Lenkų politikai sunerimę dėl etikos sargų „spaudimo“ V.Tomaševskiui

Grupė Lenkijos europarlamentarų laiške Europos Parlamento pirmininkui Jerzy Buzekui pareiškė esantys sunerimę dėl Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) pradėto tyrimo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos vadovo europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio atžvilgiu.

Sudomino VTEK tyrimas

VTEK, reaguodami į parlamentaro konservatoriaus Ryto Kupčinsko kreipimąsi, aiškinasi, ar V.Tomaševskis, kalbėdamas apie Lietuvos lenkų padėtį, nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso.

Šis tyrimas pastaruoju metu taip pat sulaukė Lenkijos žiniasklaidos dėmesio.

BNS žiniomis, VTEK praėjusį mėnesį laišku Lietuvos lenkų partijos lyderio paprašyta iki gruodžio 11 dienos pateikti paaiškinimą.

Įtaria bandymu paveikti V.Tomaševskio veiklą

Devyni Lenkijos europarlamentarai laiške, kuris išplatintas ketvirtadienį žiniasklaidai, pareiškė esantys dėl to sunerimę, o tariamus reikalavimus traktuoja kaip bandymą paveikti europarlamentaro veiklą.

"Šiuos reikalavimus traktuojame kaip neteisėtą ir nepagrįstą valstybės narės organo įsikišimą į Europos Parlamento vidaus veiklą bei bandymą paveikti Europos Parlamento narių pasisakymus bei veiklą. Tai yra pasikėsinimas į nepriklausomą EP Nario mandato vykdymą, o tai pažeidžia pagrindinį kalbos laisvės principą Europos Parlamento Forume. Prašome Jūsų, Pirmininke, įsigilinti į ši reikalą bei apsaugoti EP Narių teises", - rašoma laiške.

Lenkijos europarlamentarai teigia siekiantys "apsaugoti Europos Parlamento narių nepriklausomumą bei užkirsti kelią Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos, pavaldžios Lietuvos Respublikos Seimui, spaudimui ir bandymams įsikišti į Europos Parlamento vidaus veiklą".

Daugumą iš laišką pasirašusių Lenkijos politikų priklauso Europos konservatorių ir reformistų frakcijai, kurioje dirba ir pats V.Tomaševskis.

V.Tomaševskis: mane ima juokas

Pretekstu etikos sargams pradėti tyrimą tapo Lietuvos Sąjūdžio vardu išplatintas kreipimasis, kurį pasirašė R.Kupčinskas. Jam užkliuvo V.Tomaševskio teiginiai per susitikimą su Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso, taip pat Lenkijos europarlamentarų laiškas Europos Parlamento vadovui Jerzy Buzekui.

VTEK praėjusį mėnesį laišku V.Tomaševskį informavo, kad pradėtas tyrimas dėl politiko "elgesio atitikties Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatoms".

"Mane ima juokas. Tai rodo šios institucijos nekompetenciją", - pradėtą tyrimą BNS šį mėnesį komentavo V.Tomaševskis ir pabrėžė, kad už kalbas Europos Parlamente negali būti persekiojama.

Su valdančiųjų konservatorių atstovais dažnai abipusiais kaltinimais apsikeičiantis V.Tomaševskis rugsėjį J.M.Barroso pasiskundė dėl tautinių mažumų kalbos vartojimo ir tvirtino, kad lenkų mažuma Lietuvoje yra diskriminuojama.

Pritaria pozicijai dėl “skriaudžiamų” lenkų

Kiek vėliau rugsėjį V.Tomaševskio biuras išplatino 10 Lenkijos europarlamentarų laišką J.Buzekui, kuriame prašoma apginti esą pažeidžiamas lenkų tautinės mažumos teises Lietuvoje. V.Tomaševskis tada sakė šio laiško nepasirašęs, bet jam pritariąs.

Spalio pabaigoje A.Kupčinsko pasirašytame kreipimesi, adresuotame VTEK, nurodoma, kad "Lietuvos Sąjūdis nesutinka su V.Tomaševskio viešais pasisakymais Europos Parlamente apie neva blogą tautinių mažumų padėtį Lietuvoje".

Kreipimesi cituojama Europos Sąjungos (ES) Pagrindinių teisių agentūros apklausa, kuri esą parodo, kad diskriminavimas dėl etninės kilmės Lietuvoje mažiausia ES, taip pat Tautinių mažumų ir išeivijos departamento teiginiai, kad lenkai Lietuvoje turi daugiau teisių ir privilegijų nei lietuviai Lenkijoje.

"Lietuvos Sąjūdis, negalėdamas ignoruoti ir pasyviai stebėti jau Europos lygiu vis aktyviau vykdomą Lietuvos juodinimą, kurį atlieka Lietuvoje išrinktas Europos Parlamento narys V.Tomaševskis, ragina pilietinę visuomenę ir valdžios institucijas pareikšti savo pozicijas ir išvadas šiuo klausimu", - teigė Lietuvos Sąjūdis.

Pareiškime prašoma ištirti, ar V.Tomaševskis nepažeidė "valstybės politiko elgesio principų (pagarba žmogui ir valstybei, teisingumas, nesavanaudiškumas, nesąžiningumas ir kt.)".

VTEK atstovas Gediminas Sakalauskas BNS patvirtino, kad atliekamas tyrimas, bet plačiau jį komentuoti atsisakė.

Tyrimas neseniai sulaukė ir Lenkijos žiniasklaidos dėmesio - lenkų dienraštis "Nasz Dziennik" prieš kelias dienas rašė, kad tai, jog Lietuvos lenkų diskriminacijos problemą bandoma aiškinti tarptautiniu lygiu, erzina šios šalies valdžią.

Pasak lenkų dienraščio V.Tomaševskis gruodžio pradžioje Europos Parlamente prabilo apie Lietuvos lenkų diskriminavimą. Laikraštis pabrėžia, kad europarlamentarą saugoja imunitetas ir jis gali būti panaikintas tik Europos Parlamentaro plenariniame posėdyje.


Šiame straipsnyje: Tomaševskis

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių