Kompensacijų sulauks iki 2 tūkst. žydų, pirmosios išmokos – šiemet

Pirmosios išmokos nuo nacių režimo nukentėjusius žydus turėtų pasiekti jau šiemet, sako Geros valios kompensacijos fondo pirmininkė Faina Kukliansky.

Po pasitarimo su Vokietijos kompensacijų už nacionalsocialistų padarytą žalą fondo „Atmintis, Atsakomybė ir Ateitis“ direktoriumi Giuntheriu Saathofu (Giunteriu Sathofu) ji teigė, kad Lietuvoje yra maždaug 1-2 tūkstančių žydų, nukentėjusiųjų nuo okupacinio režimo, kuriems bus išmokėtos simbolinės išmokos.

3 mln. litų sumą, kuri turi būti panaudota Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvoje gyvenusiems ir nuo totalitarinių režimų okupacijų laikotarpiu nukentėjusiems žydų tautybės asmenims remti, būtina išmokėti iki 2014 metų.

„Pagal įstatymą mes turime tai padaryti iki 2013 metų pabaigos, bet aš tikiuosi, kad mums tai pavyks daug anksčiau. Kai turėsime visus duomenis, mes tiesiog padalinsime sumą iš žmonių skaičiaus ir pervesime į sąskaitą tuos pinigus“, - žurnalistams Vilniuje penktadienį sakė F.Kukliansky.

Informacijos apie nukentėjusiuosius bus ieškoma tarptautinėse duomenų bazėse, tokiose kaip „Claim Conference“, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro turimoje medžiagoje.

Anot F.Kukliansky, fondas nesiruošia tikrinti, ar nukentėjusysis jau yra gavęs paramos iš kitų šaltinių.

„Mūsų tas nedomina, mūsų kriterijai yra tie, kad jis buvo žydas, kad jis gyveno Lietuvoje, kad jis nukentėjo nuo okupacinio režimo, nepriklausomai nuo kokio okupacinio režimo“ , - vardijo fondo pirmininkė.

„Reikia prisiminti, kad mes neturime per daug lėšų tam darbui, mes nusprendėme, kad iš tų 3 milijonų mes nenaudosime nei vieno cento administracinėms reikmėms, todėl pasiėmėme paskolą“, - pažymėjo ji.

G.Saathofas po susitikimo su F.Kukliansky ir ministro pirmininko kancleriu Deividu Matulioniu žiniasklaidai minėjo davęs patarimų, kaip kuo geriau vykdyti fondo veiklą. Jis taip pat pabrėžė išmokų svarbą.

„Tai yra simbolinė išmoka, kuri rodo, kad Lietuva taip pat prisiima atsakomybę už tą skriaudą, kuri buvo padaryta žydams. Reikėtų pastebėti, kad tai ne vienintelė išmoka, kuri buvo išmokėta. Vokietija taip pat yra išmokėjusi kompensacijas, skyrusi pensijas žmonėms, kurie buvo koncentracijos lageriuose arba getuose. Tai rodo, kad ir Vokietija turi prisiimti atsakomybę ir ją prisiima“, - kalbėjo G. Saathofas.

Pasak F. Kukliansky, G.Saathofo vadovaujamas Vokietijos fondas „Atmintis, Atsakomybė ir Ateitis“ yra išmokėjęs kompensacijas ir 30 tūkst. lietuvių už priverstinį darbą Vokietijoje. Prie šio fondo sudarymo lygiomis dalimis su Vyriausybe prisidėjo ir Vokietijos pramonė, kadangi būtent pramonė naudojo neteisėtą darbą.

G.Saathofas taip pat pabrėžė, kad išmokos turėtų būti skirtos ne tik nukentėjusiems žmonėms, bet ir tam, kad būtų puoselėjama žydų kultūra Lietuvoje.

Pagal pernai Seimo priimtą įstatymą, žydams per ateinantį dešimtmetį bus išmokėta 128 mln. litų kompensacija už totalitarinių režimų nusavintą turtą. Ji galės būti naudojama Lietuvos žydų religiniams, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, švietimo, mokslo tikslams Lietuvoje.


Šiame straipsnyje: žydaikompensacijos žydams

NAUJAUSI KOMENTARAI

nuomone

nuomone portretas
Pagal pernai Seimo priimtą įstatymą, žydams per ateinantį dešimtmetį bus išmokėta 128 mln. litų kompensacija už komunistų tame tarpe ir žydų nusavintą turtą. Ji galės būti naudojama Lietuvos žydų religiniams, kultūros, sveikatos apsaugos, sporto, švietimo, mokslo tikslams Lietuvoje.

miu

miu portretas
"Pirmosios išmokos nuo nacių režimo nukentėjusius žydus turėtų pasiekti jau šiemet" - o tai ką, čia dabartinė Lietuva - nacių režimas, kad moka išmokas???????

Hmm

Hmm portretas
Labai įdomiai. Vieni pridarė bedos ir dabar naudojasi žydų turtų, o kompensuoti kažkodėl turi visi Lietuvos gyventojai.
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių