Kauno policininkė planavo pedofilijos bylą teismui perduoti dar metų pradžioje

Vidaus reikalų ministerija (VRM) neturi jokių priekaištų Kauno Panemunės komisariato tyrėjams, pradėjusiems ikiteisminį tyrimą dėl galimo Drąsiaus Kedžio dukters tvirkinimo ar seksualinio išnaudojimo.

„Kauno tyrėjų Edmundo Navicko ir Rasos Kairienės veiksmuose pažeidimų neradome“, - sakė ministerijos Generalinis inspektorius Julius Jasaitis.

Jo teigimu, byla pas E.Navicką buvo tik vieną parą. Lapkričio 30-osios vakarą gavęs D.Kedžio pareiškimą, tyrėjas spėjo atlikti vos du veiksmus - pradėti ikiteisminį tyrimą bei nuvažiuoti į galimą įvykio vietą, pas mergaitės motiną Laimutę Stankūnaitę. Tačiau čia jam niekas durų neatidarė.

Jau kitą rytą bylą į savo rankas perėmė R.Kairienė. „Ji šį tyrimą vykdė iki gruodžio 30 dienos. Tačiau mes suskaičiavome, jog per tą laiką buvo tik 18 darbo dienų, per kurias atlikta apie 30 procesinių veiksmų“, - kalbėjo J.Jasaitis.

VRM Generalinio inspektoriaus teigimu, jokio bylos vilkinimo R.Kairienės veiksmuose neįžvelgta. Tuo pačiu metu, kai buvo tirta ši itin sudėtinga ir specifinė byla dėl mažametės tvirkinimo, tyrėja turėjo ir nemažai kitų bylų, tačiau šiai buvo skirtas ypatingas dėmesys. Per mėnesį buvo du kartus apklausta mergaitė, pats D.Kedys, pareikšti įtarimai Andriui Ūsui.

„Tyrėja pasitarusi su prokurore suderino veiksmų planą ir buvo nuspręsta, kad pirmoji bus apklausta mergaitė, o po jos kiti asmenys. Tačiau vaiko apklausai reikėjo pasiruošti, apklausos laiką suderinti su prokurore, psichologe, vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojomis, taip pat reikėjo laukti, kol Kaune atsilaisvins apklausų kambarys“, - vardijo J.Jasaitis.

Mergaitės apklausą stabdė ir tai, kad tiek pats D.Kedys, tiek L.Stankūnaitė buvo išvykę kelioms dienoms į užsienį, o be jų jokių veiksmų tyrėja atlikti negalėjo.

Be to, pirminis D.Kedžio pareiškimas ir jo apklausa nedavė jokio pagrindo manyti, kad prieš mergaitę buvo naudojamas smurtas, kad jai padaryti kūno sužalojimai, su ja lytiškai santykiauta, ar buvo reali grėsmė jos sveikatai, normaliam fiziniam ar dvasiniam vystymuisi.

Kad tokia grėsmė yra paaiškėjo tik D.Kedžio dukters apklausos metu, gruodžio 18 dieną. Šioje apklausoje ikiteisminio tyrimo teisėjas nedalyvavo, ją vykdė psichologė, su kuria klausimus buvo suderinusi tiek tyrėja, tiek prokurorė.

„Gruodžio 21-22 dieną bylą buvo paėmusi prokuratūra, po to buvo Kalėdos, o gruodžio 29 mergaitė buvo dar kartą apklausta, šįkart dalyvaujant ikiteisminio tyrimo teisėjui”, - bylos eigą vardijo VRM Generalinis inspektorius.

Beje, ši apklausa nepasisekė. Nors ją stebėjo tiek D.Kedys, tiek A.Ūsas su savo advokatais, viską sutrukdė apklausos metu kažkieno į kambarį įleista L.Stankūnaitė. Pamačiusi mamą, mergaitė pareiškė, jog yra pavargusi ir negali kalbėti. Apklausa buvo baigta.

„Per visą bylos buvimą R.Kairienės žinioje, bylą kontroliuojanti ir tyrimui vadovaujanti prokurorė nei tyrėjai, nei jos tiesioginiam vadovui nepareiškė jokių pastabų, nei raštu, nei žodžiu, nei telefonu, o ir pats D.Kedys nepadavė jokio skundo dėl bylos vilkinimo ar netinkamo jos tyrimo“, - priekaištų tyrėjai nerado J.Jasaitis.

Tuo metu, pasak Generalinio inspektoriaus, bylos tyrimas vyko tyliai. Skandalai prasidėjo vėliau, kai A.Ūsas policiją ir prokuratūrą užvertė skundais.

„Tyrėja mums sakė, kad jei bylos nebūtų perėmusi prokuratūra, ji ją daugmaž po mėnesio būtų perdavusi teismui“, - sakė J.Jasaitis.

Tyrimas dėl galimai blogai atliktų Panemunės policijos komisariato darbuotojų veiksmų buvo pradėtas po Prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikimo su policijos generaliniu komisaru Vizgirdu Telyčėnu. Prezidentė norėjo sužinoti, ar skandalingoji pedofilijos byla nebuvo vilkinama pačioje tyrimo pradžioje.


Šiame straipsnyje: Kedystyrimaspolicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių