Ieškoma Vyriausybės narių etikos sargų

Po to, kai teismas išteisino žemės ūkio ministrę Kazimirą Prunskienę, kaltintą etikos pažeidimu, politikai ėmė aiškintis, kas turi prižiūrėti tarnybinę Vyriausybės narių etiką ir bausti prasižengėlius.

Seimo narys Kęstutis Čilinskas tikina, kad Valstybės politikų elgesio kodeksas svarstyti ministrų elgesį įpareigoja Seimo Etikos ir procedūrų komisiją (EPK). Tuo metu šios komisijos pirmininkas Manfredas Žymantas tvirtina, jog parlamento komisija neturi teisės nagrinėti Seimo nario mandato neturinčių asmenų elgesio.

K.Čilinskas parengė ir įregistravo Seimo Statuto pataisas, numatančias prievolę EPK tirti, ar Vyriausybės nariai nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso,Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo.

"Seimas 2006 m. priimdamas Valstybės politikų elgesio kodeksą iš Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos atėmė teisę svarstyti Vyriausybės narių elgesį ir įpareigojo tai daryti Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, - BNS sakė K.Čilinskas. - Tačiau tuomet tebuvo padaryta pusė darbo. Kituose įstatymuose ši prievolė nenurodyta."

Pasak teisininko, remiantis šiais įstatymų neatitikimais net būtų galima ginčyti Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sprendimus. Pavyzdžiui, tai galėtų daryti žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė, kurią VTEK jau galiojant kodeksui yra pripažinusi nusižengus įstatymui.

Tuo metu Seimo EPK pirmininkas M.Žymantas teigė, kad ir dabar niekas nedraudžia jo vadovaujamai komisijai svarstyti premjero ar ministrų elgesio. "Mes tai ir darome. Štai svarstėme premjerą Gediminą Kirkilą, kai šis Vyriausybės rūmuose buvo surengęs partinį posėdį, - priminė M.Žymantas. - Tačiau Seimo Statutas negalioja tiems ministrams, kurie nėra parlamento nariai."

VTEK pirmininkė Jolanta Petkevičienė nesutiko su K.Čilinsko argumentais. Anot jos, nei anksčiau, nei dabar VTEK neturi teisės vertinti Vyriausybės narių tarnybinės etikos. "Tačiau mes tebeturime teisę nagrinėti, ar jų veiksmai neprieštarauja Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymui. Tai numatyta Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos įstatyme", - pabrėžė J.Petkevičienė.

Paprašyta įvertinti K.Čilinsko parengtą pataisą VTEK pirmininkė tepasakė, kad "politinės valios reikalas, kas turėtų vertinti ministrų interesus".

"Tik norėčiau atkreipti dėmesį, kad VTEK sprendimus galima apskųsti teismui, o Seimo Etikos ir procedūrų komisijos, kaip ir kitų institucijų etikos komisijų, - negalima", - sakė J.Petkevičienė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių