Pasiūlymai dėl okupacijos žalos atlyginimo keliauja į Vyriausybę

Ekspertų komisijos parengti pasiūlymai dėl Sovietų Sąjungos okupacijos žalos atlyginimo keliauja į Vyriausybę.

Ministrų kabinetas išvadas turėtų svarstyti pirmadienį rengiamame pasitarime, BNS sakė ministro pirmininko kancleris.

„Komisijos išvadas norėtume duoti pirmadienį svarstyti Vyriausybės pasitarime ir tada spręsti, ką toliau darome.  Ten yra viena kita įdomesnė mintis, kurią turėtume apsvarstyti Vyriausybės pasitarime“, - BNS sakė Deividas Matulionis.

Vyriausybės sudaryta komisija praeitą savaitę pateikė derybines nuostatas ir veiksmų planą siekti atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą.

Ekspertų grupei vadovavusi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė sakė, kad vienas iš siūlymų - išsamų leidinį įvairiomis kalbomis.Kol kas kitų pasiūlymų turinys nekomentuojamas.

Pasak T.B.Burauskaitės, komisija mano, kad jai būtų prasminga tęsti darbą, bet dėl to turi nuspręsti Vyriausybė.Ministrų kabinetas gegužės pabaigoje nutarė sudaryti specialią komisiją parengti derybines nuostatas ir veiksmų planą siekiant atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą.

B.Burauskaitės vadovaujamoje komisijoje dirbo Užsienio reikalų, Teisingumo, Kultūros ministerijų atstovai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Povilas Jakučionis, istorikas Algimantas Kasparavičius, Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktorė Virginija Čijunskienė, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacijų režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovas Ronaldas Račinskas.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis neseniai teigė, kad jis per savo kadenciją okupacijos žalos atlyginimo klausimą Rusijos pusėje yra kėlęs šešis kartus, ir visus kartus buvo atsakyta neigiamai.Praeitą savaitę paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad daugiau nei pusė šalies gyventojų mano, jog Lietuva turėtų reikalauti iš Rusijos atlyginti okupacijos metu padarytą žalą.

BNS užsakymu bendrovės RAIT apklausoje į klausimą, ar Lietuva turėtų, ar neturėtų reikalauti atlyginti okupacijos žalą, teigiamai atsakė 54 proc. respondentų.41 proc. apklausos dalyvių į minėtą klausimą atsakė neigiamai, o 5 proc. neturėjo nuomonės arba neatsakė. Gegužės 30 - birželio 10 dienomis apklausta 1012 Lietuvos gyventojų, kurių amžius yra nuo 15 iki 74 metų.

Sovietų Sąjunga Lietuvą okupavo 1940 metais, po ultimatumo pasiųsdama į šalį per 150 tūkst. Raudonosios armijos karių. Okupacijos pradžioje Lietuva patyrė didelių gyventojų nuostolių - į lagerius ir tremtį išvežta 275 tūkst. žmonių, fronte žuvo 25 tūkst. gyventojų, taip pat žuvo per 20 tūkst. okupacijai besipriešinusių rezistentų ir jų rėmėjų.

Vakarų valstybės nepripažino Lietuvos įjungimo į Sovietų Sąjungos teisėtumo.Sovietų okupacijos padarytos žalos kompensavimo klausimą Lietuva iškėlė iškart, kai paskelbė nepriklausomybę 1990 metais. Lietuvos piliečiai išreiškė savo valią dėl žalos atlyginimo surengtame gyventojų referendume.



NAUJAUSI KOMENTARAI

As

As  portretas
Negaiskime laiko kovodami del kompensacijų iš Rusijos .Tuščias reikalas ,tai deklaruota ir viskas .Šis procesas kainuoja ,o baigtis aiški .Logiškai ,nei Putinas ,nei dabartiniai Rusijos Žmonės dėl mūsų bėdų nekalti. O žydams mokamos kompensacijos visai be pagrindo ,juk mes taip pat galime pareikalauti iš jų už mūsų trėmimus, iš dešimties KGBistų SEPTYNI buvo žydų tautybės .Kaip tai paaiškinti,o mes aišku veržiamės diržus ir dalinam ,nors užpakaliai ir nuogi .Tuos dalintojus gyvenimas nuteis ,o siaip taip pat trūksta žodžių....

Reikalas

Reikalas portretas
Būtinas ne tam, kad gautume pinigų, bet tam , kad būtų viešai pripažintas okupacijos faktas.

kazkaip

kazkaip portretas
net geda skaityti rusai isvaziuodami paliko viska sutvarkytus kelius didziules veikiancias gamyklas o musu valdininkeliai viska ispardave issidalino netgi butus kuriuos state rusai zmonems teko issipirkti ir kazkas vel pasidalino musu bendra turta is visu kauno imoniu gal tik litagra turejo gerus seimininkus tai issilaike ir dabar klesti
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių