Norite išsinuomoti autobusą? Prašom, tik jei nesate gėjus | KaunoDiena.lt

Norite išsinuomoti autobusą? Prašom, tik jei nesate gėjus

Norite išsinuomoti autobusą? Transporto įmonės jūsų paslaugoms. Tiesa, viena sąlyga – homoseksualams ši paslauga neteikiama. Tai patyrė ir Lietuvos gėjų lyga (LGL), kai transporto bendrovė, sužinojusi, kas užsakovas, atsisakė suteikti paslaugą.

Iš pradžių sutiko

Lietuvoje daug ir garsiai šaukiama apie lygias teises, mėginama įvairiais būdais tos lygybės siekti. Bet vis tiek išaušta diena, kai vieni ar kiti tampa diskriminuojami. Taip nutiko LGL atstovams, kai viena transporto įmonė dėl šios organizacijos asmenų lytinės orientacijos atsisakė išnuomoti jiems autobusą.

Kaip dienraščiui pasakojo LGL vadovas Vladimiras Simonko, iš pradžių į transporto įmonę „Valandėlė“ buvo kreiptasi neutraliai, t. y. elektroninį laišką bendrovei rašęs asmuo nenurodė, kad yra LGL narys. „Buvo prašoma gegužės 17 d. trims valandoms išnuomoti autobusą-kabrioletą. Dar tą pačią dieną buvo sutarta dėl laiko ir kainos bei patikinta, kad sutartis tai dienai bus sudaryta“, – teigė V.Simonko.

Bendrovė prašė nurodyti maršrutą ir pasakyti, ar reikės gido. Kai klientas įmonei rašė dar kartą, jis jau pasirašė kaip LGL narys ir pranešė, kokiam tikslui reikia autobuso.

Tada, V.Simonko teigimu, ir prasidėjo bendrovės išsisukinėjimai bei žaidimai. Praėjus penkioms dienoms, įmonės atstovė klientą informavo, kad tuo pačiu metu buvo pradėtos derybos su kito renginio organizatoriais Klaipėdoje, laukiama jų atsakymo ir tik tada bus galima pasakyti, ar bus įvykdytas LGL užsakymas.

Diskriminacija – ne naujiena

LGL vadovo teigimu, šią istoriją būtų galima vadinti tęstine buvusios 2007-aisiais. Tada Vilniaus ir Kauno miestų savivaldybės uždraudė kabinti LGL reklamą ant troleibusų. Tais metais buvo vykdomas vienas projektas, ir reklamos agentūra, su kuria bendradarbiavo LGL, turėjo iškabinti reklamą ant miestų troleibusų.

„Dabar tiksliai nepamenu tos reklamos žodžių, bet jos esmė buvo gėjų ir lesbiečių diskriminacija darbe. Ji maždaug skambėjo taip: kiekvienas gėjus gali tapti policininku, kiekviena lesbietė – mokytoja. Buvo sutarta, reklama padaryta ir kai ji buvo priklijuota, buvo atsisakyta ją eksponuoti. Kaune ji buvo nuimta, o Vilniuje net nebuvo užklijuota. Taigi jau buvome susidūrę, kad dėl mūsų orientacijos mūsų organizacijai nebuvo suteiktos reklamos paslaugos“, – dienraščiui pasakojo V.Simonko.

Praėjus penkeriems metams, pasak pašnekovo, vėl susidurta su tuo, kad viešojo transporto įmonė atsisakė suteikti paslaugas.

„Bendrovė “Valandėlė„ atsisakė suteikti mums paslaugą – išnuomoti autobusą, kai sužinojo, kad tai bus skirta mūsų renginiui“, – sakė V.Simonko.

Nesivargino atsakyti

LGL vėliau kelissyk kreipėsi į transporto firmą ir prašė išnuomoti autobusą bet kuriuo kitu laisvu laiku gegužę, tačiau atsakymo nesulaukė. Galiausiai įmonė informavo LGL, kad delsia atsakyti, nes esą dar derina užsakymą, ir pasiūlė dėl autobuso nuomos kreiptis į kitą įmonę. Kai LGL kreipėsi į juos dar kartą ir prašė išnuomoti autobusą bet kurią kitą gegužės ar birželio mėnesio dieną, atsakymo taip ir nesulaukė.

„Iškart matyti, kad dėl to, jog mūsų organizacija vienija homoseksualius piliečius, paslauga mums buvo nesuteikta. Aišku, galima kalbėti ir apie tai, dėl kokios priežasties taip buvo padaryta. Galbūt tai buvo nepagrįsta baimė, kad autobusas bus panaudotas ne tiems tikslams ir pan. Įvairiai galima spėlioti. Bet su mumis įmonės vadovas net nenorėjo apie tai kalbėti. Tik parašė, kad paslaugos suteikti negali, nes autobusas jau išnuomotas kitiems asmenims“, – sakė V.Simonko.

Kreipdamiesi į tiekėją LGL atstovai nurodė, kad autobusas jiems reikalingas viešai akcijai. V.Simonko teigimu, tikslas buvo paminėti gegužės 17-ąją – Tarptautinę dieną prieš homofobiją ir transfobiją.

„Mums tai yra labai svarbi diena, švenčiama visame pasaulyje. Lietuvoje ji taip pat švenčiama ne pirmus metus, ir mes, tęsdami tradiciją, norėjome ją švęsti matomai, mieste, kartu su visuomene“, – aiškino LGL vadovas.

Sulaužė įsipareigojimus

Vedami pilietiškumo jausmo LGL atstovai kreipėsi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą (LGKT). „Matėme, kad tai yra akivaizdus mūsų teisių pažeidimas. Supratome, kad nebėra laiko versti šią firmą sutikti išnuomoti mums autobusą, susiradome kitą. Tiesa, ji irgi ne taip lengvai sutiko, bet išnuomojo. O šiuo skundu norėjome parodyti, kad taip elgtis nedera“, – sakė V.Simonko.

Pasak LGKT patarėjo viešiesiems ryšiams Valdo Dambravos, atlikusi tyrimą tarnyba nustatė, kad buvo pažeistas Lygių galimybių įstatymas, LGL dėl lytinės orientacijos buvo sudarytos mažiau palankios sąlygos išsinuomoti autobusą. „Kitaip tariant, buvo nustatyta, kad buvo diskriminacija. Ji pripažinta atsižvelgiant į visas įvykio aplinkybes“, – teigė V.Dambrava.

Transporto firma, patarėjo viešiesiems ryšiams teigimu, neįrodė, kaip reikalauja įstatymas, kad nesudarė blogesnių sąlygų, t. y. kad nediskriminavo. Neatsakė į LGL atstovo laiškus, nepasiūlė kito laisvo laiko autobusui išsinuomoti. „Reziumuojant galima teigti, kad transporto firma elgėsi nesąžiningai, laužė savo įsipareigojimus“, – konstatavo LGKT atstovas.

Bendrovei „Valandėlė“ skirtas įspėjimas. Tai nėra bauda ir, kaip sakė V.Dambrava, šis įspėjimas nesukelia jokių padarinių. Tačiau jei įspėta transporto firma nuspręs, kad LGKT argumentai nepakankami, galės tą sprendimą apskųsti teismui. Su įmonės vadovais vakar dienraščiui susisiekti nepavyko.NAUJAUSI KOMENTARAI

nė dienos

nė dienos portretas
be pederastų

OKodėl

OKodėl portretas
JIE NENUOMUOJA LĖKTUVO???Manau Boing 737 galėtų išsinuomoti...Tik va nebus žiurovų...O lėktuvas 11 km aukštyje vienodai atrodo kokie keleiviai jame bebūtų....

Taigi

Taigi portretas
Galima stengtis be galo, bet per jėgą mes jų nepamilsim. Niekada. Geriausiu atveju galėsim užjausti. Kuo jie daugiau rėks - tuo daugiau mes juos atstumsim. Mes nenorime būti tokie ir nenorime būti su tokiais.
VISI KOMENTARAI 33
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Lietuvių kalbos instituto vadovės atleidimo byla išnagrinėta uždarame posėdyje
  Lietuvių kalbos instituto vadovės atleidimo byla išnagrinėta uždarame posėdyje

  Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį uždarame posėdyje išnagrinėjo dėl netinkamo pareigų vykdymo atleistos ilgametės Lietuvių kalbos instituto vadovės Jolantos Zabarskaitės bylą dėl grąžinimo į darbą. ...

  1
 • Tuopos virsta – kaltų nėra?
  Tuopos virsta – kaltų nėra?

  Seni ir rimtą pavojų klaipėdiečių turtui ar net gyvybei keliantys medžiai šiurpina vietos gyventojus. Prieš keletą dienų gūsingas vėjas nulaužė tuopą prie pat vaikų žaidimo aikštelės, baiminamasi, kad prasidėjus audrai pan...

 • Premjeras žada stiprinti LRT signalą, kad jį matytų ir Lenkijos lietuviai
  Premjeras žada stiprinti LRT signalą, kad jį matytų ir Lenkijos lietuviai

  Lietuva ieškos būdų stiprinti savo visuomeninio transliuotojo signalą, kad jo televizijos ir radijo programas matytų bei girdėtų  Lenkijoje gyvenantys lietuviai, sako premjeras. ...

  14
 • Ekstremalai jūroje gaudė bangas
  Ekstremalai jūroje gaudė bangas

  Laisvadienis savaitės viduryje pajūryje nelepino orais. Dangų temdė debesys, o Baltijos jūroje siautė audra. Vėjas pradžiugino ekstremalių pramogų mėgėjus. ...

  2
 • Žolinės aidai Rumšiškėse: ir linksma, ir prasminga
  Žolinės aidai Rumšiškėse: ir linksma, ir prasminga

  Žolinės Rumšiškių Liaudies buities muziejuje – ypatinga senovine tradicija alsuojantis renginys. Trečiadienį tarp Aukštaitijos regiono sodybų pakvipo laukų gėlėmis, o arčiau susipažinti su vaistažolėmis kvietė orientaci...

  5
 • Baltijos jūros vandenyje ieškojo vibrio bakterijos
  Baltijos jūros vandenyje ieškojo vibrio bakterijos

  Maudytis Baltijos jūroje ties Klaipėda ir Palanga yra saugu. Vandens kokybė atitinka visus higienos normų reikalavimus. Klaipėdiečiai be įprastų tyrimų jūros vandenį tyrė ir dėl vibrio bakterijos, apie kurią įspėjo Užkrečiamųjų ligų ir AID...

  4
 • Paplūdimių gelbėtojai susirungs čempionate
  Paplūdimių gelbėtojai susirungs čempionate

  Palangoje ketvirtadienį vyks Baltijos jūros gelbėtojų čempionatas. Šis renginys pajūryje organizuojamas aštuntą kartą. Šiemet tikimasi sulaukti ne tik Lietuvos gelbėtojų komandų, bet ir svečių iš kitų šalių. ...

 • Kaune vairuotojai ieško valstybinių numerių
  Kaune vairuotojai ieško valstybinių numerių

  Antradienį Kauno gatves užtvindė liūtis. Socialiniame tinkle "Facebook" daugybė kauniečių dalijasi nuotraukomis su pamestais ar rastais valstybiniais automobilių numeriais. ...

  7
 • Klaipėdiečiai mini Žolinę
  Klaipėdiečiai mini Žolinę

  Klaipėdiečiai trečiadienį mini Žolinę – Švenčiausios Mergelės Marijos ėmimo į dangų dieną. ...

  8
 • Orai bus gaivesni, palis
  Orai bus gaivesni, palis

  Iš vakarų į Lietuvą atkeliauja gaivesnis oras, o su juo - ir drėgmė, LRT radijui sakė sinoptikas Vytautas Sakalauskas. ...

  3
Daugiau straipsnių