Kalbant apie mąžtančią paramą spaudos laisvei, Lietuvos pozicijos indekse smuktelėjo

Žiniasklaidos stebėsenos grupė „Reporteriai be sienų“ (RSF), penktadienį paskelbusi savo metinį pasaulinį žiniasklaidos laisvės indeksą, įspėjo apie mažėjančią vyriausybių paramą spaudos laisvei.

Šįmet Norvegija išsaugojo lyderės poziciją, o paskutinę vietą užėmė Eritrėja. Pernai paskutinė buvo Šiaurės Korėja.

Lietuva šiemet užima 13 vietą, o palyginti su pernykščiu indeksu ji nukrito šešiomis pozicijomis.

Daugiausiai pozicijų, palyginus su 2023-iaisiais, prarado Afganistanas. Jis nukrito 26 pozicijomis į 178 vietą. 70-as pernai buvęs Togas šiemet atsidūrė 113 vietoje, o Ekvadoras, pernai buvęs 80 vietoje, dabar liko 110-as.

Tarp prasčiausiai spaudos laisvės atžvilgiu vertinamų valstybių taip pat atsidūrė Kinija, Iranas bei Sirija.

Tačiau RSF perspėjo, kad politikai daugybėje pasaulio šalių yra nusitaikę į žiniasklaidą.

„Kai kurios politinės grupės kursto neapykantą ir nepasitikėjimą žurnalistais juos įžeidinėdamos, diskredituodamos ir grasindamos“, – nurodė organizacija.

„Kiti organizuoja medijų ekosistemos perėmimą“, – teigė ji.

Šiuo atžvilgiu RSF išskyrė Argentiną, vadovaujamą naujojo prezidento Javiero Milei (Chavjero Milėjaus).

Ši Pietų Amerikos valstybė smuktelėjo 26 pozicijomis ir šiemetiniame indekse užima 66 vietą. Pasak organizacijos, J. Milei sprendimas uždaryti visuomeninę naujienų agentūrą „Telam“ buvo nerimą keliantis simbolinis žingsnis.

Be to, RSF atkreipė dėmesį į premjerės Giorgios Meloni (Džordžos Meloni) vadovaujamą Italiją. Vienas jos koalicijos narys nori perimti naujienų agentūrą AGI.

Trijų ketvirtadalių šalių – 138 – respondentai RSF pranešė, kad politiniai veikėjai dažnai dalyvauja dezinformacijos ir propagandos veikloje, o 31 šalyje tai vyksta sistemingai.

RSF teigė, kad visoje Rytų Europoje ir Centrinėje Azijoje „įspūdingai imituojami Rusijos represiniai metodai“, siekiantys net Serbiją, „kur provyriausybinė žiniasklaida skleidžia Rusijos propagandą, o valdžios institucijos grasina ištremtiems Rusijos žurnalistams“.

Sudėtingiausiais regionais išliko Artimieji Rytai ir Šiaurės Afrika, kur beveik pusėje šalių padėtis vertinama kaip labai rimta, o Kataras tapo vienintele šalimi, kurioje padėtis nepriskirta nei prie „sudėtingų“, nei prie „labai rimtų“.

Jau 22-ejus metus rengiamas indeksas grindžiamas RSF surinktais duomenimis apie piktnaudžiavimą prieš žurnalistus ir specialistams, tyrėjams bei teisių gynėjams išsiųstais klausimynais.



NAUJAUSI KOMENTARAI

:)))

:))) portretas
anokia cia laisve kai inteneta cenzuruoja ne ka prasciau nei kinija

Rudakiai

Rudakiai portretas
Viskas "gerėja"... "Arabai" valdo.
VISI KOMENTARAI 2

Galerijos

Daugiau straipsnių