JT ekspertai: tyrimas nereiškia galutinio žodžio apie Lietuvos vaidmenį CŽV programoje

Jungtinių Tautų (JT) ekspertai pasveikino Lietuvoje atliktą parlamentinį tyrimą dėl galimai veikusių CŽV kalėjimų, tačiau pažymi, kad jis nedavė galutinio atsakymo.

"Nors ekspertai sveikina Seimo komiteto darbą kaip svarbų pradžios tašką ieškant tiesos, kokį vaidmenį Lietuva vaidino slaptoje sulaikymo ir perdavimo programoje, jie pabrėžia, kad komiteto gauti duomenys jokiu būdu negali reikšti galutinio žodžio apie Lietuvos vaidmenį programoje", - rašoma antradienį paskelbtame dokumente.

JT ekspertai teigia, kad jų atliktas tyrimas netiesiogiai patvirtina, jog Lietuva 2004 metais buvo įtraukta į slaptą JAV sulaikymo programą. Teigdami tai JT ekspertai mini skrydžius iš Afganistano į Vilnių.

"Fiktyvūs skrydžių planai sukurti skrydžiams į Vilnių paprastai kaip kelionės tikslą nurodydavo oro uostus visai kitose šalyse, neminėdami Lietuvos oro uostų kaip alternatyvios ar tikslinės nusileidimo vietos", - rašoma JT ataskaitoje.

Ataskaitoje teigiama, kad daugelis Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) sulaikytų žmonių buvo perduota į Etiopijos, Džibučio, Egipto, Jordanijos, Maroko, Pakistano ir Sirijos kalėjimus, kai kurie buvo nugabenti į Jungtinių Valstijų sąjungininkių - Lenkijos, Tailando ir Rumunijos izoliatorius. Vis dėlto ekspertai nemini Lietuvos tarp šalių, kuriose buvo laikomi JAV žvalgybos tarnybos sulaikyti asmenys.

"Ekspertai pabrėžia, kad visos Europos vyriausybės pagal Europos žmogaus teisių konvenciją yra įpareigotos efektyviai ištirti pareikšimus apie kankinimus, žiaurų, nehumanišką elgesį ar bausmes", - rašoma 226 puslapių ataskaitoje, kurią parengė keturi nepriklausomi JT specialieji pranešėjai, metus laiko nagrinėję duomenis apie lėktuvų skrydžius ir apklausę buvusius kalinius. Ataskaita bus pristatyta JT Žmogaus teisių tarybai kovo mėnesį.

JT ekspertai rašydami apie Lietuvą remiasi ir cituoja paskelbtas NSGK tyrimo išvadas, kurioms praėjusią savaitę pritarė Seimas, o prokuratūra pradėjo tyrimą. JT specialieji pranešėjai teiravosi Lietuvos užsienio reikalų ministerijos apie CŽV kalėjimų galimą egzistavimą.

NSGK išvadose teigiama, kad Lietuvoje buvo sudarytos sąlygos JAV sulaikymo centrams veikti, taip pat - nekliudomai pervežti, įvežti ar išvežti CŽV sulaikytus asmenis, tačiau nenustatyta, ar šiomis sąlygomis pasinaudota.

Tyrėjai nustatė, kad VSD buvo gavęs CŽV prašymą įrengti patalpas, tinkamas sulaikytiems asmenims laikyti, ir tokios patalpos buvo įrengtos, tačiau nenustatyta, ar jose buvo laikomi terorizmu įtariami asmenys.

Komiteto teigimu, buvę VSD vadovai Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius ir Dainius Dabašinskas nebuvo pateikę reikiamos informacijos šalies vadovams, todėl jų veiksmus siūloma ištirti Generalinei prokuratūrai dėl galimo tarnybinių įgaliojimų viršijimo.

NSGK atkreipė dėmesį, kad su CŽV sulaikytų asmenų pervežimu oficialiuose tyrimuose siejami orlaiviai 2002-2005 metais ne kartą kirto Lietuvos oro erdvę. Nustatyta, kad jie mūsų šalyje ir buvo nusileidę. Kai kurie orlaiviai išvengė ir muitinės, ir pasienio patikros. Nei keleivių tapatybės, nei krovinių paskirties nebuvo įmanoma nustatyti.

Be to, VSD nekontroliavo, ką užsienio partneriai atveža ir išveža. Tačiau nenustatyta, ar įtariamieji terorizmu šiais orlaiviais buvo gabenami.

Du NSKG nariai - socialdemokratai Juozas Olekas ir Gediminas Kirkilas, nebalsavę už tyrimo išvadas - įregistravo siūlymą papildyti komiteto išvadas.

Socialdemokratai ragina parlamentarus pabrėžti, kad "parlamentinio tyrimo metu nenustatyta, kad į Lietuvos Respublikos teritoriją būtų atvežti, ar iš jos išvežti CŽV pareigūnų sulaikyti asmenys, tokie asmenys kalinami ar tardomi, ar kitaip Lietuvos Respublikos politikų, pareigūnų ar valstybės tarnautojų sprendimais ar veiksmais būtų pažeistos žmogaus teisės".

Seimas buvo pavedęs NSGK iki praėjusių metų gruodžio 22 dienos, nustatyti, ar Lietuvoje veikė slaptas kalėjimas, kur galėjo būti kankinami įtariamieji terorizmu. Taip pat komitetas turėjo išsiaiškinti, ar CŽV sulaikyti asmenys buvo pervežami ir kalinami Lietuvos teritorijoje, ar Lietuvos valstybės institucijos (politikai, pareigūnai, valstybės tarnautojai) svarstė klausimus, susijusius su slaptųjų sulaikymo centrų veikla šalies teritorijoje, sulaikytų asmenų pervežimu ir kalinimu Lietuvos teritorijoje.

Apie tai, kad netoli Vilniaus 2004-2005 metais veikė slaptas Jungtinių Valstijų CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams laikyti, praėjusių metų rugpjūtį pranešė JAV televizija "ABC News". Jame teigta, jog Lietuvoje kalinti ir galimai kankinti aštuoni terorizmu įtariami asmenys.


Šiame straipsnyje: CŽV kalėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių