Išminuotojai perduos patirtį savanoriams

Lietuvos vadovaujamos Afganistano Goro provincijos atkūrimo grupės septintojoje pamainoje (PAG-7) tarnaujantys išminuotojai misiją Afganistane vadina vienu intensyviausiu laikotarpiu per visą savo tarnybą ir kartu pripažįsta Afganistane įgiję vertingos patirties. Netrukus šią patirtį jie perduos misiją perimsiantiems kitos  pamainos kolegoms.

Didelė grėsmė - kasetiniai sprogmenys

Per pusmetį PAG-7 išminuotojų grupė įvykdė per 20 didelių išminavimo operacijų. Ypatingų žinių ir įgūdžių reikalavo prieštankinių minų neutralizavimas, pranešė Krašto apsaugos ministerija.

Karių kasdieniai darbai misijoje – tai Čagčarano karinio aerodromo patikrinimas, netinkamos naudojimui amunicijos naikinimas. Dažnai karius naikinti aptiktų sprogmenų kviečiasi vietos gyventojai.

Prieš keletą dienų PAG kariams buvo pranešta, kad į Goro provincijos Nacionalinio saugumo direktorato kiemelį atvežtas pavojingas sprogmuo. Institucijos vadovybė sunaikinti sprogmenį patikėjo Lietuvos vadovaujamos misijos atstovams.

Pasak PAG-7 išminuotojų grupės vado kapitono Nerijaus Aleknos, sudėtingiausia naikinant sprogmenis – užtikrinti vietos gyventojų, kurie būtinai nori stebėti operaciją, saugumą. Po sprogimo jo skeveldros gali nukristi net už kelių šimtų metrų, todėl labai svarbu, kad šioje zonoje nebūtų žmonių.

Afganistane civiliams didelę problemą kelia dažnai aptinkami kasetiniai sprogmenys. Dauguma jų – likę nuo sovietų-Afganistano karo laikų. PAG kariams teko naikinti tokius sprogmenis, kurie buvo aptikti visai šalia afganistaniečių gyvenamųjų namų.

Patirtis - iš pamainos į pamainą

PAG išminuotojų grupė suformuota Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminavimo kuopos pagrindu. Grupėje tarnaujantys kariai – tikri savo srities profesionalai: visi turi ne mažesnę kaip penkerių metų tarnybos patirtį, yra tobulinę žinias Lietuvoje ir užsienyje.

Tačiau misijoje svarbu ne tik Lietuvoje įgyta patirtis ir tarnybos stažas, bet ir žinios apie konkrečios misijos specifiką. Todėl Afganistane tarnaujantys kariai šias žinias perduoda vieni kitiems, iš pamainos į pamainą.

„Atvykę į Gorą mes iš ankstesnės išminuotojų pamainos perimame viską – amuniciją, užduotis, patirtį. Misija tęsiama taip, tarsi žmonės nesikeistų,“ – pasakojo kpt. N.Alekna.
Išminuotojų vadas džiaugiasi darniu grupės karių darbu ir draugiškais santykiais. „Jei tektų dar kartą važiuoti į misiją ir galima būtų pasirinkti su kuo vykti, norėčiau būti su ta pačia komanda, – sakė N. Alekna. – Dirbome lyg būtume vienos rankos pirštai, kiekvienas žino pats ką ir kada daryti“.

Pakeis krašto apsaugos savanoriai

PAG – tai NATO Tarptautinėms saugumo paramos pajėgoms (angl. NATO International Security Assistance Force, ISAF) priklausanti Lietuvos vadovaujama bendra civilinė ir karinė misija.

Lietuvos vadovaujama PAG misija Afganistano Goro provincijoje pradėjo veikti 2005 m. birželio mėnesį. Pagrindinė PAG užduotis – padėti Afganistano valdžiai plėsti įtaką provincijoje, užtikrinti saugumą ir sudaryti tinkamas sąlygas provincijai atkurti.
Dabar Afganistane misiją baigia jau septintoji PAG pamaina, suformuota Didžiosios kunigaikštienės Birutės motorizuotojo pėstininkų bataliono pagrindu. Netrukus ją pakeis jau aštuntoji pamaina, sudaryta iš krašto apsaugos savanorių.

Lietuvos vadovaujamoje PAG, be Lietuvos karių ir civilių, tarnauja Danijos, Kroatijos, Jungtinių Amerikos Valstijų kariai, taip pat Ukrainos ir Gruzijos karo medikai. Lietuvos Respublikos specialiojoje misijoje Afganistane dirba mūsų šalies Užsienio reikalų, Krašto apsaugos ir Vidaus reikalų ministerijų atstovai ir užsienio šalių diplomatai.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių