LNK: galimo slapto CŽV kalėjimo pastatus dabar valdo VSD (papildyta)

LNK šaltinių teigimu, įtariami teroristai Lietuvoje galėjo būti laikomi mažiau nei už 20 kilometrų nuo Vilniaus amerikiečių pastatytame slaptame pastatų komplekse.

Šeimininkauja Lietuvos specialiosios tarnybos

Jau kelerius metus šiame komplekse šeimininkauja Lietuvos specialiosios tarnybos, tačiau vietos gyventojai iki šiol pamena amerikiečius, kurie gyveno čia ypatingai saugomi ir slapta įsikūrė miškuose šalia Vilniaus.

Amerikiečių žvalgybos slapta į Lietuvą atgabenti įtariamieji terorizmu galėjo būti laikomi miškingoje vietovėje tarp Vilniaus ir Nemenčinės. Dabar tai VSD valdomas objektas, tačiau kelerius metus iki 2006-ųjų, LNK šaltinių teigimu, čia šeimininkavo vien amerikiečiai, kurie šiame pastatų komplekse galėjo kalinti ir įtariamus teroristus.

Žurnalistams apsilankius minėtoje vietoje sutiktas saugumietis buvo nekalbus. Paklaustas, ar būtent ten yra VSD mokymo centras, jis nesileido į kalbas ir pasakė, kad su žurnalistu susisieks ir viską praneš.

Kompleksą statė anglakalbiai

Miškuose prie Vilniaus įsikūrę užsieniečiai, neprasprūdo pro akis už kelių šimtų metrų gyvenantiems kaimynams.

„Kaip aš galiu neprastebėt? Be abejo buvo. Ir išvis, kiek metų galvojam, kas per objektas, neturim supratimo“, - paklaustas, ar teritorijoje nematė užsieniečių, LNK kalbėjo netoliese gyvenantis kaimynas.

Žmonės pasakoja, kad nuo pat statybų pradžios miške esantis kompleksas buvo itin saugomas, o jį statė anglakalbiai.

Visiškas slaptumas

„Saugumas buvo didelis, jokio judesio ten nepadarysi, nieko neįleisdavo.. Aš truputį angliškai moku, truputį susidraugavom. Amerikiečiai buvo. Vien amerikiečiai statė, o lietuviukai žolę sėjo, dar ką nors. Visi darbininkai buvo iš užsienio. Buvo ir juodaodžių. Čia sportuodavo, dar kaimyno šunį apspardė. Kai bėga nuo šuns, jis aišku užpuola kartais“, - žurnalistams atviravo kitas šalimais gyvenantis vyras.

Liudininkai pasakoja, kad pastatas ne tik statytas laikantis absoliutaus slaptumo, bet ir taip, kad kuo mažiau matytų aplinkiniai. Esą pradėjus čia buvusių medinių arklidžių rekonstrukciją naujas pastatas buvo renčiamas jų viduje.

LNK šaltinių teigimu, iš pradžių slaptą centrą valdė vien amerikiečiai, vėliau jį perdavė Lietuvos valdžiai. Greičiausiai šią ceremoniją matė netoliese grybavę vietos gyventojai. LNK kalbintas vyras prisiminė, kad į centrą per jo atidarymą buvo atvažiavęs ir tuometinis premjeras Gediminas Kirkilas.

Nežinančiam šį objektą rasti sunku. Slaptojo komplekso adresas lygiai toks pat kaip ir miestelio pašto skyriaus.

A.Anušauskas: informacija apie slaptą VSD bazę buvo žinoma

Komentuodamas LNK žinių paskelbtą informaciją, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Anušauskas naujienų agentūrai BNS sakė, jog paskelbta žinia apie netoli Vilniaus esančią slaptą Valstybės saugumo departamento (VSD) bazę jam nebuvo netikėta.

NSGK vadovas išsamiau nekomentavo, ar turi pagrindo paskelbtos neoficialios žinios, esą būtent šioje bazėje galėjo būti įkurdintas vadinamasis CŽV kalėjimas.

“Bet kokiu atveju, kai nėra atsakyta į klausimus, iškyla įvairių spekuliacijų. Tai tik parodo, kad turime atlikti išsamų tyrimą ir atsakyti į visus kylančius klausimus", - BNS ketvirtadienį sakė A.Anušauskas.

Pirmosios žinios - iš JAV televizijos

Apie Lietuvoje veikusį slaptą Amerikos žvalgybos tarnybos kalėjimą, pranešė Jungtinių valstijų žiniasklaida remdamasi buvusiais CŽV darbuotojais. Esą Lietuvos pareigūnai, leido CŽV naudotis pastatu Vilniaus apylinkėse, kuriame daugiau nei metus, iki 2005-ųjų, kalinti 8 įtariami Al Kaedos kovotojai. JAV televizija „ABC News“ atskleidė lėktuvų, esą gabenusių CŽV kalinius į Lietuvą, numerius, maršrutus ir datas, kada jie leidosi Vilniuje.  

“ABC News" rugpjūčio mėnesį savo interneto svetainėje pranešė, kad Lietuva CŽV leido naudotis pastatu Vilniaus apylinkėse. Jame esą po 2001 metų rugsėjo 11-osios iki 2005 metų kalinti aštuoni "Al Qaeda" kovotojai.

Pasak “ABC News", įtariamas CŽV kalėjimas Lietuvoje buvo paskutinė Europoje įkurta vadinamoji “juodoji" vieta, po to kai slaptas CŽV kalėjimas 2003 metų pabaigoje buvo uždarytas Lenkijoje.

Tuomečiai Lietuvos vadovai viską neigia

Vilniaus kalėjimas, pasak JAV televizijos, buvo uždarytas po to kai 2005 lapkritį pasirodė informaciją apie kitus CŽV kalėjimus Lenkijoje ir Rumunijoje.

Šį JAV žiniasklaidos pranešimą paneigė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, tuometinis prezidentas Valdas Adamkus ir tuometinis premjeras Algirdas Brazauskas.


Šiame straipsnyje: CŽV kalėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių