Kaimo vietovėms atsinaujinti padeda ES investicijos

Įvairiose Lietuvos vietovėse kasmet vis ryškesni sėkmingai įgyvendinamos nacionalinės regioninės politikos ženklai. Ypatingai Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų parama džiaugiasi kaimo vietovės, kurioms savivaldybės vis pritrūkdavo lėšų.

Būtent kaimuose dabar aktyviai modernizuojami viešieji pastatai, jie pritaikomi kuriamam smulkiajam verslui, amatams, bendruomenių poreikiams, socialinėms paslaugoms, įrengiamos laisvalaikiui, sportui ir kultūrai skirtos zonos. Lietuvos kaimo vietovėse jau finansuoti 188 projektai, kuriems skirta 341 mln. Lt paramos. Jau kompleksiškai sutvarkytos 42 kaimo vietovės, 176 šiuo metu tvarkomos. Skaičiuojama, kad į jau atnaujintas kaimo vietoves papildomai pritraukta apie 32 mln. Lt privačių investicijų.

Lyderiu įgyvendinant Vidaus reikalų ministerijos administruojamos ES paramos priemonės „Prielaidų spartesnei ūkinės veiklos diversifikacijai kaimo vietovėse sudarymas“ projektus galima įvardinti Alytaus regioną (apskritį). Šiai priemonei įgyvendinti regione buvo numatyti 36,4 mln. Lt ES paramos, iš kurių jau panaudota daugiau kaip pusė – beveik 19 mln. Lt.

Didžiausias šiuo metu Alytaus regiono Lazdijų rajono savivaldybės įgyvendinamas kaimo diversifikavimo projektas – „Kompleksinis Veisiejų miesto, Kapčiamiesčio, Seirijų ir Krosnos miestelių urbanistinės infrastruktūros ir gyvenamosios aplinkos gerinimas“. Preliminari projekto vertė – 10,8 mln. Lt, ES lėšos – 10 mln. Lt., Lazdijų rajono savivaldybės lėšos – 816 tūkst. Lt. Pradėti šio projekto rangos darbai.

Pagražėjusi gimtinė sulaiko namuose

„Šis projektas mums svarbus tuo, kad jis pagerins rajono savivaldybės kaimiškųjų vietovių gyventojų gyvenimo kokybę, pagražins aplinką. Taip didiname ne tik Lazdijų – savivaldybės centro, bet ir aplinkinių vietovių patrauklumą. Kitas aktualus aspektas – viliamės, kad pagerėjusi gyvenamoji aplinka, sutvarkyti pastatai ir viešosios erdvės paskatins vietos gyventojus pasilikti ir galbūt taps gera paskata į savo namus grįžti jaunimui ir kurtis“, - sako Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Salatka.

Pasak G. Salatkos, šiuo metu Lazdijų rajone vykdoma ir daugiau projektų, kur investicijos nukreiptos į kaimiškąsias vietoves. Investicijos pasieka ne tik rajono centrą, bet ir aplinkines vietoves: asfaltuotos žvyrkelių atkarpos, Būdviečio kaime išvalyta buvusi pesticidų sandėlio teritorija, rekonstruoti, modernizuoti Seirijų, Veisiejų vaikų darželiai. Vykdant Kaimo plėtros programos projektus (Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai lėšomis) rekonstruojami ir pritaikomi bendruomenių poreikiams Teizų, Avižienių, Būdviečio kaimų, Šeštokų miestelio kultūros namai.

Atnaujintuose pastatuose rinksis bendruomenės

Lazdijų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus teigimu, Krosnos miestelio gyventojams labai aktualu turėti laisvalaikio salę, kad bendruomenė turėtų kur burtis. Apšiltinus stogą, pastato fasadą, pakeitus stogo dangą ir pakeitus langus, duris, sutvarkius vidaus patalpas ir inžinerinius tinklus, bendruomenė turės visavertį traukos centrą. Labai reikalinga ir vaikų žaidimų aikštelė, kuri bus įrengta, prie aplinkos harmonizavimo prisidės centrinės aikštės rekonstrukcija.

Veisiejai - nedidelis miestas, turintis turi geras sąlygas tiek gamtiniam, tiek pažintiniam turizmui vystyti, mieste ir jo apylinkėse gausu lankytinų objektų, iš kurių bene geriausiai žinomas Ančios ežere įrengtas fontanas su muzikos ir šviesos šou. Todėl itin svarbu, jog ir pats miestas, jo infrastruktūra būtų patraukli tiek vietos gyventojams, tiek svečiams. Tikimasi, kad kultūros namų pastato rekonstrukcija prie to prisidės.

„Veikliai Seirijų bendruomenei taip pat reikalingas atnaujintas kultūros namų pastatas. Jis, galima sakyti, yra miestelio širdis. Čia vyksta daug švenčių, proginių bendruomenės susiėjimų. O rekonstruoti šaligatviai, įrengus suolelius, gėlynus bei mažosios architektūros elementus, viešosios erdvės taps patogiomis vietomis gyventojams ir suteiks patrauklumo turistams, kurių rajono savivaldybėje kasmet apsilanko vidutiniškai apie 20 tūkstančių. Kapčiamiesčio žmonės tikrai įvertins miestelio centrinės aikštės rekonstrukciją ir šaligatvių įrengimą.

Viešosios erdvės taps patogiomis vietomis gyventojams ir suteiks patrauklumo turistams, kurių rajono savivaldybėje kasmet apsilanko vidutiniškai apie 20 tūkstančių. Daugelis užsienio turistų mini būtent Seirijų, Veiseijų patrauklumą ir žavisi unikalumu. Turizmas yra vienas iš savivaldybės prioritetų, tad projekto „Kompleksinis Veisiejų miesto, Kapčiamiesčio, Seirijų ir Krosnos miestelių urbanistinės infrastruktūros ir gyvenamosios aplinkos gerinimas“ neabejotinai yra susijęs su bendrais, strateginiais savivaldybės tikslais“, - teigia G. Salatka.

Užs.nr. 1020591


Šiame straipsnyje: ES paramaES lėšos

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių