Lietuva dar abejoja dėl ES kandidatės statuso suteikimo Serbijai

Lietuva pirmadienį išsakė abejonių, ar Serbijai verta suteikti kandidatės į Europos Sąjungą (ES) statusą, nors Prancūzijos ministras anksčiau buvo paskelbęs apie pasiektą susitarimą.

„Neatskleisdamas konkrečių valstybių, galiu pasakyti, kad vieningos nuomonės šiandien nebuvo užsienio reikalų taryboje diskusijoje dėl kandidatės statuso suteikimo“, - BNS telefonu iš Briuselio sakė A.Ažubalis.

Pasak jo, Lietuva laikosi pozicijos, kad Serbija turi įgyvendinti gruodžio mėnesį numatytus įpareigojimus dėl Kosovo klausimo sureguliavimo, ir šioje srityje „dar ne viskas yra baigta“.

„Lietuva kaip ES plėtros entuziastė visada pasisakė už plėtrą, tačiau už atsakingą prisiimtų įsipareigojimų įgyvendinimą. Mes atsimename, kokie buvo Lietuvai įsipareigojimai ir įpareigojimai, ir kaip mes tą priėmėme. Todėl manome, kad gruodžio mėnesį Vadovų Tarybos priimit įpareigojimai atlikti tam tikrus veiksmus turi būti įgyvendinti“, - teigė ministras.

Pasak jo, pirmadienio vakarą diplomatai dar rinksis tartis dėl galimų išvadų, o ministrai dėl jų apsispręs tik antradienį.

A.Ažubalio komentarai skyrėsi nuo Prancūzijos užsienio reikalų ministro Alaino Juppe (Aleno Žiupė) pareiškimo žurnalistams, kad susitarimas jau pasiektas.

„Šiandien pasiektas susitarimas (...). Bent jau šiandien nebuvo jokių prieštaravimų“, - sakė Prancūzijos ministras žurnalistams Briuselyje apie kandidatės statuso suteikimą Serbijai.

Lietuva paskutiniu metu kritikavo Serbiją dėl akibrokšto, kai ji netikėtai sudarė konkurenciją pirmininkauti Jungtinių Tautų Generalinei Asamblėjai, taip pat dėl elgesio su investuotojais iš Lietuvos.
Lietuvos diplomatai taip pat nerimauja dėl didelės Rusijos įtakos Serbijai.

„Jie mato Serbiją kaip Rusijos dalį ES. Tai rimtas klausimas Lietuvai“, - naujienų agentūra AFP citavo neįvardytą diplomatą Briuselyje.

Pasak AFP, kol kas skeptiškai nusiteikusi ir Rumunija, kuri prašo garantijų dėl tautinės mažumos teisių.
Šią savaitę Lietuvos URM pareiškė esanti nustebusi dėl Serbijos sprendimo konkuruoti rinkimuose į aukštą postą Jungtinėse Tautose.

Lietuvos diplomatai teigia, kad dar 2004 metais pranešė, jog šiemet sieks Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos pirmininko posto - į jį siūlomas ambasadorius Dalius Čekuolis.

Tačiau neseniai užsienio reikalų ministro Vuko Jeremičiaus kandidatūrą netikėtai iškėlė Serbija. Abi šalys priklauso Rytų Europos grupei, kuri pagal regioninio atstovavimo principą šiemet deleguos pirmininką. Serbiją parėmė Rusija, kuri taip pat palaiko Belgrado poziciją Kosovo klausimu.
Lietuvos diplomatai taip pat pabrėžia, kad jų netenkina Serbijos elgesys su investuotojais iš Lietuvos.

„Bendrovės “Alita„, “Arvi„ ir “Sanitex„ buvo didžiausi Lietuvos investuotojai Serbijoje, kol jų kontraktai Serbijoje buvo paskelbti negaliojančiais. Turint tai omenyje, pabrėžiama, kad ES narystės siekianti šalis turi laikytis teisės viršenybės principų, kurie yra viena iš svarbiausių Europos bendrijos narių vertybių“, - šią savaitę sakė ministerijos atstovas Giedrius Puodžiūnas.

Serbijos šansai gauti kandidatės statusą padidėjo, kai penktadienį Serbijos ir Kosovo derybininkai penktadienį sudarė svarbų susitarimą, leidžiantį Prištinai dalyvauti Balkanų regiono institucijose, kol

Belgradas nėra pripažinęs savo buvusios provincijos nepriklausomybės.
Susitarimas numato, kad Kosovas galės pasirašyti regioninių pasitarimų dokumentuose savo vardu. Taip pat suderintas sienų valdymo klausimas.


Šiame straipsnyje: ESSerbija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Kruvina draugystė

Kruvina draugystė portretas
Kiekviena tauta turi savo mentalitetą, tautinę sąmonę ir pati žino, kur jai galima priklausyti ir kur negalima. Pastebima prievarta žmonių tarpusavio santykiuose. Jei nepavyksta gražiuoju, tai smurto keliu varoma į Vakarų Europą. Tarptautiniuose santykiuose taip pat yra teisinės normos.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių