Lenkijos lietuviai Lietuvos prašo tarpininkauti dėl mokyklų uždarymo

Lenkijos lietuviai kreipėsi į Lietuvos vyriausybę prašydami tarpininkauti dialoge su Lenkijos vadžia, kad nebūtų uždaromos trys Punsko valsčiaus lietuviškos pagrindinės mokyklos.

Pasak portalo punskas.pl, laišką pasirašė keliasdešimt asmenų, tarp kurių Punsko valsčiaus Navinykų, Pristavonių ir Vidugirių pagrindinių mokyklų vadovai, mokytojai ir mokinių tėvai.

„Neturime kitos išeities, kaip kreiptis į Lietuvos valstybę, kad padėtų mums tarpininkauti su Lenkijos valdžiomis ir spręsti sunkią lietuviškų mokyklų išlaikymo problemą“, - rašoma laiške, kuris nusiųstas premjerui Algirdui Butkevičiui, švietimo ir mokslo ministrui Dainiui Pavalkiui bei Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto nariams.

„Nedrįstame Lietuvoje ieškoti finansinės paramos galimybių, nes gerai suprantame, kad Lietuvos valstybei sunku išlaikyti savo tautinių mažumų mokyklas. Kai kuriose iš jų taip pat yra nedidelis moksleivių skaičius, tačiau rajonų savivaldybės sugeba išlaikyti jas, nes Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerija skiria joms tinkamą finansavimą. Ne tik pagal vaikų skaičių, bet ir mokyklos poreikius“, - rašoma laiške.

Pasak laiško, planuojamos uždaryti pagrindinės Navinykų, Pristavonių ir Vidugirių mokyklos „be pagrindinio vaidmens, atlieka ir kultūros židinių užduotis“. .

„Nežinome, kokiais būdais veiksmingai kovoti, reikalauti. Galbūt nelabai sugebame garsiai šūkauti, reikšti savo nuomonę“, - rašo Lenkijos lietuviai.

Jie primena, kad per pastaruosius keletą metų, vykdant Lenkijos švietimo reformą, buvo uždarytos lietuviškos mokyklos Vaitakiemyje, Krasnagrūdoje, Ramoniškėse, Lumbiuose.

„Pasiliks viena pagrindinė mokykla Punske su lenkiškomis ir lietuviškomis klasėmis. Tai bus didelis, staigus smūgis visam mūsų krašto lietuviškam tapatumui. Sugriovus priešpilius, lietuviškas mokyklas, greitai grius ir pati pilis. Neliks mūsų krašto. Gerai žinom, kaip staigiai jis tirpsta ten, kur neliko lietuviškų mokyklų“, - teigiama laiške.

Punkas.pl teigimu, centrinė valdžia, žadėjusi padidinti lietuviškų mokyklų mokinio krepšelį 80 proc., ji padidino tik 20 procentų.

Punske įsikūrusios Dariaus ir Girėno pagrindinės mokyklos ir gimnazijos direktorius Jonas Vydra BNS sakė, kad vietos savivaldybė mokyklų išlaikymui kasmet skiria apie 2 mln. zlotų.

„Kiek aš žinau, Punsko savivaldybė prie mokyklų išlaikymo prideda apie 2 mln. zlotų, litais tai daugiau kaip 1,5 mln.“, - teigė J.Vydra.

Šios lėšos, jo teigimu, skiriamos ne tik planuojamų uždaryti pagrindinių mokyklų, bet Gimnazijos Punske išlaikymui.

Kiek anksčiau Punsko valsčiaus taryba, kurioje daugumą sudaro lietuviai jau pasisakė už tai, kad mokyklos dėl prastos finansinės situacijos turėtų būti uždarytos.

„Iš tikrųjų taryboje iš 15 asmenų 13 yra lietuviai. Komisijų posėdžio metu balsavime du iš jų pasisakė, kad mokyklas palikti. Likusieji sakė, kad situacija yra tokia bloga, jog jie nemato kitos išeities. Tačiau mes kaip bendruomenė galvojame, kad dar reikėtų ieškoti kažkokių kitokių sprendimų, kad kažkur gauti tą finansavimą ir kad jos išliktų. Mums tos mokyklos yra labai svarbios“, - aiškino J.Vydra.

Galutinį sprendimą dėl mokyklų uždarymo Punsko valsčiaus tarybą turėtų priimti vasario 27 dieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

lt

lt portretas
nu ko nekomentuoja Lietuvos lenkai tokiu ziniu???
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių