Lenkų nacionalistai: atvažiuojame taikiai (išskirtinis reportažas)

Šeštadienį Vilniuje numatomas Lietuvos lenkų inicijuotas protesto mitingas dėl kontraversiškų, prieš metus priimtų Švietimo įstatymo pataisų viešojoje erdvėje sukėlė tikrą audrą.

Kalbos apie Lenkijoje gyvenančių piliečių ketinimą paremti Lietuvos lenkus pasklido po Kovo 1-osios demonstracijų Varšuvoje, kuomet lenkai minėjo Pamirštų kovotojų prieš komunistinę kariuomenę dieną. Jos metu gatvėse buvo dalijamos skrajutės su informacija apie esą lietuvių diskriminuojamus lenkus Vilniaus krašte.

Prieš porą savaičių išplatintame lenkų nacionalistų organizacijos „Marsz Niepodleglosci“ (liet. – Nepriklausomybės žygis) pareiškime visi lenkai, neabejingi savo tautiečių problemoms užsienyje, buvo pakviesti vykti į Vilniuje rengiamą mitingą išreikšti savo paramą Lietuvoje gyvenantiems ir esą skriaudžiamiems lenkams.

Socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodė kvietimų registruotis išvykai į Vilnių. Ekskursijos kaina – 90 zlotų.  Čia pat užvirė diskusijos bei pasipylė komentarai apie Vilniaus kraštą. Tarp jų buvo galima rasti ir itin radikalių nuomonių: „Stalinas padarė klaidą, Vilniaus kraštą palikdamas Lietuvai”, „Vilniaus kraštas – Lenkijos dalis”.

Šio protesto išvakarėse „Kauno dienos“ fotožurnalistas nuvyko į Lenkijos sostinę stebėti pasiruošimo mitingui bei pakalbėti su vienu iš šios palaikymo akcijos organizatorių, nacionalistinių judėjimų „Marsz Niepodleglosci“ bei „Młodzież Wszechpolska” (liet. – Lenkijos patriotinio jaunimo sąjunga) aktyvistu Robertu Vinickiu (lenk. – Robbert Winnicki).

R.Vinickis priskiriamas prie intelektualiųjų nacionalistų. Jis iškart atsiribojo nuo bet kokių kalbų, kad į Vilnių ketina vykti radikaliai nusiteikę patriotai bei liūdnai pagarsėję Lenkijos futbolo chuliganai. „Autobuse, kuriame važiuosiu aš, tokių nebus. Mano žiniomis, radikaliai nusiteikusių patriotų į Vilnių vykti nežada. Tiesa, kai kurie nacionalistai ten atvyks savo transportu”, – sakė R.Vinickis.

Penktadienį prieš vidurnaktį (Lietuvos laiku) Varšuvos centrinėje stotyje būriavosi keliasdešimties lenkų būrys, besiruošiantis vykti į Lietuvos sostinę. Tarp jų daugiausia buvo jaunimo, tačiau pasitaikė ir keletas vyresnio amžiaus lenkų. Vos keli lenkai savo ekscentriška išvaizda bei patriotine simbolika priminė nacionalistų stereotipą: buvo nusiskutę plikai, dėvėjo militaristinius drabužius.

Dauguma kelionės dalyvių atėjo nešini susuktais į ritinėlį plakatais su nacionalistiniais šūkiais, pavyzdžiui, „Stop discrimination against the Poles in Lithuania” (liet. – Liaukitės diskriminavę Lietuvos lenkus). Į kelionę buvo paimtas ir megafonas.

R.Vinickis prieš lipant į autobusą visiems davė griežtus nurodymus: „Vilniuje situacija dėl mūsų yra labai jautri. Reikalauju, kad susilaikytumėte nuo bet kokio provokuojančio elgesio, neatsakytumėte į galimas provokacijas iš vietinių pusės. Turime būti diplomatiški. Jei norėsite rodyti nepadorius gestus ar nemandagiu būdu išreikšti savo poziciją, prašau tai padaryti grįžus į Lenkiją”.

R.Vinickis taip pat paprašė keliaujančiųjų nevartoti alkoholio. „Visus neleistinus daiktus – dujų balionėlius, peilius, o taip pat ir provokuojančią atributiką, pavyzdžiui, šalikus su Lenkijos futbolo simbolika – palikite Varšuvoje. Mano žiniomis, Lietuvos policija ruošiasi mus patikrinti, todėl prašau nesuteikti jiems progos sugadinti mūsų išvyką”, – dėstė lyderis.

Visiems susėdus į autobusą buvo sukalbėta malda „Tėve mūsų“ bei paprašyta Dievo „saugios ir sėkmingos išvykos” .

Pilnutėlis autobusas vidurnaktį pajudėjo iš Varšuvos centro. Sostinės priemiestyje autobusas stabtelėjo prie stotelėje laukiančio vaikino, kuris autobuso vairuotojui padavė užrašą „Turystyczny” (liet. – turistinis). Vairuotojas užrašą užkišo už priekinio stiklo.

3 val. ryto, privažiavus Lenkijos ir Lietuvos pasienį, autobusas buvo sustabdytas Lietuvos pasienio pareigūnų. Pašvietęs prožektoriumi į autobuso langus ir perskaitęs užrašą ant priekinio stiklo, pareigūnas davė ženklą važiuoti toliau. Situacija pasikartojo ir auštant privažiavus Vilniaus apylinkes.

Kovo 17-ąją 8 val. ryto lenkų delegacija pasiekė Vilnių. Prie Rasų kapinių jų jau laukė Lietuvos lenkų jaunimas, pažadėjęs aprodyti miestą bei vidurdienį palydėti į mitingo vietą.  Lenkai uždegė žvakių Rasų kapinėse, aplankė Aušros vartus bei dar keletą sostinės bažnyčių.

Prieš metus Seimas priėmė naują lietuvių kalbos mokymo tvarką tautinių mažumų mokyklose. Numatyta daugiau pamokų lietuvių kalba, taip pat nuo 2013 metų suvienodinti lietuvių kalbos brandos egzamino užduotis.

Tačiau lenkų tautinė mažuma reikalauja, kad būtų grąžinta senajame įstatyme nustatyta ligšiol galiojusi tvarka, kai egzaminų sesijoje valstybinės ir gimtosios lietuvių kalbos egzaminų užduotys skiriasi.

Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir kitos lenkų tautinės mažumos organizacijos šiandien Vilniuje rengia protesto akciją prieš šią švietimo reformą.

Vidurdienį vyks eitynės nuo Seimo rūmų iki Vyriausybės, kur numatomas mitingas.


Šiame straipsnyje: Lenkaišvietimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

V ASE

V ASE portretas
Ponai lenkai ,pripazinkit kad gyvenate lietuvoje ir apsiraminkit niekas jusu neskriaudzia bet aukstesniais uz lietuvius jus ponais nevadins ,esate lietuvos pylieciai ir nuimkit gaza

vi

vi portretas
čia -Lietuva, čia kalbama , ir mokyklose, lietuviškai; čia lietuvių kalba-valstybinė; ten-Lenkija, ten kalbama lenkiškai, ten lenkų kalba valstybinė; KUR PROBLEMOS,paaiškinkit Lietuvos lenkų gynėjai????

CHA

CHA portretas
Čia Lietuva -čia lietūs lija. Ten Lenkija - ten zlotai byra. Blogai kai iš šūdo vašką daro.
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių