Išlieka klaustukų dėl Gvantanamo kalinių priėmimo Lietuvoje

Vyriausybė pasirengusi priimti vieną ar kelis kalinius iš Jungtinių Amerikos Valstijų Gvantanamo bazės ir amortizuoti dėl to galimai kilsiančius iššūkius Lietuvos saugumui, nepaisant neigiamo Prezidentės Dalios Grybauskaitės požiūrio į tokius veiksmus.

Galima valdyti rizikas

Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas priminė, kad praėjusį pavasarį Valstybės gynimo taryba (VGT) įgaliojo jo vadovaujamą ministeriją ir kai kurias kitas žinybas „vesti konsultacijas su amerikiečiais dėl vieno ar kelių įkalintųjų Gvantaname perkėlimo į Lietuvą“.

Pasak ministro, derėtis su JAV buvo Vyriausybės, gavusios VGT leidimą, kompetencija. „Gvantanamo įkalintųjų perkėlimas vyktų pareiškus jų aiškią valią ir sutikimą būti perkeltiems, taip pat įsitikinus, kad tai nesukels grėsmės ir saugumo problemų Lietuvai“, - pabrėžė V.Ušackas.

Užsienio reikalų ministerijos vadovas pastebėjo, kad parengtose išvadose dėl galimų grėsmių Lietuvai pripažįstama, jog gali kilti tam tikrų papildomų iššūkių valstybės saugumui. Tačiau Vyriausybė esą pasirengusi valdyti įvairias su tuo susijusias rizikas. „Vyriausybė yra pateikusi tokią išvadą - galima valdyti iškylančias rizikas, kurių tikrai gali atsirasti“, - sakė V.Ušackas, leidęs suprasti, kad Lietuva pasirengusi priimti vieną ar kelis Gvantanamo įkalintuosius ir tuo pat metu apsisaugoti nuo galimų iššūkių saugumui.

Kol kas nėra politinės valios

Tačiau, pasak ministro, Lietuvoje bent kol kas nėra pakankamos politinės valios teigiamai atsakyti į Amerikos administracijos prašymą priimti vieną kitą Gvantanamo „gyventoją“. „Aš asmeniškai manau, kad turime padėti JAV prezidento Baracko Obamos administracijai ir teigiamai atsakyti į jos prašymą. Bet tam kol kas nėra pakankamos politinės valios“, - teigė V.Ušackas.

Jis priminė pastarosiomis dienomis pareikštą neigiamą Prezidentės nuostatą dėl Gvantanamo įkalintųjų apgyvendinimo Lietuvoje. Ministras tikisi, kad Amerika supras šią Lietuvos poziciją ir nepriekaištaus, jeigu būtų galutinai apsispręsta nepriimti Gvantanamo kalinių.

V.Ušackas neatsakė į klausimą, ar Prezidentė turi teisę vienasmeniškai panaikinti konstitucinės kolektyvinės institucijos, kokia yra VGT, sprendimus. Tačiau ministras pabrėžė, kad valstybės vadovės pozicija yra svarbi. „Pagal Konstituciją, Prezidentas kartu su Vyriausybe vykdo šalies užsienio politiką“, - atkreipė dėmesį užsienio reikalų ministras, nepanoręs komentuoti, kaip elgtis, kai Prezidentės ir Vyriausybės nuomonės diplomatijos klausimais nesutampa ir ar dar yra galimybė, jog Lietuva vis dėlto pakeis savo nuomonę ir priims iš Gvantanamo vieną ar kelis įkalintuosius.

Susiejo su informacijos paneigimu

Lietuva nepriims kalinio iš Gvantanamo, kol virš Lietuvos kabos šešėlis dėl galimai čia veikusio Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo, praėjusį ketvirtadienį pareiškė D.Grybauskaitė. „Labai viešai atsakau - kol virš Lietuvos kabės šešėlis dėl galimų CŽV kalėjimų, tol aš tikrai nesutiksiu su tokio kalinio atsiradimu, nes tai būtų padidinta ir papildoma Lietuvai rizika tarptautinėje erdvėje“, - sakė D.Grybauskaitė.

Įtarimų šešėlį, kad Lietuvoje galėjo veikti CŽV kalėjimas metė JAV žiniasklaida - apie tai paskelbė „ABC News“. Tuo metu prašymą priimti sulaikytąjį iš Gvantanamo bazės pateikė Jungtinių Valstijų administracija.

Šalies vadovė patvirtino, kad Valstybės saugumo departamento (VSD) išvadose teigiama, jog priėmus sulaikytąjį grėsmė Lietuvai padidėtų. „Išvadose sakoma, kad grėsmė Lietuvai ir nesaugumas padidėtų“, - sakė D.Grybauskaitė Vilniuje po susitikimo su VSD vadovybe.

Kalinama apie pustrečio šimto asmenų

Jungtinės Valstijos buvo paprašiusios Lietuvos, kad būtų priimti du asmenys iš liūdnai pagarsėjusio sulaikymo centro, vėliau, anot diplomatų, buvo kalbama apie vieno asmens priėmimą.

JAV Gvantanamo bazėje Kuboje kalinama apie pustrečio šimto asmenų, kurie buvo įtariami terorizmu. Daugumai iš jų kaltinimai iki šiol nebuvo pateikti. Šių metų pradžioje vos pradėjęs eiti pareigas naujasis JAV prezidentas B.Obama paskelbė, kad sulaikymo centrą ketinama uždaryti.

Manoma, kad Europos Sąjunga iš viso gali priimti kelias dešimtis čia kalintų asmenų.

„ABC News“ informaciją, kad Lietuvoje galėjo veikti CŽV kalėjimas, paneigė visi buvę Lietuvos vadovai.


Šiame straipsnyje: GvantanamasGvantanamo kaliniai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių