Neskubama reikšti nepasitikėjimo generaliniu prokuroru

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) nelinkęs reikšti nepasitikėjimo generaliniu prokuroru Algimantu Valantinu.

„Tai nėra tyrimo tikslas“

Komiteto vicepirmininkas Julius Sabatauskas tvirtina, kad bent kol kas nėra pagrindo kelti klausimą dėl Generalinės prokuratūros vadovo atsakomybės dėl vadinamosios pedofilijos bylos galimo vilkinimo. J.Sabatauskas leido suprasti, kad Prezidentei Daliai Grybauskaitei paliekama apsispręsti, ar A.Valantinas išsaugos savo postą. TTK neketina reikšti jam nepasitikėjimo.

„Parlamentinio šios bylos aplinkybių tyrimo tikslas nėra paskelbti, kad A.Valantinas nenusipelno išlaikyti savo postą“, - pabrėžė J.Sabatauskas.

Pasak jo, tokios pat nuomonės laikosi dauguma TTK narių.

„Atstatydinimas nėra pagrindinis klausimas. Galime sulaukti tokios situacijos, kai atstatydinus institucijos vadovą, pavyzdžiui, generalinį prokurorą, atėjęs naujas vadovas pasakys, kad jis už ligšiolinį laikotarpį ir darbą nėra atsakingas. Taip išryškėjusios problemos ir liks neišspręstos“, - sakė komiteto pirmininko pavaduotojas.

Jo nuomone, pirmiausia „turi būti baigtas visas su pedofilijos skandalu susijęs tyrimas, sulaukti bylų nagrinėjimo teismuose arba kitokių rezultatų, tik tada galima daryti išvadas, tarp jų ir dėl aukštų pareigūnų atsakomybės, jeigu būtų nuspręsta, kad byla buvo vilkinama ir dėl to bent iš dalies kalti institucijos vadovai“. 

„Mes turime išsiaiškinti, kokios yra teisinės spragos ir jas užkamšyti, bet ne siekti nukapoti galvas“, - kalbėjo J.Sabatauskas.

Palieka spręsti Prezidentei

J.Sabatauskas atkreipė dėmesį, kad pagal Konstituciją ir įstatymus tik Prezidentė gali spręsti, ar palikti generalinį prokurorą dirbti toliau. Valstybės vadovė turi teisę siūlyti Seimui atleisti šį pareigūną, jeigu jis prarastų politinį pasitikėjimą ar būtų pripažintas atsakingu už prokuratūroje padarytas stambias klaidas.

Seimas tiesiogiai negali atleisti generalinio prokuroro. Parlamentarai gali tik teisiškai neįpareigojančia rezoliucija ar panašiu dokumentu pareikšti savo neigiamą nuomonę dėl šios institucijos vadovo. Bet ir toks projektas dėl A.Valantino nėra Seime rengiamas.

Pasak TTK vicepirmininko, nebekeliamas ir vaiko teisių apsaugos kontrolierės Rimantės Šalaševičiūtės atsakomybės klausimas dėl galimai per menko dėmesio vadinamajai pedofilijos bylai. „R.Šalaševičiūtės kadencija baigiasi po kelių mėnesių“, - priminė jis.

Seimo pirmininkė Irena Degutienė jau patvirtino neketinanti siūlyti parlamentarams skirti R.Šalaševičiūtę dar vienai vaiko teisių apsaugos kontrolierės kadencijai.

Vadovavo vicepirmininkas

Apie tai, kad TTK nebeketina skelbti nepasitikėjimo A.Valantinu, kiek anksčiau yra sakęs ir šio komiteto vadovas Stasys Šedbaras. Pasak jo, TTK nėra linkusi „kapoti galvas“. Komitetas esą turėtų surasti, kur yra problemų su vaikais susijusiuose ikiteisminiuose tyrimuose, ką derėtų keisti teisės sistemoje. Kita vertus, S.Šedbaras neatmesdavo galimybės, kad išsiaiškinus pedofilijos bylos tyrimo galimą vilkinimą, galėtų būti keliamas ir pareigūnų atsakomybės klausimas.

S.Šedbaras trečiadienį buvo išvykęs, todėl TTK posėdžiui, kuriame eilinį kartą išklausyta generalinio prokuroro informacija apie vadinamosios pedofilijos bylos tyrimo eigą, vadovavo J.Sabatauskas.

A.Valantinas komiteto nariams pateikė tarnybinio patikrinimo dėl galimo pedofilijos bylos tyrimo vilkinimo atlikusios komisijos išvadas. Jis patvirtino, jog keli prokurorai darbo grupės išvadas jau apskundė. Bet laukiama ir daugiau skundų. Ketvirtadienį baigiasi terminas apskųsti tarnybinio patikrinimo išvadoms, juos išnagrinėti ir priimti sprendimą įstatymai generalinį prokurorą įpareigoja per dvi savaites, tačiau sprendimo laukiama anksčiau.

„Generalinis prokuroras privalo išnagrinėti tokius skundus ir priimti sprendimą, įstatyminis terminas - penkiolika dienų. Mūsų manymu, galėtų būti gerokai greičiau“, - sakė J.Sabatauskas.

Nušovė teisėją

Tarnybinį patikrinimą atlikusi komisija praėjusią savaitę pasiūlė generaliniam prokurorui A.Valantinui atleisti Kauno miesto apylinkės prokuratūros prokurorę Genovaitę Ročienę. Tai griežčiausia komisijos pasiūlyta tarnybinė nuobauda.

Kauno apylinkės prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotoją Ritą Čirvinskaitę ir Kauno apygardos prokuratūros prokurorą Andrių Kiuršiną komisija rekomendavo pažeminti pareigose. Pastabas ir papeikimus siūloma skirti dar dviem Kauno ir dviem Generalinės prokuratūros prokurorams.

Prezidentė pareiškė besitikinti griežtesnių sprendimų vadinamąją pedofilijos bylą tyrusių Kauno prokurorų atžvilgiu.

Teisėsaugos ieškomas kaunietis Drąsius Kedys pareiškimą policijai dėl jo dukters tvirkinimo parašė dar pernai lapkritį, bet ikiteisminis tyrimas nebaigtas iki šiol. Vyras viešai kaltino Kauno apygardos teismo teisėją Joną Furmanavičių, buvusio Seimo pirmininko Viktoro Muntiano visuomeninį padėjėją Andrių Ūsą ir nenustatytą asmenį Aidą tvirkinus jo dukterį ir jos pusseserę. Mergaitės motiną ir tetą vyras kaltino sąvadavimu.

Spalio 5 dieną Kaune buvo nužudyti teisėjas J.Furmanavičius ir buvusios D.Kedžiaus gyvenimo draugės, mergaitės motinos sesuo Violeta Naruševičienė.

D.Kedys iki šiol nerastas.


Šiame straipsnyje: KedysValantinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių