Lietuvos kariai padeda afganistaniečiams pasirengti žiemai

Afganistane tarnaujantys Lietuvos kariai padeda Afganistano valstybinėms institucijoms ruoštis žiemai.

Kaliniams atvežė antklodžių

Paskutinę lapkričio savaitę Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės aštuntosios pamainos (PAG-8) kariai į Čagčarano vyrų, moterų kalėjimus ir nepilnamečių pataisos namus atvežė toną maisto (miltų, ryžių, aliejaus) ir šiltų antklodžių, o prieš kelias dienas kariai Goro provincijos Elektros departamentui ir policijai perdavė po motociklą ir generatorių.

Kaip rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime, ši pagalba Goro provincijos valstybinėms institucijoms – tai paramos, skirtos padėti provincijai pasirengti artėjančiai žiemai, plano dalis.

„Pirmiausia turime remti valstybines Goro provincijos institucijas, nes provincijos gyventojai būtiną pagalbą turi gauti iš savo valdžios ir suprasti, kad ne PAG ar kitos organizacijos, bet jų pačių valdžia gali jiems padėti. Tai padės sustiprinti Goro žmonių pasitikėjimą savo valdžia bei didinti jos autoritetą. Mes čia esame tam, kad padėtumėme Afganistano žmonėms susikurti savo tvarką, o ne tam, kad sakytume, ką daryti “, – sakė PAG-8 vadas pulkininkas Vytautas Reklaitis.

Įkalintos - ir už neištikimybę sutuoktiniui

Atvežę pagalbą į Goro provincijos sostinės Čagčarano įkalinimo įstaigas kariai turėjo galimybę susipažinti ir su savo veiklos sąlygomis. Vienintelis Goro provincijos Čagčarano vyrų kalėjimas yra įsikūręs iš molio ir šiaudų drėbtame statinyje su vidiniu kiemu. Šiuo metu jame įkalinta apie 90 asmenų.

Pasak kalėjimo viršininko majoro Samio Allaho, kalinių laikymo sąlygos itin prastos, reikia naujo kalėjimo pastato, nes šis visiškai nepritaikytas kalinių laikymui. „Kai kuriems jo gyventojams čia teks praleisti net 20 metų. Todėl Lietuvos vadovaujamos PAG pagalba maistu padės bent iš dalies išspręsti kalinių maitinimo sunkiuoju žiemos periodu problemas,“ – sakė kalėjimo viršininkas.

Moterų kalėjimas įsikūręs netoliese esančiame panašiame pastate. Čia kali moterys nuteistos nuo 3 iki 7 metų už kriminalinius nusikaltimus, neištikimybę sutuoktiniui. Kai kurios moterys kalėjime gyvena kartu su savo mažamečiais vaikais. Kalėjime apsilankiusios PAG medikės patikrino čia gyvenančių moterų sveikatą, suteikė reikalingą medicinos pagalbą ir perdavė būtiniausių vaistų.

Sunki humanitarinė padėtis

Pagalba maistu suteikta ir pataisos namų gyventojams. Čia už įvairius prasižengimus įkalinti jaunuoliai iki 18 metų.

Dėl 2007 m. vasarą kilusios sausros ir 2008 m. pradžioje užklupusios sniegingos bei šaltos žiemos Goro provincijoje susidarė sunki humanitarinė padėtis, kuri skaudžiausiai atsiliepė labiausiai pažeidžiamoms Goro provincijos socialinėms grupėms. Todėl šioje situacijoje PAG misijos užduotis – paremti atsakingas Goro provincijos valdžios struktūras, kad jos padedant PAG turėtų priemonių, kaip padėti didžiausiose rizikos grupėse esantiems gyventojams ir taip užkirsti kelią galimam badui ir kitiems nepritekliams žiemos periodu.

Šiuo metu Afganistano Goro provincijoje tarnauja jau aštunta Lietuvos vadovaujama PAG pamaina. Tai antroji provincijos atkūrimo grupė, suformuota Krašto apsaugos savanorių pajėgų pagrindu. Lietuvos vadovaujamoje PAG kartu su Lietuvos kariais ir civiliais taip pat tarnauja Danijos, Kroatijos, JAV, Ukrainos ir Gruzijos kariškiai.

Lietuvos vadovaujama PAG misija Afganistano Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 m. birželio mėnesį. Pagrindinė PAG užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti. PAG – tai NATO Tarptautinėms saugumo paramos pajėgoms priklausanti Lietuvos vadovaujama bendra civilinė ir karinė misija.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių