KAM: kariai visada pasirengę tapti geriausiais civilių draugais

Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių Operacinių pajėgų kariai pasirengę ir pirmieji reaguoti į grėsmę šalies suverenitetu, ir padėti civiliams. Apie šį karių pasirengimą padėti iškilus ekstremalioms situacijoms KAM pranešė išplatintu pasakojimu su nuotraukomis.

Aliarmo belaukiant

Įprasta diena šalia Tauragės esančiame Sakalinės miške, kur įsikūręs Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Kęstučio mechanizuotasis pėstininkų batalionas, eina ramiai, pagal iš anksto nustatytą planą. 260 bataliono karių yra pasiskirstę darbus – vieni budi, kiti, prižiūrimi kuopų vadų, „kariauja“ aplinkiniuose miškuose, treti ilsisi.

Tačiau ši Sakalinės miško ramybė – apgaulinga. Tereikia, kad nuskambėtų aliarmas, tikras arba pratybų pobūdžio, ir jau per kelias artimiausias valandas Kęstučio batalionas tampa tikru skruzdėlynu, kur kiekvienas karys tiksliai žino savo užduotį ir vietą.

Kęstučio batalione tarnaujantys kariai profesionalai sudaro antrosios Taikos meto užduočių Operacinių pajėgų pamainos Sausumos elemento branduolį, todėl privalo būti pasirengę net vidury nakties pakelti iš lovos vykti į batalioną (jei tuo metu nėra tarnyboje), o paskui į užduoties vietą. Skirtingos situacijos diktuoja skirtingą reagavimo laiką, tačiau iš esmės TMU Operacinės pajėgos yra pasirengusios į krizę ar nelaimę reaguoti per 24 valandas. Reagavimo laikas – turbūt svarbiausias šio kariuomenės vieneto skirtumas nuo kitų reguliariųjų dalinių.

„Kariuomenės vadas generolas leitenantas Arvydas Pocius labai tiksliai pasakė, kad karys ir ne tarnybos metu  yra karys. Bet mes apskritai esame pirmieji, kurie turime reaguoti į susidariusią ekstremalią situaciją, todėl mūsų telefonai niekada negali būti išjungti“, –  pabrėžė Kęstučio bataliono vadas pulkininkas leitenantas Algimantas Misiūnas.

Kaip šios TMU Operacinės pajėgos gali būti panaudotos? Vienas iš pavyzdžių – metų sandūroje Pamaryje netikėtai kilęs potvynis. Paprastai su potvynio pasekmėmis Šilutės ir Pagėgių rajonuose kovoja vietinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, tačiau TMU Operacinių pajėgų kariai yra pasirengę padėti, jei savivaldybės paprašytų pagalbos.

„Iš potvynio zonos išnešti skęstantį gyvūną ar padėti gesinti gaisrus nėra esminė kariuomenės funkcija, bet Taikos meto užduočių pajėgos turi būti pasirengusios atlikti ir tokias užduotis. Todėl nuolat palaikome ryšius su priešgaisrinio gelbėjimo tarnybomis, policija, pasieniečiais, vykdome bendras pratybas, kad susidarius ekstremaliai situacijai galėtume padėti. Esame visada pasirengę tapti geriausiais civilių draugais“, – teigė plk. ltn. A. Misiūnas.

Dvigubai greitesnis ritmas

NATO greitojo reagavimo pajėgų (angl. Response Force, NRF) pavyzdžiu Taikos meto užduočių Operacinės pajėgos Lietuvoje sukurtos 2009 metais. Dabartinė, antroji pamaina, savo dvejų metų budėjimą pradėjo 2011-ųjų sausį, tačiau intensyvus pasirengimas vyko prieš tai visus metus.

Sukūrus TMU Operacines pajėgas, joms numatytos keturios pagrindinės užduotys: 1) reaguoti į šalies suvereniteto pažeidimus; 2) esant būtinybei, padėti Valstybės sienos apsaugos tarnybai sustiprinti sienų apsaugą; 3) užkirsti kelią galimiems teroristiniams išpuoliams, ypač prieš strateginės reikšmės objektus; 4) reaguoti į ekstremalias situacijas ir padėti likviduoti nelaimių padarinius.

Iki šiol TMU Operacinės pajėgos dažniausiai buvo aktyvuojamos vykdyti ketvirtąją užduotį – padėti savivaldybių priešgaisrinėms tarnyboms gesinti miškų ar durpynų gaisrus, teikti pagalbą per potvynius, sprogdinti ledo lyčių sangrūdas. Šiuos sprogdinimus ankstesniais metais yra atlikę TMU Operacinės pajėgoms priskirti Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono specialistai.

Ekstremalios situacijos tėra viena medalio pusė. Nėra pamirštamos ir kitos užduotys, todėl TMU OP sausumos elemento pagrindą sudarantys Kęstučio bataliono kariai neturi kada kvėptelėti. Batalionas vienu metu rengiasi atlikti ir konvencines (karo atveju), ir taikos meto užduotis.

„Mes turime būti pasirengę bet kokiems nelauktiems įvykiams. Niekada nežinai, kada kokiame vidurio Lietuvos rajone nukris naikintuvas“, – šyptelėjo Kęstučio bataliono kapitonas Linas Sadauskas, prisimindamas 2005 metais Šakių rajone įvykusią Rusijos naikintuvo „Su-27“ avariją.

Pasirengimas pratyboms, pačios pratybos ir pasirengimas naujoms pratyboms – toks yra ir štabo karininkų, ir karių gyvenimo ritmas. Bet tokiu įtemptu grafiku nė vienas nesiskundžia.

„Mūsų batalione susirinkę jauni ir motyvuoti žmonės, pasiryžę įvykdyti jiems duotą užduotį. Aš ir neįsivaizduoju geresnio darbo, geresnės veiklos. Kiekvieną kartą, kai su būriu sušunkame „Garbė tarnauti Tėvynei!”, per kūną nubėga šiurpuliukai“, – per mūšio miške imitaciją pasakojo Kęstučio bataliono vienos iš kuopų būrio vadas leitenantas Dalius Dulkė.

„Man čia patinka. Prieš tai dirbau mėsinėje, tai net nėra ką lyginti. Čia susirinkę bendraminčiai, vyksta daug pratybų ir mokymų, todėl visada būna įdomu“, – patikino 21-erių profesionalus karys Tomas.

Ltn. D. Dulkės vadovaujamame būryje nėra vyresnių nei 25 metų karių. Į jaunąją kartą orientuotas visas Kęstučio batalionas – iš 260 karių tik kelios dešimtys yra sukaupę didesnę gyvenimišką patirtį.

Karių kaita buvo visiškai natūralus reiškinys, o bataliono vadas plk. ltn. A. Misiūnas tvirtino, kad dabartinė personalo struktūra yra visiškai susiformavusi: „Turime gerą medžiagą, plastiliną, kurį pastaraisiais metais gerokai paminkėme ir dabar jis sukietėjo į stabilų darinį. Mokomės būti tikru koviniu batalionu ir šiuo metu jau pasiekėme tai, kad aš, kaip bataliono vadas, galiu veikti bet kokiomis sąlygomis ir atlikti visas mūšio funkcijas.“

Be Kęstučio bataliono, TMU OP sausumo elementui yra priskirtos keturios Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) kuopos. Tarp savanorių Taikos meto užduočių pajėgos – itin populiarios, nes nuolatinės pratybos suteikia realią galimybę paragauti mūšio skonio, savanoriai žengia koja kojon su kariais profesionalais. „Kiek žinau, net vykdoma atranka, kurie savanoriai pateks į mums priskiriamas kuopas“, – sakė A. Misiūnas.

Sausumos elementas nėra visos TMU Operacinės pajėgos – šiam junginiui taip pat priskirti Karinių jūrų, Karinių oro, Specialiųjų operacijų pajėgų elementai, Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono kariai.  Iš viso TMU OP sudaro apie 950 karių.

Strateginių objektų apsauga

Koordinuoti ir derinti visų elementų (Sausumos, Oro, Specialiųjų pajėgų) darbą jau savaime yra rimtas iššūkis. Kaip su šiuo iššūkiu sekasi susidoroti, TMU Operacinės pajėgos 2012 metų pabaigoje demonstravo Rukloje vykusiose pratybose, kuriose buvo treniruojamasi atlikti strateginio objekto apsaugą.

„Svarbiausia, kad TMU Operacinės pajėgos veiktų kaip vienas vienetas. Tai reiškia, kad mes turime jungti profesionalius karius, savanorius, inžinierius, logistus, medikus ir visus kitus, kad visi veiksmai būtų maksimaliai suderinti. Tai kartojame vis iš naujo ir iš naujo, nes kartojimas yra profesionalaus kario duona“, –  tvirtino plk. ltn. A. Misiūnas.

TMU OP duona tapo ir artimesnė pažintis su šalies strateginiais objektais. 2012 metais kariai vykdė strateginių objektų – akcinės bendrovės „Orlen Lietuva„ (Mažeikių r.), Būtingės naftos terminalo, Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės ir AB „Achema“ – apsaugos treniruotes.

Šios pratybos parodė, kad strateginių objektų apsaugoje esama gana rimtų spragų. Pavyzdžiui, Būtingės terminale puikiai veikia ir pasyvios, ir aktyvios apsaugos užtvaros, tačiau TMU Operacinių pajėgų žvalgai nepastebėti sugebėjo patekti prie paties objekto.

„Jų saugumo sistemos gerai įspėja, bet nėra sulaikymo funkcijos. Mūsų užduotis – neprileisti prie šio objekto „blogiukų“, todėl išdėstėme savo pasiūlymus ir rekomendacijos, kaip gerinti apsaugą. Panašių rekomendacijų turėjome ir kitų strateginių objektų vadovybei“, – pasakojo plk. ltn. A. Misiūnas.

Antraisiais TMU Operacinių pajėgų pamainos metais vėl numatyta nemažai panašių treniruočių ir pratybų. Nors Sakalinės miške dažniausiai tvyro olimpinė ramybė, karių budrumas nuolat išlieka aukščiausiame taške. Jei tik prireiktų, jie pasirengę labai greitai vykdyti savo pareigą.

„Norime, kad žmonės žinotų – jei atsitiktų nelaimė, jiems yra pasirengusi padėti ne vien policija ar gaisrinė, bet ir kariuomenė“, – pažymėjo dabartinės TMU OP pamainos sausumos elemento vadas plk. ltn. A. Misiūnas.


Šiame straipsnyje: KAMkariuomenėpotvynisamfibija

NAUJAUSI KOMENTARAI

je

je portretas
Jau kazkas yra pasivadines zmoniu draugais?

vidma

vidma  portretas
kam zmones save apgaudineja .Jai ateis rusas niekas nepades .O is uzmariu irgi niekas neskubes kist savo siknas i mesmale . Reikia prisimint istorija kiek curceklis prase amerikosu pagalbos ,tol kol rusas nepasibelde in voketijos duris tol niekas nieko nedare .Isigando kad stalinas zinos visas vokeciu paslaptys .o tomet jis jau sustu i gulaga kartu su litovcais ir anglus,amerikonus :DDD

civiliai

civiliai portretas
nesimato kad kariuomene padetu civiliams apsaugoti turta nuo automobiliu ir dviraciu vagysciu ir plesiku ir zudiku viespatie apsaugok mane nuo draugu o nuo priesu patys apsisaugosime
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

Daugiau straipsnių