Lenkų rinkimų akcijos apetitas benzinui nemažėja

Teisėsaugai tiriant galimai neskaidrius Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) finansus, ši politinė partija ir toliau rinkimų kampanijų metu leidžia milžiniškas sumas transportui, tuo sukeldama naujus įtarimus dėl galimų finansinių pažeidimų.

Į akis krenta didžiulė suma

 Praėjusią savaitę paskelbtose lapkričio 15-ąją įvyksiančių Seimo narių rinkimų dvejose apygardose dalyvaujančių kandidatų preliminariose finansinėse ataskaitose į akis krenta didžiulė LLRA suma, skiriama transportui.

Ši partija kelia tik vieną kandidatą - Šalčininkų rajono meras Leonardas Talmontas siekia parlamentaro mandato Vilniaus-Šalčininkų rinkimų apygardoje. Šilalės-Šilutės apygardoje, kur šį sekmadienį irgi vyks rinkimai, LLRA nekelia savo kandidato.

Tačiau, skirtingai nei partijos, iškėlusios savo kandidatus abejose apygardose, LLRA skiria kur kas daugiau finansų savo vieninteliam pretendentui, kuris, beje, kaip spėjama, turėtų nesunkiai laimėti Seimo nario mandatą daugiausiai lenkų apgyvendintame krašte.

L.Talmonto rinkimų kampanijos pajamos, preliminariais duomenimis, siekė 62,2 tūkstančio litų. Visus juos skyrė LLRA. Kiti kandidatai nuo jo atsilieka. Šilutės-Šilalės apygardos favoritu laikomas socialdemokratas Osvaldas Šarmavičius iki šiol kampanijai surinko 57,6 tūkst. litų. Šios partijos kandidatas Vilniaus-Šalčininkų apygardoje Darius Skusevičius - 12,3 tūkst. litų.

Kitos partijos dalina savo pinigus iškart dvejose apygardose keliamiems kandidatams. Tėvynės sąjunga tam skyrė 29,4 tūkst. litų, Naujoji sąjunga - 21,4 tūkst. litų, partija Tvarka ir teisingumas - 20 tūkst. litų, Liberalų sąjūdis - vos 6 tūkst. litų.

40 tūkstančių litų transportui

Dauguma kandidatų kol kas išleido gerokai mažiau pinigų, nei yra surinkta jų specialiosiose rinkimų sąskaitose. Daugiau kaip pusė išlaidų skirta politinei reklamai.

Tačiau L.Talmonto rinkimų kampanijos sąskaitose liūto dalį sudaro išlaidos, skiriamos „transporto priemonių politinės kampanijos reikmėms apmokėti“. Iš jau išleistų 50,5 tūkst litų LLRA kandidatas transportui, benzinui pirkti skyrė net 40 tūkst. litų.

Nei vienas kitas pretendentas į Seimo narius net nepriartėja prie L.Talmonto pagal „benzino apetitus“. Apskritai, absoliuti dauguma kandidatų transportui nurodo skiriantys 0 litų. Tik socialdemokratai O.Šarmavičius ir D.Skusevičius tam esą paskyrė atitinkamai 1,8 ir 1 tūkst. litų.

Dalijo degalų korteles

Rinkimų kampanijų metu leisdama pinigus LLRA ypač mėgsta juos skirti transportui. Tai jau sudomino kampanijų prievaizdus - Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), mokesčių inspektorius ir teisėsaugos pareigūnus.

Kai praėjusią vasarą Europos Parlamento rinkimų kampanijos metu LLRA pagal panaudos sutartį išsinuomotų automobilių savininkams padalijo kuro kortelių už milžinišką sumą - net 390 tūkst. litų. Išaiškėjus šiam faktui Vilniaus apskrities valstybinė mokesčių inspekcija kreipėsi į VRK pastebėjusi galimas manipuliacijas rinkimų į Europos Parlamentą metu. Įtarta, kad iš partijos sąskaitos slapta plaukė milijonai litų.

„Už tokią sumą, kokią jie nurodė, galima užsipilti tiek degalų, kad pakaktų apvažiuoti visą Žemės rutulį. Ir dar liktų“, - tuomet sakė VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas.

VRK dėl LLRA išlaidų per Europos Parlamento rinkimų kampaniją kreipėsi į teisėsaugą. „Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) jau ėmėsi tirti. Praėjusią savaitę perdavėme jai visus tyrimui reikalingus dokumentus“, - pirmadienį sakė Z.Vaigauskas.

Tyrimo ėmėsi FNTT

FNTT atstovė Rūta Andriuškaitė patvirtino, kad ši įstaiga tiria LLRA finansų bylą. Tačiau kada tyrimas galėtų būtų baigtas, kol kas nežinoma.

Tyrimą „Dėl LLRA galimai apgaulingos apskaitos tvarkymo“ kuruojantis Vilniaus apylinkės prokuroras Aidas Dzikaras spėja, kad jis užtruks ne vieną mėnesį, nes bus reikalingos atitinkamų specialistų išvados, kurių teks kiek palaukti.

„Per artimiausią mėnesį kitą tyrimas tikrai nebus baigtas“, - abejojo prokuroras.

Pasak jo, jeigu būtų imtasi naujos bylos dėl LLRA išlaidų transportui šioje Seimo rinkimų kampanijoje, tai būtų jau kito ikiteisminio tyrimo objektas. „Pirmiausia VRK turės ištirti ir pateikti išvadą, ar tikrai reikalingas teisėsaugos institucijų tyrimas, ar pakanka administracinės atsakomybės, jeigu tokia būtų nustatyta“, - sakė A.Dzikaras.

Stengėsi būti atsargus

Z.Vaigauskas atsargiai komentavo pastarosios Seimo narių papildomų rinkimų kampanijos LLRA milžiniškas išlaidas transportui. „Matyt, turėsime tirti, jeigu kils klausimų ir mums, ir mokesčių inspektoriams“, - sakė jis.

VRK pirmininkas kalbėjo, kad tai, ar bus vykdomas tyrimas, gali priklausyti ir nuo FNTT veiksmų bei išvadų.

„Nežinau, kodėl jie taip intensyviai važinėja, kodėl tiek daug pinigų išleidžia transportui, ko nedaro nei viena kita partija ar kandidatas“, - išsisukinėjo Z.Vaigauskas nuo platesnio komentaro šiuo klausimu.

Jis užsiminė, kad LLRA šitokiu būdu - benzino kortelėmis - gali atsiskaityti su savo rėmėjais. „Tai būtų gana šiurkštus įstatymo pažeidimas, nes būtų neteisingai užpildomi finansiniai dokumentai“, - sakė VRK pirmininkas.

Z.Vaigauskas priminė, kad praėjusią vasarą LLRA įsigytos benzino kortelės gana intensyviai buvo naudojamos net ir po rinkimų - birželio pabaigoje ir liepą.

Būtų trečias kartas šiemet

Pats L.Talmontas užtikrino, kad benzino kortelės nebus naudojamos po rinkimų. „Praėjusią vasarą jeigu ir pasitaikė vienas kitas atvejis, tai gal tiesiog žmonės nespėjo laiku išnaudoti to skirtojo benzino. Šįkart taip tikrai nebus“, - sakė jis.

Kandidatas spėjo, kad kitos partijos gali slėpti savo išlaidas transportui. „Ar galima patikėti, kad benzinui išleidžiamas nulis litų? Nejaugi jie į susitikimus su rinkėjais pėsti vaikšto?“, - retoriškai klausė L.Talmontas.

Pasak jo, LLRA išties labai aktyviai važinėja į susitikimus su rinkėjais, todėl prireikia nemažai degalų. „Mano visa darbotvarkė šiomis dienomis - vien susitikimai su rinkėjais, agitacija. Štai ir dabar, kol su jumis kalbu, vykstu į vieną susitikimą su mažučio kaimelio gyventojais. Kaip meras esu pasiėmęs atostogų, todėl galiu užsiimti ne tiesioginėmis rajono vadovo pareigomis, bet agitacija“, - teigė L.Talmontas.

Paklaustas, ar nebus taip, kad FNTT imsis tirti ir dabartinės Seimo rinkimų kampanijos išlaidų, LLRA kandidatas demonstravo ramybę: „Jeigu tirs, tai tirs. Tegu tiria ir pareiškia pretenzijas, jeigu ką nors ne taip padarėme“.

Jeigu būtų pradėtas tyrimas dėl pakartotinių Seimo nario rinkimų kampanijos išlaidų, tai būtų jau trečias kartas šiemet, kai LLRA užkliūva mokesčių inspektoriams. Pirmą kartą už Prezidento rinkimų kampanijos metu pirktas degalų korteles ši partija atsipirko įspėjimu. 


Šiame straipsnyje: Lenkų rinkimų akcijabenzinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių