„Nacionalinio turto“ sąvokos autorė: turime nustoti juokinti tautą

Seimo nariai, taręsi dėl parlamentinių išlaidų mažinimo, ginčijosi ir kaltinimais vienas kitam mėtėsi kelias valandas, kol galiausiai pritarė vienbalsiai. Su nacionaliniu turtu save palyginusi parlamentarė Dalia Teišerskytė sako, kad politikai turėtų nustoti juokinti tautą.

Politologas: tai amoralumas kvadratu

„Nesuprantu, kodėl taip buvo, man tai buvo keista“, - sako politologas V. Dumbliauskas, tokį parlamentarų elgesį pavadinęs „maivymusi“. Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narė D.Teišerskytė tvirtina, kad kartais norėtųsi kolegoms dėl jų elgesio „trinktelti enciklopedija“.

„Jie neturi nei biuro, nei kompiuterio. Jie tesinuomoja automobilį, kuris vežiotų jų kūną. Kodėl dėl to ginčytasi, reikėtų klausti psichologo. Tai - kažkoks sunkiai suvokiamas žaidimas, amoralumas kvadratu“, - ketvirtadienį vykusį plenarinį Seimo posėdį aptarinėjo Vytautas Dumbliauskas.

Pasak jo, ginčai dėl 3,2 tūkst. mėnesiui siekiančių parlamentinių išlaidų tik dar labiau augina ir taip didelę įtampą visuomenėje.  

V. Dumbliausko nuomone, reabilituotis valdžios vyrams dar nepadėtų net geriau organizuoti viešieji ryšiai.

Įžvelgia valdančiosios koalicijos silpnėjimą

Politologo nuomone, ketvirtadienio ginčuose galima įžvelgti ir valdančiosios koalicijos silpnėjimą. „Niekada nebūna vienos nuomonės, bet tokiomis aplinkybėmis, grupuočių skirtumai stiprėja. Koalicija nėra monolitinė, drausminga ar stipri. Ji labai nestabili“, - teigė V. Dumbliauskas.

Seimo narė D. Teišerskytė lrt.lt taip pat teigė, kad ketvirtadienio plenarinį posėdį ir kolegų elgesį vertina tik labai blogai.

„Turime nustoti juokinti tautą ir pradėti vieną kartą rimtai dirbti. Gal tada ir žiniasklaidoje neigiamas informacijos srautas nurimtų“, - kalbėjo Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narė.

„Norisi trinktelti kolegai per galvą enciklopedija“

Pasak jos, posėdžio kultūros klausimą parlamentarai vieną kartą galėtų aptarti uždarame posėdyje.

„Naujai išrinktam Seimo nariui staiga tarsi atsiveria arena, iš kurios jis gali pasauliui skleisti žinią apie save. Bet kartais jie neturi ką pasakyti. Kol jie sėdi Seimo kavinėje, jie - geriausi draugai. Kai tik išeina į areną, pila purvą vienas ant kito. [...] Kartais tiesiog norisi prieiti ir trinktelti kolegai per galvą enciklopedija ar elgesio protokolu“, - teigė parlamentarė.

D.Teišerskytės nuomone, nors parlamentinių išlaidų klausimas asmeniškai svarbus kiekvienam Seimo nariui, į audringus ginčus galėjo nesivelti „bent Seimo milijonieriai“.

Parlamentarą diskusija užgavo

Tuo metu ketvirtadienio balsavime susilaikęs „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Algimantas Dumbrava teigia, kad diskusija jį, kaip Seimo narį, įžeidė.

„Mane tokia diskusija dėl parlamentinių išlaidų mažinimo žeidžia ir užgauna“, - sakė parlamentaras.

Ketvirtadienį po svarstymo vienbalsiai priimtu siūlymu lėšos su parlamentine veikla susijusioms išlaidoms būtų mažinamos iki 2 tūkst. litų per mėnesį. Tvarka galiotų nuo kitų metų pradžios iki pabaigos. Dėl sprendimo galutinai bus balsuojama dar vieną kartą.

Lenktynės: kas pasiūlys daugiau susimažinti

Ketvirtadienį Seimo nariai rungtyniavo tarpusavyje, teikdami įvairius „taupančius“ pasiūlymus. Kai kurie siūlė jų visai atsisakyti arba skirti tik 1 litą arba 1 centą.

Socialdemokratas Andrius Šedžius patarė 70 Seimo narių rinkti, o 71 mandatą parduoti aukcione, kad tai leistų padidinti biudžeto įplaukas.

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas ragino kolegas nebūti „superpopulistais“, siūlant neskirti lėšų parlamentinei veiklai. „Kaip tada su tauta bendrausime?“ - klausė jis.

Stasys Šedbaras, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, paaiškino, kad Seimo nariui atlyginti su parlamentine veikla susijusias išlaidas yra konstitucinė priedermė.

Šiuo metu Seimo nariai išlaidoms gauna po 3,2 tūkst. litų, už kurių panaudojimą turi atsiskaityti ketvirčio pabaigoje. Dauguma politikų pinigų nesutaupo ir į valstybės biudžetą negrąžina - dažniausiai jie išleidžiami automobilių nuomai, remontui, kurui. Kai kurie parlamentarai už jiems skirtus pinigus pirko servizų, lankėsi sporto klube, iš vieno miesto į kitą važiavo taksi.

Skaičiuojama, kad dėl skiriamų lėšų apkarpymo 2010 metais būtų galima sutaupyti apie 1,7 mln. litų.  



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių