Ministras: stojimas į aukštąją – išlaikius bent keturis egzaminus

Kitąmet norintiesiems stoti į universitetus ir kolegijas reikės laikyti ne daugiau kaip keturis mokomųjų dalykų valstybinius brandos egzaminus, sako švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.

Atestatui gauti pakaks išlaikyti du egzaminus bei turėti dviejų dalykų metinius įvertinimus.

„Vietoj anksčiau numatytų penkių egzaminų abiturientai laikys ne daugiau kaip keturis. Užteks dviejų privalomų ir dviejų pasirenkamųjų egzaminų, taip pat gali užtekti dviejų pasirenkamųjų dalykų metinių pažymių“, - pirmadienį žurnalistams sakė D.Pavalkis.

Anot Švietimo ir mokslo ministerijos, 2014 metais geriausiųjų eilę, pagal kurią skiriamas valstybės finansavimas studijoms, numatoma skaičiuoti pagal keturių dalykų rezultatus: privalomo lietuvių kalbos ir literatūros, pasirinktos srities pagrindinio ir papildomo dalykų bei kitos srities bendrojo dalyko, į kurio pasirinkimų rinkinį įeis ir užsienio kalba.

Lietuvių kalbos ir literatūros bei pagrindinio dalyko bus įskaitomi tik brandos egzamino rezultatai, o kitų dviejų dalykų – brandos egzamino rezultatai arba atitinkamai perskaičiuoti metiniai pažymiai.

Pagal ankstesnę tvarką, kuri Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimu buvo pripažinta negaliojančia, dabartiniai vienuoliktokai, 2014 metais sieksiantys valstybės finansavimo studijoms, greta keturių mokomųjų dalykų būtų privalomai turėję laikyti užsienio kalbos brandos egzaminą arba tarptautinį testą. Pakoreguotoje tvarkoje užsienio kalba įtraukta į bendrą dalykų pasirinkimo rinkinį.

Šiemet stojimo eilės sudarymo tvarka nekeičiama - kaip ir pernai, pavasarį dvyliktokams, stosiantiems į aukštąsias, reikės išlaikyti trijų dalykų brandos egzaminus ir turėti ketvirtojo dalyko metinį pažymį. Brandos atestatui gauti užtenka būti išlaikius du brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros ir vieną pasirenkamąjį.

Dar bus diskutuojama dėl stojimo tvarkos po dvejų metų, 2015-aisiais. Diskusijų, anot D.Pavalkio, kilo dėl matematikos ir užsienio kalbos egzamino.

„Mokinių atstovai buvo pakankamai radikalūs siūlydami nebijoti visokių iššūkių ir niekas neprieštaravo, kad būtų įvesta b1 ir b2 lygių užsieno kalbos egzaminas, nes, manau, niekas nedrįs tvirtinti, kad gyvenant ir dirbant Europos Sąjungoje nereikia mokėti pakankamai kalbų“, - kalbėjo ministras.

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) sausį nusprendė, kad buvusio švietimo ir mokslo ministro G.Steponavičiaus patvirtinta nauja stojimo į aukštąsias mokyklas tvarka, kurios įsigaliojimas buvo numatytas 2014 metais, prieštarauja Mokslo ir studijų įstatymui bei konstituciniam teisinės valstybės principui.

G.Steponavičius stojimo tvarką 2014 metams patvirtino pernai rugpjūčio pabaigoje. Pagal ją, 2014 metais stojant į universitetus ir kolegijas konkursinis balas būtų formuojamas iš keturių mokomųjų dalykų valstybinių brandos egzaminų arba metinių įvertinimų. Dviejų dalykų būtų įskaitomi tik valstybinio brandos egzamino rezultatai, o kitų dviejų - valstybinio brandos egzamino rezultatai arba atitinkamai perskaičiuoti metinio pažymio vertinimai. Tačiau egzaminų laikymas duotų aukštesnius balus.

Dar viena po dviejų metų planuota įvesti naujovė - ta, kad norint įstoti į nemokamą vietą aukštojoje mokykloje reikėtų pasiekti nustatytą užsienio kalbos mokėjimo lygį.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių