J.Borisovo pilietybės byloje VSD bijo informacijos nutekėjimo

Bendrovės “Avia Baltika” vadovas ir dosniausias atstatydinto prezidento Rolando Pakso rėmėjas Jurijus Borisovas jau šeštus metus kovoja dėl atimtos pilietybės ir teisės gyventi Lietuvoje.

Uždari posėdžiai

Ketvirtadienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas vėl atvertė bylą, kurioje J.Borisovas teisiasi su Migracijos ir Valstybės saugumo departamentais (VSD) dėl galimybės gyventi Lietuvoje.

Nei pats, dabar Rusijoje gyvenantis J.Borisovas, nei į teismą trečiuoju asmeniu kviesta jo žmona Irina Borisova teisme nepasirodė. Jiems atstovauja advokatai Adomas Liutvinskas ir Vytautas Sirvydis.

Ketvirtadienį vos tik prasidėjus teismo posėdžiui, VSD atstovas paprašė bylą nagrinėti uždarame posėdyje, nes, anot jo, teisme, nors byloje esanti įslaptinta medžiaga bus pateikta tik teismui, „vienokio ar kitokio pobūdžio informacija gali išplaukti nevalingai“.

Tam prieštaravo Borisovų atstovai, pabrėžę, jog teisme privaloma vadovautis Europos Žmogaus Teisių konvencijomis, tačiau teismo sprendimas buvo kategoriškas - byla bus nagrinėjama uždaruose posėdžiuose, nes gali būti atskleista informacija sudaranti valstybės paslaptį.

Nežino net advokatai

Medžiagoje, kuri bus pateikta teismui, pasak VSD atstovo nėra jokios naujos informacijos, kurios nebūtų matę teismo proceso dalyviai ankstesnių posėdžių metu. Šia įslaptinta informacija teismai rėmėsi ir ankstesniuose posėdžiuose, tačiau kas joje Borisovų atstovai teigė nežinantys.

„Mes nežinome, ką jie ten turi. Tą medžiagą VSD atstovas visada atsinešdavo su savimi, pateikdavo teisėjams, šie išeidavo į pasitarimų kambarį, susipažindavo ir vėl grąžindavo“, - portalui kalbėjo A.Liutvinskas.

VSD atstovo teigimu, teismui pateikiama medžiaga yra su skirtingomis slaptumo žiniomis - nuo riboto naudojimo iki visiškai slaptai. Ketvirtadienį prašymą susipažinti su riboto naudojimo medžiaga pateikė ir Borisovų atstovai.

„Riboto naudojimo medžiagai taikomas 5 metų terminas. Penki metai jau praėjo“, - savo prašymą motyvavo V.Sirvydis.

Šis advokatų prašymas eilinį kartą buvo atmestas. „Kaip ginti, kai nežinai kas ten yra“, - piktinosi Borisovams atstovaujantys advokatai.

Europa stebisi

Lietuvos pilietybės J.Borisovas neteko 2003 m. gruodžio 31 d. įsigaliojus dieną prieš tai paskelbtam Konstitucinio Teismo nutarimui, tapusiam pagrindu surengti apkaltą prezidentui R.Paksui ir jį atstatydinti.

Viename iš nutarimo punktų buvo teigiama, kad R.Paksas 2003 m. balandžio 11 d. išimties tvarka suteikdamas J.Borisovui pažeidė Konstituciją.

Jau kitą J.Pakso dekretas buvo pripažintas negaliojančiu, o „Avia Baltika“ vadovas iškart po Naujųjų Metų kreipėsi į teismą, teigdamas, kad pilietybė jam atimta neteisėtai. Prasidėjo teismų maratonai.

Vien Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas šią bylą atverčia jau mažiausiai šeštą kartą, o apeliacine tvarka byla čia nagrinėjama jau ketvirtą kartą.

Dėl atimtos pilietybės J.Borisovas yra kreipęsis ir į Europos Žmogaus Teisių Teismą. Pasak A.Liutvinsko, šiam teismui yra paduotos trys peticijos, tačiau byla dar neišnagrinėta. „Jie laukia sprendimo Lietuvoje ir niekaip nesupranta, kad tokia byla gali tęstis 6 metus“, - kalbėjo advokatas.

Prezidentinis skandalas

J.Borisovas turėjo Lietuvos pilietybę, tačiau tačiau verslą Rusijoje plėtojęs verslininkas jos atsisakė, norėdamas tapti šios šalies piliečiu.

Per prezidento rinkimų kampaniją 2002 metais J.Borisovo vadovaujama „Avia Baltika“ R.Paksui paaukojo 1 mln. litų. Kai teigta vėliau, tai buvo vienas iš sutarties sudarytos tarp verslininko ir liberaldemokratų partijos (dabar Tvarka ir teisingumas) lyderio punktų.
Už šiuos pinigus R.Paksas J.Borisovui esą pažadėjo suteikti Lietuvos pilietybę, paskirti jį savo patarėju, suteikti generolo laispsnį ir t.t.

Kilus skandalui, 2004 m.balandžio 6 d. R.Paksas per apkaltą neteko prezidento posto, o J.Borisovas remiantis slapta VSD įrašytais pokalbiais sėdo į teisiamųjų suolą dėl grasinimų prezidentui.

2004-ųjų lapkričio 22 dieną Vilniaus 1-asis apylinkės teismas pripažino J.Borisovą kaltu naudojus psichinę prievartą prieš R.Paksą ir skyrė jam 10 tūkst. litų baudą.

Pasak advokato J.Liutvinsko būtent šia sena istorija vis dar naudojasi VSD, teigdama, kad gyvendamas Lietuvoje J.Borisovas gali kelti grėsmę valstybės saugumui.


Šiame straipsnyje: borisovas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kad šaltukas keliuose neužkluptų netikėtai <span style=color:red;>(eksperto patarimai)</span>
  Kad šaltukas keliuose neužkluptų netikėtai (eksperto patarimai)

  Šią savaitę jau pranešama apie žiemiškus orus, tad Kelių policijos tarnybos vadovas Vytautas Grašys siūlo pasirūpinti saugiam eismui būtinomis priemonėmis ne tik vairuotojams, bet ir pėstiesiems. ...

 • Sukilimų vadų palaikų tyrimams prašoma daugiau pinigų
  Sukilimų vadų palaikų tyrimams prašoma daugiau pinigų

  1863 metų sukilimo prieš carinę Rusiją vadų Zigmanto Sierakausko ir Konstantino Kalinausko palaikų tapatybę tikimasi patvirtinti po genetinių tyrimų, tam reikėtų papildomų lėšų, sako Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesor...

  1
 • Šalyje plečiamas požeminis elektros tinklas
  Šalyje plečiamas požeminis elektros tinklas

  Atnaujindama elektros skirstymo tinklą elektros ir dujų skirstymo bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per devynis šių metų mėnesius jau nutiesė daugiau kaip 1300 km požeminių elektros kabelių. Tai – 2,6 karto dau...

 • Rusijai labai nepatiko Biržų rajono savivaldybės sprendimas
  Rusijai labai nepatiko Biržų rajono savivaldybės sprendimas

  Rusija pirmadienį pasmerkė Biržų rajono savivaldybės sprendimą įrengti lenteles prie paminklų sovietų kariams, rodančias, kad ant monumentų iškalti užrašai neatitinka istorinės tiesos. ...

  8
 • Miesto centre kremuos velionius?
  Miesto centre kremuos velionius?

  Įstatymai atrišo rankas verslininkams, planuojantiems statyti krematoriumą Klaipėdoje. Paaiškėjo, kad jiems nebereikės atlikti poveikio aplinkai vertinimo. O tai reiškia, kad jie galės nebekreipti dėmesio į gyventojų protestus. ...

 • Kultūrai reikės dešimčių milijonų
  Kultūrai reikės dešimčių milijonų

  Miesto kultūros ilgalaikės strategijos priemonių planui įgyvendinti, preliminariais skaičiavimais, reikėtų per 60 mln. eurų. Didžiąją dalį lėšų numatyta išleisti naujiems objektams įkurti. ...

  5
 • Medikai reikalauja algas kelti trejus metus po 15 procentų
  Medikai reikalauja algas kelti trejus metus po 15 procentų

  Medikų netenkina Vyriausybės planai dėl jų algų – jie nori didesnio jų kilimo nei planuojama, nepavykus susitarti žada streikuoti. ...

  2
 • Vytauto Didžiojo universitetas įsteigė Edukologijos institutą
  Vytauto Didžiojo universitetas įsteigė Edukologijos institutą

  Su Vilniuje įsikūrusiu Lietuvos edukologijos universitetu (LEU) besijungiantis Kaune veikiantis Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) įsteigė Edukologijos institutą. ...

  1
 • Nelaimingų paauglių Lietuvoje mažėja
  Nelaimingų paauglių Lietuvoje mažėja

  Per pastaruosius dešimt metų nelaimingų paauglių skaičius Lietuvoje reikšmingai sumažėjo: dabar jų dalis siekia 8 proc. tarp berniukų ir 15 proc. tarp mergaičių. Dažniau nelaimingi jaučiasi vyresnio amžiaus paaugliai. ...

 • NATO naikintuvai vieną kartą lydėjo Rusijos karo lėktuvą
  NATO naikintuvai vieną kartą lydėjo Rusijos karo lėktuvą

  Praėjusią savaitę NATO oro policijos funkcijas Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai vieną kartą kilo atpažinti ir lydėti tarptautinėje oro erdvėje virš Baltijos jūros skridusio Rusijos karinio orlaivio. ...

Daugiau straipsnių