Lenkija: prezidentės sprendimas – „pavojingas žaidimas“

Lenkijos dienraščio „Rzeczpospolita“ apžvalgininkas Jerzy Haszczynskis sukritikavo Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę, nusprendusią nevyktį į susitikimą Varšuvoje su Lenkijos ir kitų Baltijos šalių vadovais aptarti pasirengimo artėjančiam NATO viršūnių susitikimui.

Straipsnyje prisimenama, kaip Lenkijos ir Lietuvos vadovai buvo suvieniję jėgas remdami Gruzijos narystę NATO ir pažymima, kad „sunku sukurti liūdnesnį simbolį tam, kas liko iš Lietuvos ir Lenkijos santykių“, nei D.Grybauskaitės atsisakymas kartu aptarti Aljanso darbotvarkę.

Pasak J.Haszczynskio, aiškinimai, kodėl Lietuvos prezidentė priėmė tokį sprendimą yra „blogesni vienas už kitą“.

Lenkijos apžvalgininkas oficialiu paaiškinimu vadina tai, kad Lietuvos prezidentė esą nebuvo tinkamai pakviesta ir priduria, kad D.Grybauskaitė išgirdo tiesioginį kvietimą iš susitikimo šeimininko. Neoficialia versija, anot jo, laikomi Lenkijos politikų veiksmai derantis dėl NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse pratęsimo.

Tačiau, apžvalgininko teigimu, Lenkijoje „sunku surasti“ politiką, kuris būtų užsiminęs, jog Lenkija planuoja pasitraukti iš rotacijos principu vykdomos Baltijos šalių oro erdvės apsaugos.

„Saugumo politika iki šiol nebuvo ir neturi būti šalių ginčo objektu, kurioms visada rūpi išsaugoti NATO sąjungininkių įsipareigojimus, kurios su vienoda baime girdi apie planus Karaliaučiaus srityje dislokuoti moderniausius ginklus. Ir kurios NATO traktuoja kaip visumą, nes planai gintis nuo galimos atakos iš išorės apima Lenkiją su Baltijos šalimis“, - rašo J.Haszczynskis.

Jis iškelia versiją, jog „taip pat galima būtų įtarti, kad Dalia Grybauskaitė kovoja su Lenkija dėl galimos lyderystės regione“.

„Švelnesne versija tai reiškia bet kuria kaina neleisti, kad Lenkija, be jokios abejonės, didžiausia ir skaitlingiausia NATO šalis šiame regione, būtų lyderė, o aštresne versija - ji (D.Grybauskaitė) svajoja apie Lietuvos lyderystę. Kitaip tariant, atsižvelgiant į prezidento vaidmenį šioje šalyje: D.Grybauskaitė - lyderis“, - svarsto apžvalgininkas.

„Tačiau, atrodo, kad su tokiu vaidmeniu nesutiks netgi teoriškai artimiausi Latvijos ir Estijos vadovai, kritiški ponios prezidentės atžvilgiu. Dalia Grybauskaitė neturi aukštų reitingų ir pas didįjį įžaidėją - JAV, kai atmetė kvietimą papietauti su Baracku Obama (Baraku Obama) prieš dvejus metus Prahoje“, - primena J.Haszczynskis.
Tačiau, pasak jo, viena iš svarbiausių priežasčių, yra „sprigtas Lenkijai į nosį, kuri norėtų matyti Lietuvą klūpančią ant kelių“.

„Taip (su pasitenkinimu) vakar komentavo lenkų kvietimo atmetimą Lietuvos seimo vicepirmininkas Česlovas Juršėnas, vienas iš kairiųjų lyderių (dabar socialdemokratas, anksčiau - ekskomunistas), kadaise buvęs artimas Lenkijai politikas“, - rašoma straipsnyje.

Apžvalgininkas pažymi, kad prezidentas B.Komorowskis yra alternatyva Lietuvoje nacionalistu laikomam Lenkijos užsienio reikalų ministrui Radoslawui Sikorskiui.

„O geriausiu pavyzdžiu yra jo siūlomas susitikimas, kuriame apie mažumas nebus jokios kalbos“, - priduria J.Haszczynskis.

„Šiame pavojingame Lietuvos prezidentės žaidime su Lietuvos saugumu yra vienas paguodžiantis faktas. Varšuvos kvietimo atmetimą sukritikavo daugelis lietuvių ekspertų“ - reziumuoja apžvalgininkas.

Antradienį Prezidentūra patvirtino, kad Lietuvos prezidentė D.Grybauskaitė neketina vykti į kitą savaitę Varšuvoje planuojamą Lenkijos ir Baltijos šalių prezidentų susitikimą. Priešingai nei D.Grybauskaitė, Latvijos ir Estijos prezidentai Lenkijos vadovo Bronislawo Komorowskio iniciatyvą priėmė.

Pastaruoju metu Lietuvos ir Lenkijos santykiai buvo įtempti dėl skirtingai vertinamos tautinių mažumų padėties.

Lietuvos pareigūnai teigia, kad Lenkija pagrasino peržiūrėti paramą NATO oro policijos misijai, jei į Varšuvos reikalavimus dėl tautinių mažumų nebus atsižvelgta. Prezidentės patarėja Daiva Ulbinaitė BNS sakė, jog šalies vadovė informuota apie „Lenkijos diplomatų pareiškimus Lietuvos diplomatams, jog jei nebus sprendžiamos tautinių mažumų problemos, Lenkija gali pergalvoti savo poziciją dėl oro policijos misijos“.


Šiame straipsnyje: Dalia Grybauskaitėvizitas

NAUJAUSI KOMENTARAI

lietuvis

lietuvis portretas
Palaikau Prezidentę. Jos sprendimas - tai labai mandagus lietuviškos pozicijos parodymas palyginus su kai ne kurių tiek Lietuvos, tiek Lenkijos lenkų kilmės politikų pasisakymais.

lojantiems

lojantiems portretas
jus ten toj lenkijoj maziau lokit.gasdintojai....

h20

h20 portretas
siaip tai psekai per daug sau leidzia... komentuoti kitos salies vadova... atsirado panu tauta.. .blin psia krev....
VISI KOMENTARAI 17
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių