Lenkų mitingą remia Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga

Lenkų tautinės mažumos šeštadienį rengiamą protesto akciją prieš Švietimo įstatymą remia ir Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS).

„Daugeliui kyla klausimas, kodėl švietimo profesinė sąjunga palaiko šitą renginį. Visų pirma, mūsų profesinė sąjunga palaiko kolegas mokytojus, mums jokio skirtumo, kokia kalba kalba Lietuvos pilietis - lietuviškai, lenkiškai ar rusiškai. Mes palaikome todėl, kad manome, jog Konstitucijos Lietuvoje laikytis reikia, o ji aiškai nustato, kad švietimą tautinės mažumos turi teisę tvarkyti savarankiškai“, - penktadienį Seime per spaudos konferenciją sakė LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius.

Konstitucijos 45 straipsnis numato, kad „Piliečių tautinės bendrijos savo tautinės kultūros reikalus, švietimą, labdarą, savitarpio pagalbą tvarko savarankiškai“.

Į Lietuvos lenkų mokyklų streiko komitetą susibūrę lenkų tautinių mažumų atstovai reikalauja atšaukti Švietimo įstatymo punktus dėl tautinių mažumų ugdymo. Jie ragina atsisakyti suvienodinto lietuvių gimtosios ir valstybinės kalbos brandos egzamino, įtraukti gimtosios (lenkų, rusų, baltrusų) kalbos egzaminą į privalomų brandos egzaminų sąrašą, atsisakyti esą diskriminuojančios nuostatos dėl mokyklų su valstybine dėstymo kalba išlaikymo tautinių mažumų mokyklų sąskaita, padidinti mokinio krepšelį iki 50 proc. tautinių mažumų mokyklose.

Protesto akcijos metu šeštadienį vidurdienį vyks eitynes nuo Seimo link Vyriausybės, kur įvyks mitingas.

Mitingo organizatoriai spaudos konferencijoje tvirtino, jog nuogąstavimai, kad per eitynes gali kilti neramumų, nepagrįsti, o kalbas paie atvažiuojančią paramą iš Lenkijos vadino „išpūstu burbulu“.

„Organizuodami šitą renginį mes tikrai nekvietėme jokių organizacijų iš užsienio. Natūralu būtų, jei kas norėtų dalyvauti, turėtų tai suderinti su organizatoriais, kadangi niekas nieko nederino, natūralu, kad jie neturėtų vykti. Tai, kad žiniasklaida surado “feisbuke„, kad ruošiasi vienas autobusas atvykti į Vilnų, tiesiog iš to išpūtė didelį burbulą“, - per spaudos konferenciją sakė vienas mitingo iniciatorių Albertas Narvoišas.

Lenkų nacionalistų organizacija „Marsz Niepodleglosci“ (liet. Nepriklausomybės žygis) savo interneto svetainėje paskelbė, kad kovo 17 dieną, kai rengiama protesto akcija, į Lietuvos sostinę atvyks vienas autobusas.

Pasak A.Narvoišo, „jokių realių faktų apie tai nėra, o jei atvyktų sirgaliai, jei atvyktų provokatoriai, tam turime policiją, tvarkos tarnybą, ir tikrai pasistengsime užtikrinti tvarką, nes norime, kad tai būtų taiki protesto akcija be jokių konfliktų“.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos lyderis europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis tvirtino, kad neramumus per mitingą esą galėtų kelti nebent infiltruoti provokatoriai.

„Yra tam tikras tikslas nukreipti dėmesį į kitą pusę. Šiandien aiškiai valdančioji dauguma yra suinteresuota, kad akcija nepavyktų, todėl yra tokios kalbos, kad reikia sustabdyti, reikia neleisti. (...) Jei valdantieji norės šitą akciją sukompromituoti, jie gali tą padaryti. Jie turi tam tikrą įtaką mūsų specialiosioms tarnyboms, specialiosios tarybos gali organizuoti per savo agentus kokias nors provokacijas, bet tai bus jų atsakomybė“, - per spaudos konferenciją tvirtino V.Tomaševskis.

Prieš metus Seimas priėmė naujos redakcijos Švietimo įstatymą, kuris, be kitų dalykų, nustatė ir naują lietuvių kalbos mokymo tvarką tautinių mažumų mokyklose. Numatyta daugiau pamokų lietuvių kalba, o taip pat nuo 2013 metų suvienodinti lietuvių kalbos brandos egzamino užduotis.

Tačiau lenkų tautinė mažuma reikalauja, kad būtų grąžinta senajame įstatyme nustatyta ligšiol galiojusi tvarka, kai egzaminų sesijoje valstybinės ir gimtosios lietuvių kalbos egzaminų užduotys skiriasi.

Lietuvos Vyriausybė teigia, kad jos pasirinktas modelis yra vienas iš nuosaikiausių Europoje ir pabrėžia, kad kitose šalyse, įskaitant Lenkiją, galioja panašios nuostatos dėl vienodo egzamino ir dalykų dėstymo valstybine kalba.


Šiame straipsnyje: Lenkaišvietimasmitingas

NAUJAUSI KOMENTARAI

pilietis

pilietis portretas
Juk tai akivaizdus sovinizmas is lenku puses, gyveni kitoj respublikoj ir dar niekini tos salies kalba, tai yra didziausias zeminimaas tos salies gyventojams. Gal dabar ir mes lietuviai turesim lenku kalba mokytis, kad slektos ponams tarnauti? Ar neuzteko kai po zalgirio musio" lenkai bande sunaikinti lietuviu kalba, reiksdami kad tik "muzikai" lietuviskai kalba. O dar lietuvos profsajunga prie sovinistu trinasi zemindami lietuvius, geda!

Petras

Petras portretas
Lietuva privalo laikytis pariteto su Lenkija, o ne ją dar aplenkti. Kitaip Lenkijai bus labai nemalonu- jau nemalonu .Nusišneka Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga.

tėvas

tėvas portretas
siaubas, ir tokie mokytojai moko mano vaikus? Jei sužinosiu, kad kas iš mūsų mokyklos palaikė lenkų šovinistus, atsiimsiu savo vaikus.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių