Lietuva - laisvų šalių gretose

Nevyriausybinės organizacijos „Freedom House“ kasmet sudaromame pasaulio valstybių politinių ir pilietinių laisvių sąraše Lietuvai skirtas aukščiausias balas.

Didžiausias nuosmukis - Rusijoje, Pietų Kaukaze

Organizacija šalyje egzistuojančių politinių ir pilietinių laisvių lygį įvertina skalėje nuo 1 iki 7, kur 1 reiškia plačias politines laisves, nevaržomą politinę konkurenciją, gerbiamas pilietines teises ir veikiančią nepriklausomą žiniasklaidą.

Anot „Freedom House“, jau trečius metus iš eilės laisvės lygis pasaulio mastu smunka. Anot studijos autorių, nuosmukis sutapo su agresyvia tokių autoritarinių režimų kaip Rusija ir Kinija reakcija į demokratinius judėjimus.

Ryškiausias nuosmukis, anot „Freedom House“, pastebimas buvusiose Sovietų Sąjungos respublikose, kur laisvių padėtis šiuo metu vertinama netgi prasčiau nei sub Sacharos Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose. Tarp žemiausiais įvertinimais paženklintų šalių „Freedom House“ mini Rusiją, Armėniją, Azerbaidžaną, Kirgiziją ir Moldovą.

Laisvės lopšys - Vakarų Europa

Laisvės lopšiu ir toliau išlieka Vakarų Europos bei Šiaurės Amerikos regionai. „Freedon House“ taip pat viliasi, kad demokrato Baracko Obamos išrinkimas JAV prezidentu padės Jungtinėms Valstijoms susitvarkyti su pilietinių teisių požiūriu problematiškomis antiteroristinėmis saugumo programomis.

Studijos autoriai atkreipia dėmesį į gerėjančią padėtį Pietų Azijoje, kur net kelios šalys priartėjo prie demokratinių rinkimų standartų. Šalia didžiausią pažangą padariusių Pakistano, Maldyvų, Butano, progresas pastebimas ir Nepale, Kašmyre, Malaizijoje bei Tailande.

Nuosmukis šiame regione užfiksuotas Afganistane, Birmoje, Fidžyje, Papua Naujojoje Gvinėjoje, Singapūre ir Tibete. Kinija ir toliau prievarta slopina bet kokias Tibeto laisvės judėjimo apraiškas.

Pagal įvertinimą šalys skirstomos į laisvas, pusiau laisvas ir nelaisvas. Tyrimo metu iš viso buvo įvertintos 193 pasaulio šalys.

Aukščiausią įvertinimą gavo visos Europos Sąjungos šalys, išskyrus Bulgariją (1,5), Graikiją (1,5), Latviją (1,5) ir Rumuniją (2). Prasčiau nei 2007 m. buvo įvertintos Italija ir Graikija. Tam tikrų grėsmių nuomonės laisvei fiksuojama ir Kanadoje bei Didžiojoje Britanijoje.

Nelaisvos - 42 pasaulio šalys

„Freedom House“ 2008 m. laisvomis pripažino 89 pasaulio valstybes. Tai sudaro 46 proc. visų tirtų šalių, kuriose gyvena 46 proc. pasaulio gyventojų. Laisvų šalių, lyginant su 2007 m., sumažėjo 1.

Pusiau laisvų šalių skaičius 2008 m. siekė 62. Tai sudaro trečdalį pasaulio valstybių, kuriose gyvena 20 proc. pasaulio gyventojų. Pusiau laisvų šalių skaičius, lyginant su 2007 m., padidėjo 2.

Nelaisvomis „Freedom House“ pripažino 42 šalis. Tai sudaro 22 proc. visų pasaulio šalių skaičiaus. Jose gyvena 34 proc. pasaulio gyventojų, iš jų beveik 60 proc. iš gyvena Kinijoje. Nelaisvų šalių skaičius, lyginant su 2007 m., sumažėjo 1.

Iš 42 nelaisvų šalių žemiausiu balu – 7 – buvo įvertintos Šiaurės Korėja, Turkmėnistanas, Uzbekistanas, Libija, Sudanas, Birma, Pusiaujo Gvinėja, Somalis ir Kuba.

Į šią kategoriją taip pat patenka dvi teritorijos, esančios Kinijos ir Rusijos sudėtyse – atitinkamai Tibetas ir Čečėnija. Kiek aukštesnio įvertinimo nusipelnė Baltarusija (6,5), Kinija (6,5), Rusija (5,5), Čadas, Eritrėja, Laosas, Saudo Arabija, Sirija, Zimbabvė, Pietų Osetija ir Vakarų Sahara.

„Freedom House“ pasaulio valstybių laisvės reitingai sudaromi nuo 1972 m.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių