L. Linkevičius: lietuvių padėtį Lenkijoje galima pagerinti tik dialogu

Ketvirtadienį Lenkijoje viešėjęs užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vietos valdžiai perdavė lietuvių bendruomenės keliamas problemas. Jo teigimu, tik nuolatiniu dialogu galima pasiekti apčiuopiamų rezultatų.

„Natūralu, kad čia per vieną pokalbį sunku viską iki galo išsiaiškinti. Bet mes tuos klausimus užaštrinome, iškėlėme. Tokį tikslą ir turėjau - kad tai ką girdėjau iš bendruomenės, kad būtų išgirsta ir vietos valdžios. Tęsime dialogą. Manau, kad tik nuosekliu, reguliariu dialogu galima ką nors pagerinti. Vienkartinis pokalbis, vargu, ar pagelbės“, - po susitikimų Seinuose BNS sakė ministras.

Ketvirtadienio vakarą su lietuvių bendruomene Seinuose susitikęs L.Linkevičius teigė išgirdęs jau ne vienus metus keliamas problemas.

„Tiesą sakant neišgirdau naujų problemų negu tas, kurias žinojau. Žinoma, tai mažai guodžia. Problemos daugiausia susijusios su švietimo situacija, su mokyklų finansavimu, ypač Punske. Ten yra grėsmė, kad galėtų būti uždarytos kelios mokyklos. Matyt, grėsmė kyla iš dalies ir dėl bendros demografinės situacijos, Lenkijoje kaip ir Lietuvoje mažėja vaikų. Bet mums yra jautru kelių mokyklų uždarymas“, - sakė ministras.

Kitas vietos lietuvių keltas klausimas - vadovėlių lietuvių kalba trūkumas, egzaminų užduočių vertimai.

„Vėliau buvau susitikęs su Seinų burmistru ir Punsko lenkų valdžios atstovu. Jie irgi sakė, kad vadovėliai reikalingi, bet kai mažas poreikis, suprantu, jų savikaina yra didelė, parengti jų leidybą sudėtinga. Mes iškėlėme tuos dalykus, kad yra jautrūs, paprašėme, kad valdžia šituos klausimus spręstų“, - tvirtino Lietuvos diplomatijos vadovas.

Jis pabrėžė, kad labai svarbu, jog būtų dialogas tarp lietuvių bendruomenės ir vietos valdžios atstovų.

„Buvo labai gerai tuos klausimus išgirsti iš pirmų lūpų, iš bendruomenės. Sutarėme, kad ateityje pokalbį pratęsime. Bet labai svarbu, kad jis vyktų ir tarp bendruomenės bei vietos valdžios. Vis dėlto daugelis klausimų yra vietos valdžios kompetencijoje. Mums, Lietuvai, be abejo, rūpi tie dalykai, mes apie tai galvojame, perduosiu visą informaciją Švietimo ir mokslo ministerijai, kitoms institucijoms, kurios tais klausimais rūpinasi. Tačiau reikia intensyviau ir nuosekliau bendrauti ir su vietos valdžia“, - akcentavo L.Linkevičius.

Ketvirtadienį jis baigė savo dviejų dienų vizitą Lenkijoje.

Prieš ministro apsilankymą Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininkas Jonas Vydra BNS sakė, kad dėl nepakankamo finansavimo jau šį mėnesį Punsko valdžiai gali tekti uždaryti tris pagrindines lietuviškas mokyklas. Per pastaruosius 10 metų Lenkijoje uždaryta pusė lietuviškų mokyklų.

Anot J.Vydros, Lenkijos švietimo ministerija prieš pusantrų metų pripažino problemą ir žadėjo padidinti finansavimą 80 proc., bet vėliau apsigalvojo ir lėšas padidino 20 procentų.

„Dėl pinigų stokos ir dėl vaikų stokos gali tekti uždaryti tris mokyklas. Tokio dalyko dar nėra buvę“, - teigė jis.

Punsko valsčiaus viršaitis Vytautas Liškauskas BNS sakė, kad klausimas dėl Vidugirių, Pristavonių ir Navinykų mokyklų uždarymo bus svarstomas mėnesio pabaigoje vyksiančiame tarybos posėdyje. Šiose trijose mokyklose mokosi apie 40 vaikų.

Tokiu atveju Lenkijoje lietuviškai būtų galima mokytis tik Punsko Dariaus ir Girėno mokykloje bei Punsko Kovo 11-osios licėjuje ir Seinuose esančioje „Žiburio“ mokykloje, kuri gyvuoja tik Lietuvos finansinės pagalbos dėka.

Lietuvių bendruomenės atstovai taip pat sakė, kad net lietuvių kalba dėstomose pamokose moksleiviai mokosi iš lenkiškų vadovėlių.

Lietuvos ambasados Lenkijoje duomenimis, Lenkijoje gyvena apie 15 tūkst. lietuvių kilmės žmonių, daugiausia - Seinų ir Punsko krašte netoli valstybinės sienos su Lietuva.NAUJAUSI KOMENTARAI

------------

------------ portretas
Ką reiškia lietuvių kilmės žmonė? Kodėl taip sumenkinti? Tai LIETUVIAI.

premjeras

premjeras portretas
nuo kada cia lietuva bando tartis dialogu su kaimynais? su rusija tai pjaunames...su latviais irgi is aukstai bendraujam...tik amerikieciams subines laizom...

Juozas iš Suvalkų

Juozas iš Suvalkų portretas
Na ir naivuolis Linkevičius! Per kelesdešimt metų buvo kalbėta su Varšuva, bet mūsų padėties nepagerinta, pav. Berznyke (Seinų apskritis) lenkai paniekino, ten palaidotus savanorius, mokyklose trūksta lietuviškų vadovėlių, ŽIBURO gimnazijai Seinuose lenkai "neturi“ pinigų ir t.t..
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių