Lenkiškos šaldytos daržovės su listerija į Lietuvą tiektos net dvejus metus

Lenkijos įmonės „Greenyard Frozen Poland“ listerija užkrėstos šaldytos daržovės išimamos iš Lietuvos rinkos – daržovių mišiniai su pavojingu užkratu buvo tiekiami bent dvejus metus.

Kaip BNS sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyr. specialistė-inspektorė Rita Sadūnaitė, už maisto saugumą atsakingos Lenkijos tarnybos pirmadienį įspėjo Lietuvą ir kitas valstybes apie daržovių mišinius su Listeria monocytogenes bakterija užkrėstais šaldytais kukurūzais – Lietuvoje jie buvo tiekiami nuo 2016-ųjų rugpjūčio iki šių metų birželio 20-osios.

„Šaldytų mišinių tiekėjas informavo Lietuvos atstovą, „Unilever Lietuva distribucija“, kad produktas nesaugus – nuo penktadienio uždarytas nesaugių šaldytų daržovių mišinių pardavimas, produkcija atšaukiama iš rinkos“, – sakė ji.

Lenkijos atstovai informavo, kad tarp nesaugių gaminių – „d'Aucy Vegetables Country“, „d'Aucy Vegetables Mix Nica“, „Pinguin Mexican salad“, „Felco Mexican mix“ daržovių mišiniai.

VMVT duomenimis, į Lietuvos rinką vien šiemet pateko 17 366 pakuotės šių produktų, sandėliuose dar liko 3254 pakuotės šaldytų daržovių – jos bus sunaikintos.

Anot R. Sadūnaitės, produkciją įsigijusios įmonės informuotos apie pavojų, gaminiai yra surenkami sunaikinimui, tuo metu pavieniai žmonės, įsigiję minėtus produktus ir jų dar nesuvartoję, raginami juos gražinti tiekėjui arba išmesti.

„Jei labai gaila išmesti, reikėtų labai gerai termiškai apdoroti, kaip nurodyta gamintojo: jei nurodyta gamintojo virti 12-15 minučių, tiek reikia ir virti. Nesilaikant sąlygų, galima susirgti: Listerija monocytogenes yra labai agresyvi bakterija, kuri išlaiko šaltį, gali daugintis šaldytuvo sąlygomis, gali išlaikyti 62 laipsnių temperatūros kaitinimą pusę valandos. Dėl to su ja žaisti negalima“, – sakė specialistė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per pastaruosius kelis mėnesius užsikrėtusių listerioze Lietuvoje nebuvo, anksčiau registruoti pavieniai susirgimų atvejai – anot R. Sadūnaitės, jų negalima tiesiogiai sieti su lenkiškomis šaldytomis daržovėmis.

Centro duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje nustatyti 9 šios ligos atvejai, du iš jų pasibaigė mirtimi.

2013-2017 metais listeriozė buvo diagnozuota 37 asmenims, iš kurių 9 mirė (24 proc.). Daugiausia šios ligos atvejų buvo nustatyta 2016 metais – 10 atvejų ir 2017 metais - 9 atvejai.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, listeriozės atvejų skaičius pastaraisiais metais didėja. Nuo 2014 m. Europos Sąjungos (ES) / Europos ekonominės erdvės šalyse (EEE) užregistruota daugiau nei 2000 listeriozės atvejų. Dažniausiai ši liga diagnozuojama vyresniems nei 65 metų asmenims.

Nesaugūs šaldytų daržovių mišiniai taip pat buvo platinami Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Danijoje, Estijoje, Suomijoje, Vengrijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Savo ruožtu Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) antradienį informavo, kad minima produkcija gali būti susijusi su nuo 2015-ųjų fiksuojamu listeriozės protrūkiu Austrijoje, Danijoje, Suomijoje, Švedijoje ir Jungtinėje Karalystėje – iki šių metų birželio vidurio šalyse užfiksuoti 47 susirgimų atvejai, devyni sunkia liga susirgę asmenys mirė.

Anot EFSA, įtariama, kad nekokybiškai apdoroti kukurūzai į Lenkiją atkeliavo iš tiekėjo Vengrijoje.

Listerijos yra gamtoje dažnai sutinkamos bakterijos, kurios gali būti ir nežalingos, ir mirtinai pavojingos žmogaus sveikatai.

Prieš kelerius metus teisėsauga ėmėsi ikiteisminio tyrimo įtardama, kad šaldytus koldūnus gaminanti bendrovė „Judex“ per Semo „tvarkietį“ Petrą Gražulį bandė paveikti VMVT, kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus.

VMVT 2016-aisiais nustačiusi „Judex“ produkcijoje listerijos bakterijų, buvo sustabdžiusi įmonės veiklą.

„Maxima“ pašalino nesaugius gaminius

Prekybos tinklas „Maxima“ praneša iš prekybos operatyviai pašalinęs nesaugius du prancūzų „D'Aucy“ prekės ženklo šaldytų daržovių mišinius.

Gavę informaciją iš tiekėjo, prekybos tinklo atstovai praėjusią savaitę apie galimai nesaugią produkciją nedelsdami informavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistus, teigiama įmonės pranešime.

Prevenciniais tikslais šią savaitę nuspręsta iš prekybos išimti visus „D'Aucy“ prekės ženklo šaldytų daržovių produktus.

„Šią savaitę pasirodžius papildomai informacijai apie nesaugių produktų žalą žmonių sveikatai, imtasi papildomų prevencinių priemonių. Nuspręsta iš prekybos pašalinti visus „D'Aucy“ prekės ženklo šaldytų daržovių rinkinius. Šiuo metu tikrinami ir kitų prekės ženklų šaldytų daržovių produktai“, - rašoma pranešime.

„Maxima“ iš prekybos praėjusią savaitę pašalino du galimai nesaugius „D'Aucy“ ženklo produktus: šaldytų daržovių mišinį su Toskanos prieskoniais ir šaldytų daržovių mišinį „D'Aucy Nica“.

Šią produkciją įsigiję klientai raginami jos nevartoti ir kreiptis į bet kurią tinklo parduotuvę - grąžinus prekes, jiems bus sugrąžinti už jas sumokėti pinigai. Pirkimo kvito nebūtina turėti.

Šaldytą produkciją apdorojus termiškai aukštesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje rizikos sveikatai nėra, teigia įmonė.

„Rimi“ ir „Norfa“: Lenkijos įmonės produkcija neprekiaujame

Prekybos tinklai „Rimi“ ir „Norfa“ sako neprekiaujantys Lenkijos įmonės „Greenyard Frozen Poland“, kurioje buvo rasta listeriozės bakterijų, produkcija.

„Mes to gamintojo šaldytomis daržovėmis neprekiaujame. Dar galiu pridurti, kad informavome tiekėjus, jog jie imtųsi papildomų prevencinių priemonių, tačiau išsiaiškinome, kad gamintojai prieš tiekdami į prekybą turi atlikti tyrimus dėl listeriozės bakterijų. Nėra pagrindo vartotojams nerimauti, kad produkcija nesaugi“, - Eltai sakė „Rimi“ komunikacijos vadovė Giedrė Buivydienė.

„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis taip pat sakė, kad „Norfa“ šio gamintojo produkcija neprekiauja, o patikrinimai dėl kitų šaldytų produktų saugumo atliekami nuolat.NAUJAUSI KOMENTARAI

Saule

Saule portretas
Na ir kas kad jie tikrina.Yra budas kai pazeidimu tikrintojai nemato,visi gi nori gyventi gerai.

...

... portretas
Cha: "daržovių mišiniai su pavojingu užkratu buvo tiekiami bent dvejus metus", "Centro duomenimis, per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje nustatyti 9 šios ligos atvejai, du iš jų pasibaigė mirtimi" - tai visas kitas 2 metų mirtis tie 'veterinoriai' širdies ligoms nurašė?.. :s

JONUI

JONUI portretas
Tu pats supranti bent ką čia surašei???
VISI KOMENTARAI 8
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių