Ministras: jei profsąjungos būtų vieningos, streikas būtų didesnis

Švietimo ir mokslo ministras sako, kad į švietimą sunkmečiu žiūrima jautriai, bet teigia, jog kai kuriuos pokyčius šiame sektoriuje lemia mažėjantis mokinių skaičius ir atitinkamai kintantys pedagogų krūviai.

Jis taip pat pabrėžia, kad sprendimai būtų lengviau randami, jei profsąjungos būtų vieningos.

„Aš labai labai noriu, kad profesinės sąjungos Lietuvoje galų gale pačios tarpusavyje atrastų bendrus vardiklius ir tada man nereikėtų sėdėti vienu metu prie penkių skirtingų derybų stalų. Jeigu visos profesinės sąjungos šiandien būtų kėlusios tokius reikalavimus, aš manau, būtų streikavę ne 220 mokyklų ir ne 6 tūkst. mokytojų, o gerokai didesni skaičiai“, - žurnalistams antradienį sakė ministras.

Streiką organizavusios Lietuvos švietimo profesinė sąjungos (LŠPS) vadovas Audrius Jurgelevičius žurnalistams savo ruožtu anksčiau antradienį žurnalistams sakė, kad prie streiko prisijungė per 300 mokyklų (iš viso jų Lietuvoje yra apie 1300). Jis taip pat aiškino, kad daugiau pedagogų neprisijungė prie protesto dėl patirto spaudimo.

„Manau, kad tai yra nesąmonė. Tokiems sprendimams (dalyvauti streike - BNS) nei mes svertų turime, nei savivaldybės turi intereso daryti kokią nors įtaką mokytojams“, - sakė G.Steponavičius.

Ministras, be kita ko, aiškino, kad švietime tenka derinti ne tik pedagogų interesus.

„Ne visais atvejais mes galime atrasti bendrus vardiklius ir dėl to, kad yra ir mokyklų vadovai, ir steigėjas - savivaldybė, kur taip pat gimsta kompromisai. Ir aš galiu apgailestauti, kad pastaruoju metu pereita į ultimatumų kalbą, kuri neveda prie rezultatų“, - apie dialogą su profsąjungomis kalbėjo ministras.

G.Steponavičius pabrėžė, kad praėjusių metų pabaigoje į rankas mokytojas Lietuvoje gaudavo vidutiniškai daugiau nei 2 tūkst. litų per mėnesį ir viršijo šalies vidutinį darbo užmokestį. Tiesa, streiką surengę pedagogai pabrėžė nereikalaujantys jiems kelti atlyginimų.

„Dar kartą kartoju, kad streiko reikalavimuose nėra prašymo didinti darbo užmokestį ar finansavimą švietimui. Yra reikalavimas iš esmės nebloginti darbo sąlygų ir neuždarinėti mokyklų“, – sakė A.Jurgelevičius.

Dalyje šalies mokyklų antradienį kai kurie pedagogai nevedė dviejų pamokų. Tačiau mokiniai turėjo būti užimti, todėl vietoj pamokų jiems pasakota, pavyzdžiui, apie profsąjungas, žiūrėti filmai ar leista sėdint klasėje jiems užsiimti pačių susigalvota veikla.

Streikuotojai reikalauja keisti mokyklų finansavimo sistemą, atidėti planuojamą pedagogų atestaciją, koreguoti darbo apmokėjimo tvarką taip, kad būtų užtikrintas darbo krūvis.

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) teigia, kad yra „visada pasirengusi konstruktyviam dialogui ir bendrų sprendimų paieškai“, bet išsako ir abejonių dėl švietimiečių siūlymų.

„Švietimo ir mokslo ministerija abejoja, ar profsąjungų siūlymas mokytojų darbo krūvio mažėjimą įveikti mechaniškai visiems pedagogams įvedant 18 privalomų kontaktinių valandų išspręstų problemą. Netgi priešingai, stabdytų mokytojų kontingento kaitą bei atsinaujinimą ir kenktų ugdymo kokybei, nes mažose mokyklose vienas mokytojas vestų kelių dalykų pamokas“, - sakoma ŠMM streiko išvakarėse išplatintame pranešime.

„Kritikuodamos mokinio krepšelio metodiką ir patį finansavimo principą, profesinės sąjungos nepateikė jokių pasiūlymų, kaip, jų nuomone, turėtų atrodyti tobulesnė švietimo finansavimo sistema. Neįvertinus galimų pasekmių būtų neatsakinga imtis finansavimo eksperimentų ir atsisakyti skaidriai pinigų srautus reguliuojančio modelio“, - pabrėžia ministerija.

ŠMM gina ir rengiamus pedagogų kvalifikacijos tobulinimą reglamentuojančius dokumentus, nors streikuojantys mokytojai aiškino, kad naujovėmis jaučiasi bauginami - esą taip grąžinamos periodinės atestacijos.

Pasak ministerijos, 2003–2010 m. bendrojo lavinimo mokyklose mokinių skaičius sumažėjo 128 tūkst., o pastaraisiais metais kiekvieną rugsėjo 1-ąją į mokyklas susirenka maždaug per 20 tūkst. mažiau mokinių, negu ankstesniais. Dėl to šalyje pertvarkomas mokyklų tinklas, uždaromos ištuštėjusios ugdymo įstaigos.NAUJAUSI KOMENTARAI

Aldona

Aldona portretas
Streikai prieštarauja pedagoginei etikai.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių