KT paskelbė: dvasininkai nepagrįstai atleidžiami nuo karo tarnybos

Tradicinių religinių bendruomenių dvasininkai nepagrįstai atleidžiami nuo karo arba alternatyvios krašto apsaugos tarnybos, antradienį paskelbė Konstitucinis Teismas.

„Visi piliečiai, nepriklausomai nuo jų tikėjimo, priklausymo bažnyčiai, joje užimamos padėties, turi vienodą konstitucinę pareigą atlikti karo arba alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą“, - paskelbė teismas

Teismas nusprendė, kad Konstitucijai prieštarauja įstatymo nuostata, kad nuo karo prievolės atleidžiami valstybės pripažintų tradicinių Lietuvos religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkai.

Šioje byloje du teisėjai pareiškė atskirąją nuomonę.

Konstitucinio Teismo išaiškinimo paprašė Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėjantis Jehovos liudytojo skundą dėl kariuomenės atsisakymo jį atleisti nuo karinės tarnybos.

Lietuva tradicinėmis bendruomenėmis ir bendrijomis pripažįsta lotynų apeigų katalikus, graikų apeigų katalikus, evangelikus liuteronus, evangelikus reformatus, ortodoksus (stačiatikius), sentikius, judėjus, musulmonų sunitus ir karaimus.

Papiktino katalikus

Romos katalikų tikėjimą išpažįstantys dvasininkai piktinasi Konstitucinio Teismo sprendimu, jog tradicinių religinių bendruomenių dvasininkai nepagrįstai atleidžiami nuo karo arba alternatyvios krašto apsaugos tarnybos.

Tai yra svetima dvasininko statusui.

Lietuvos vyskupų konferencijos generalinis sekretorius Kęstutis Smilgevičius BNS sakė, jog karinė tarnyba prieštarauja dvasininko pašaukimui.

„Dvasininkas, grynai dėl savo pašaukimo, jis negali pralieti kraujo. Jis kitaip tarnauja žmonėms ir negali būti su ginklu. Tai yra neįmanoma“, - teigė kunigas.

Kanonų teisėje yra numatyta, jog kadangi karinė tarnyba nesuderinama su dvasininko padėtimi, dvasininkai ir kandidatai šventimams gauti be savo ordinaro leidimo negali atlikti savanoriškos karinės tarnybos.

Ten taip pat rašoma, kad dvasininkams taikomos išimtys nevykdyti civilinių įpareigojimų ir viešų darbų, netinkančių dvasininko padėčiai, kiek tai leidžia jų naudai išleisti įstatymai, susitarimai ar papročiai, nebent konkrečiais atvejais kitaip nuspręstų vietos ordinaras.

Pasak K.Smilgevičiaus, visos krikščioniškos valstybės numato išimtį, jog dvasininkai neprivalo tarnauti kariuomenėje.

„Tai yra svetima dvasininko statusui“, - sakė jis.

Kunigo teigimu, dvasininkams negali atlikti ir alternatyvios karinės tarnybos, net jeigu ji būtų civilinė.

„Civilinė tarnyba nėra niekas kita, kaip tiktai karinės tarnybos pakaitalas, bet iš esmės tai yra ta pati karinė tarnyba“, - kalbėjo K.Smilgevičius.

Konstitucinis Teismas nusprendė, kad pagrindiniam šalies įstatymui prieštarauja įstatymo nuostata, jog nuo karo prievolės atleidžiami valstybės pripažintų tradicinių Lietuvos religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkai.

Šioje byloje du teisėjai pareiškė atskirąją nuomonę.

Konstitucinio Teismo išaiškinimo paprašė Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėjantis Jehovos liudytojo skundą dėl kariuomenės atsisakymo jį atleisti nuo karinės tarnybos.

2011 metų Lietuvos gyventojų surašymo duomenimis, Romos katalikų tikėjimą išpažįsta 77 proc. Lietuvos gyventojų. 

Siūlo rinktis alternatyvią tarnybą

Krašto apsaugos ministerija teigia, jog katalikų dvasininkai galėtų rinktis civilinę šauktinių tarnybos alternatyvą. Taip ji reagavo į Konstitucinio Teismo sprendimą, kad religinių bendruomenių dvasininkai nepagrįstai atleidžiami nuo karo arba alternatyvios krašto apsaugos tarnybos.

Teismas antradienį nusprendė, kad Konstitucijai prieštarauja įstatymo nuostata, jog nuo karo prievolės atleidžiami valstybės pripažintų tradicinių Lietuvos religinių bendruomenių ir bendrijų dvasininkai.

Po Konstitucinio Teismo sprendimo minėta nuostata iškart nustojo galioti.

„Atsižvelgdami į Konstitucinio Teismo nutarimą, turėsime atitinkai koreguoti Karo prievolės įstatymą, o tie, kuriems religiniai įsitikinimai neleidžia imti ginklo į rankas, turės galimybę rinktis alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą“, - BNS sakė krašto apsaugos ministro atstovė Vita Ramanauskaitė.

Tačiau tokiam siūlymui Romos katalikų dvasininkai irgi nepritaria.



NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Pas mus NĖRA valstybinės religijos, o pagal Konstituciją VISI prieš įstatymą lygūs, ir NIEKO negalima atleist nuo šventos LR piliečio pareigos - šalies gynybos. Beje, tai taikytina ir daugiapilietininkams.

Dainas

Dainas portretas
Netrukdo niekas, bet valstybė kol kas dar nesuteikia tokios alternatyvios tarnybos, o šiuo konkrečiu atveju kalbama ne apie visus bendruomenės narius, bet apie dvasininkus, jeigu pastebėjote.

Kas

Kas portretas
Jiems trukdo atlikti tarnyba slaugos ligoninėje, senelių globos namuose. Jie , ne tik liuditojai , deklaruoja apie tarnystę. Tik sio atvieju patarnaus ne savo siauroje bendruomenėje, o visu labui. Taip atliks pilietinė pareigą.
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių