Leidykla skundžia baudą už pasaką, kurioj nykštukas moko gaminti sidrą

10 tūkst. litų baudą už alkoholio reklamą vaikams skirtoje knygoje „Miško pasakos" gavusi leidykla „Alma litera“ bylinėjasi teismuose.

Vilniaus apygardos administracinis teismas pirmadienį išnagrinėjo leidyklos skundą, kuriuo ji prašė panaikinti vasario 15 dieną priimtą Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento nutarimą, kuruo jai buvo skirta ekonominė sankcija - 10 tūkst. litų bauda už įstatymo pažeidimus.

Teismo atstovė spaudai Sigita Jacinevičienė-Baltaduonė BNS sakė, kad teismas šioje byloje sprendimą skelbs birželio 7 dieną.Departamento nutarime teigiama, kad 2009 metais 9 tūkst. 202 egzempliorių tiražu išleistoje italų rašytojo Tony Wolfo knygoje yra pateikta alkoholinių gėrimų reklama, skirta vaikams ir paaugliams iki 18 metų.Tuo tarpu leidykla sako, kad įstatymų nepažeidė ir prašo teismo panaikinti nutarimą.

„Alma litera" teigia, kad skiriant nuobaudą, nebuvo įsigilinta į jos argumentus, nepilnai ištirti įrodymai ir nepagrįstai pripažinta, kad knygelėje yra pateikta alkoholio reklama. Leidykla taip pat skundžiasi, kad departamentas netinakami aiškino Alkoholio kontrolės įstatymą, todėl nutarimas skirti baudą yrą nemotyvuotas, nepagrįstas ir neteisėtas, nėra skatinama įsigyti prekę.

„Nei mokslo darbai, nei informaciniai ar kiti leidiniai, kuriuose pateikiami alkoholio produktų savybių, vartojimo, gamybos, paplitimo ar statistiniai duomenys, nei meno kūriniai, kuriuose atsispindi alkoholio produktų gamyba ar vartojimas, savaime nėra alkoholio reklama. Kiekvienu atveju turi būti įvertintos visos aplinkybės“, - rašoma leidyklos skunde teismui.

Ji mano, kad departamentas turėjo išankstinę nuomonę dėl šios knygos. „Alma litera" primena, kad pasaka yra epinio žanro fantastinis kūrinys su beveik visada gera pabaiga. Didžioji dalis pasakų yra stebuklinės, joms negali būti taikomas tiesos kriterijus, nes pasakos nėra tikrovės atspindys, o jos veikėjai niekada neegzistavo, o knygos „Miško pasakos“ veiksmas vyksta stebuklingame miške, kuris niekada neegzistavo.

„Akivaizdu, kad iš šios knygos, kaip rišlaus ir vientiso pasakų rinkinio išrinkus atskiras frazes ir jas mėginant susieti su draudžiančiomis Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatomis, ne tik iškreipiama tikroji pasakų esmė, prarandamas ryšys su visu knygos kontekstu, bet ir visuomenės akyse diskredituojamas autorius ir leidykla „Litera“, - teigia leidykla.

Tuo tarpu Narkotikų, tabako ir alkoholio departamentas atsiliepime teismui teigia, kad knygoje palankiai vaizduojamas nesaikingas alkoholio vartojimas. Tai atsipindi pasakose „Ežys ir obuoliai", „Milžinų įkaušimas“. Įkaušę pasakų veikėjai vartoja dar daugiau alkoholio, o nesaikingas alkoholio vartojimas siejamas su siekiu pasveikti, sušilti, o tai draudžia Alkoholio kontrolės įstatymas, be to, vaikams išdėstoma alkoholinių gėrimų vartojimo tariama nauda.

„Vaikams išdėstoma alkoholinių gėrimų vartojimo nauda, o tai yra klaidinanti ir neteisinga informacija. Vaikai ženkliai imliau vertina informacijos turinį, kuri, šiuo atveju, yra neigiamą poveikį vaikams daranti informacija“, - rašoma departamento atsiliepime. Knygelėje be kita ko pasakojama, kaip „nykštukas moko ežiuką gaminti sidrą ir pataria, kaip sušilti siurbtelėjus kalvadoso“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Taip taip...

Taip taip... portretas
pasaka turi buti,kaip karalaitis isimili kita karalaiti... :)

Ech

Ech portretas
Alu, midu, geriau... per barzda varvejo... Iki ko dasigyvenom.

Tai jau taip

Tai jau taip portretas
Matyt, patys baudėjai gerokai pakaušę. Arba užkoduoti, tai ir vaidenas jiems girtuoklystės visur. Įdomu, ar kada nors kas nors privers leidyklas mokėti baudas ne už išsigalvotus griekus, o už tai, už ką iš tikro reikėtų bausti, pavyzdžiui, už klaikius vertimus?
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių