Pasitraukimo priežasčių VSD vadovas nekomentuoja (papildyta)

Valstybės saugumo departamentas (VSD) generalinio direktoriaus Povilo Malakausko atsistatydinimo iš užimamų pareigų priežastys bent kol kas nekomentuojamos.

Iš anksto neskelbtas susitikimas

Pirmadienį ryte P.Malakauskas apsilankė Prezidentūroje ir valstybės vadovei Daliai Grybauskaitei įteikė prašymą atleisti jį iš VSD direktoriaus pareigų savo noru.

Pasak Prezidentės atstovo spaudai Lino Balsio, valstybės vadovė iškart pasirašė dekretą, kuriuo pateikė Seimui patvirtinti šį atsistatydinimą.

Apie D.Grybauskaitės susitikimą su VSD vadovu nebuvo skelbiama iš anksto.

Neaiškina motyvų

"Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė priėmė Valstybės saugumo departamento generalinį direktorių Povilą Malakauską, kuris įteikė valstybės vadovei prašymą atleisti iš einamų pareigų. Prezidentė D. Grybauskaitė patenkino VSD vadovo prašymą ir, remdamasi šiuo prašymu, pasirašė dekretą dėl teikimo Lietuvos Respublikos Seimui pritarti P.Malakausko atleidimui iš Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pareigų", - rašoma pirmadienį vidurdienį išplatintame oficialiame Prezidentūros pranešime spaudai.

Pati Prezidentė teigė turėjusi nemažai motyvų pritarti P.Malakausko atsistatydinimui, tačiau patvirtino, kad tai buvo jo paties asmeninis apsisprendimas. "Kodėl neturėčiau sutikti, jeigu žmogus prašo? Turėjau ir kitų įvairiausių motyvų, kurių nenorėčiau komentuoti. Jie brendo seniai. VSD darbu nebuvau iki galo patenkinta. O P.Malakausko sprendimas yra asmeninis ir nenorėčiau jo komentuoti", - sakė D.Grybauskaitė.

Galutinai atleidimo procedūra bus baigta, kai Seimas šį klausimą įtrauks į darbotvarkę ir balsuos dėl pritarimo VSD vadovo atsistatydinimui, o Prezidentė pasirašys dekretą dėl jo atleidimo. Jeigu parlamentarai pritars P.Malakausko atsistatydinimui, Prezidentė pateiks naują kandidatą į VSD direktorius.

Kol bus atleistas, P.Malakauskas laikinai eis VSD vadovo pareigas.

D.Grybauskaitė kol kas nekomentuoja galimų kandidatų į atsilaisvinusį saugumo tarnybos direktoriaus postą.

Atskleis parlamentarams

VSD atstovas spaudai Vytautas Makauskas tvirtino neturįs įgaliojimų komentuoti asmeninio P.Malakausko apsisprendimo priežasčių. Pasak atstovo spaudai, taip pat nėra ruošiamas koks nors oficialus viešas pranešimas ar pareiškimas su pasitraukimo iš posto motyvais.

"Pareiškimas įteiktas Prezidentei, ji pasirašė dekretą. Dabar procedūra persikelia į Seimą", - sakė V.Makauskas.

Jis leido suprasti, kad VSD vadovas gali parlamentarams atskleisti argumentus, kodėl atsistatydino iš užimamų pareigų.

Pats P.Malakauskas iki pirmadienio popietės žurnalistams nebuvo pasiekiamas.

"Iš dalies" siejo su tyrimu dėl slapto kalėjimo

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušaukskas portalui teigė nenorįs spekuliuoti versijomis, kodėl traukiasi VSD vadovas. "Nenoriu kalbėti apie versijas, kol savo paaiškinimų nepateikė pats P.Malakauskas", - sakė NSGK pirmininkas.

Tačiau A.Anušauskas neatmetė, kad "iš dalies" atsistatydinimas gali būti susijęs ir su šio komiteto vykdomu tyrimu, ar prieš kelerius metus Lietuvoje nebuvo slapto amerikiečių kalėjimo, kuriame galėjo būti laikomi įtariamieji teroristai.

"Aš tik galėčiau pasakyti, kad galbūt tik iš dalies su mūsų tyrimu tai gali būti susiję. Bet ne dėl to, kad kalėjimas buvo ar nebuvo, nes dar nėra pačių mūsų tyrimo išvadų. Mes tyrimo eigoje plačiau žvelgiame į įvairias su saugumu susijusias problemas, tarp jų - ir dėl politinės vadovybės informavimo įvairiais klausimais problemą", - paminėjo NSGK vadovas.

Tyrimą dėl galimo slapto kalėjimo veikimo Lietuvos teritorijoje komitetas turi baigti kitą savaitę. A.Anušauskas yra sakęs, kad dabartinis VSD vadovas turi daugiausiai informacijos šiuo klausimu.

Seimo vadovė: pasitraukimas sumažins įtampą

Seimo pirmininkė Irena Degutienė pareškė, kad P.Malakausko atsistatydinimas galėtų tapti pirmuoju realiu žingsniu pradedant esminę VSD reformą. "Seimo pirmininkė išreiškė viltį, kad toks VSD vadovo sprendimas ir departamento reforma sumažins visuomenėje ir tarp politikų jau keletą metų neslopstančią įtampą dėl šios ypač svarbios valstybės institucijos veiklos", - tvirtinama oficialiai išplatintame parlamento vadovės pareiškime.

I.Degutienė pareiškė tikinti, kad VSD vadovo atsistatydinimas nesutrukdys vykstantiems labai svarbiems tyrimams Seime dėl galimo Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimų buvimo Lietuvoje ir viešai pasirodžiusios informacijos apie galimą žurnalistų pokalbių telefonu pasiklausymą.

Pasak Seimo pirmininkės, klausimas dėl Seimo pritarimo P. Malakausko atleidimui iš Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pareigų bus įtrauktas į artimiausią plenarinio posėdžio darbotvarkę iškart, gavus Prezidentės D.Grybauskaitės pasirašytą atitinkamą dekretą.

Plenarinis Seimo posėdis turėtų įvykti jau antradienį.

Neteikė reikalautų pažymų

Apie tai, kad P.Malakauskas pasitrauks iš pareigų, kalbėta jau nuo praėjusių metų lapkričio, kai ėmė valdyti dabartinė keturių centro dešinės partijų koalicija. VSD vadovas be kita ko kaltintas tuo, kad neteikia Seimui keliolikos pažymų apie galimas sąsajas tarp kai kurių politikų, visuomenės ir žiniasklaidos veikėjų bei verslininkų. P.Malakauskas šias pažymas vadino operatyvinėmis ir netiksliomis.

Šių metų viduryje Prezidento pareigas pradėjusi eiti D.Grybauskaitė leido suprasti, kad parengus žvalgybos sistemos pertvarkos koncepciją galės būti keliamas klausimas ir dėl VSD vadovybės.

Naujoji žvalgybos valdymo koncepcija parengta ir perduota Seimui beveik prieš mėnesį.

Pradėjo vadovauti 2007 metais

P.Malakauskas į VSD vadovus paskirtas 2007 metų birželio 20 dieną tuometinio prezidento Valdo Adamkaus pasirašytu dekretu. Jis pakeitė iš saugumo vadovų atleistą Arvydą Pocių.

A.Pocius atsistatydino po nepalankių Seimo NSGK atlikto VSD veiklos tyrimo išvadų.

VSD vadovą skiria ir atleidžia prezidentas Seimo pritarimu.


Šiame straipsnyje: Malakauskasvsd vadovas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių