Kvies aplankyti Stelmužės ąžuolo „brolį“

Kol specialistai svarsto, kaip išsaugoti Stelmužės ąžuolą, poilsiautojai netrukus bus kviečiami apžiūrėti dar vieną galiūną Rokiškio rajone.

Seniausiam ir storiausiam Lietuvoje - beveik 3 metrų kamieno Stelmužės ąžuolui - jau 1,5 tūkst. metų. Kad būtų išsaugotas šis nykstantis girių gražuolis, lankytojams dabar jį bus leidžiama stebėti tik iš toli. Dėl tolesnės priežiūros bus sprendžiama sulaukus Čekijos, Didžiosios Britanijos ir Lietuvos specialistų išvadų.

„Lauksime tyrimų rezultatų, tada su saugomų teritorijų tarnyba kreipšimės į Europos fondus, bandysime gauti pinigų“, - teigė Zarasų vicemerė Stasė Goštautienė.

Tuo metu netoli nuo Stelmužės ąžuolo, Sartų regioniniame parke Rokiškio rajone, stiebiasi jaunesniuoju broliu vadinamas Bradesių ąžuolas, kaip spėjama, siekiantis per 600 metų.

Tik 70 centimetrų mažesnio skersmens ąžuolo kamieną apglėbti galėtų 6 žmonės.

„Jis tikrai dabar silpnai storėja, bet jeigu gyvens dar 500 metų, kas ten žino, gal ir pasieks Stelmužės ąžuolo storį“, - pasakoja Sartų regioninio parko ekologė Daiva Norkūnienė.

Gamtos paminklu paskelbtą ąžuolą, augantį privačiame sklype, prižiūri jo šeimininkė.

„Čia reikia prisiglausti tam, kuris po juo negyvena, o man nebereikia, nes aš nuo gimimo čia gyvenu ir turiu jį savy“, - sako ąžuolo savininkė Aldona Lingienė.

Iš viso Lietuvoje auga 13 saugotinais gamtos paminklais pirpažintų ąžuolų, kurių kamieno apimtis siekia 6, o aukštis 30 metrų.

Tikslesnis ąžuolo amžius nustatomas pagal rieves arba specialiu grąžtu, išėmus cilindro formos medžio mėginį.

Paprastai šie miškų gražuoliai gyvena 500-600 metų, o tokie, kaip Stelmužės ar Bradesių ąžuolai aptinkami retai. Todėl netrukus, sutvarkius aplinką, poilsiautojai bus kviečiami apsilankyti ir Rokiškio rajone.


Šiame straipsnyje: Stelmužės ąžuolas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių