I.Degutienė: M.Laurinkaus atšaukimas gali būti susijęs su CŽV tyrimu

Seimo pirmininkė Irena Degutienė mano, kad Mečys Laurinkus iš ambasadoriaus Gruzijoje pareigų atšauktas ne be pagrindo, ir tai gali būti susiję su atliekamu parlamentiniu tyrimu dėl galimai Lietuvoje veikusio CŽV kalėjimo.

"Prezidentė turi teisę atšaukti ir, matyt, yra pagrindo tą daryti. Manau, kad tai gali turėti sąsajų su su CŽV kalėjimo tyrimo komisijos veikla. M.Laurinkus buvo vienas iš apklaustųjų. Galbūt ten yra kažkokių dalykų, dėl kurių prezidentė taip ir apsisprendė", - trečiadienį "Žinių radijui" sakė I.Degutienė.

Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas trečiadienį BNS patvirtino, kad prezidentė Dalia Grybauskaitė antradienį kreipėsi į Vyriausybę dėl buvusio Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo Mečio Laurinkaus atšaukimo iš ambasadoriaus Gruzijoje pareigų, nes jis prarado šalies vadovės pasitikėjimo.

Nuo 1998 birželio iki 2004 balandžio pabaigos VSD vadovavęs M.Laurinkus gruodžio pradžioje liudijo parlamentinį tyrimą dėl galimai Lietuvoje veikusio CŽV kalėjimo Lietuvoje atliekančiam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK). Po jo posėdžio buvęs Valstybės saugumo departamento direktorius žurnalistams tvirtino nieko apie tokį kalėjimą nežinąs.

Tuo metu praėjusią savaitę pašalintasis prezidentas Rolandas Paksas NSGK pareiškė, kad jam būnant prezidentu 2003 metų pavasarį ar vasarą M.Laurinkus jo teiravosi apie galimybę į Lietuvą įvežti terorizmu kalinamus asmenis.

M.Laurinkus patvirtino, kad toks pokalbis buvo, bet sakė, jog klausimas buvo teorinis.

"Žinoma, kad toks pokalbis buvo, bet dėl galimybės ateityje, tada, kada mes galbūt tapsime NATO nariais. Žinojau ir privalau žinoti, kas vyksta pasaulyje, ir kad tokia praktika vyksta. Beje, jos nepaneigė ir Bushas (JAV prezidentas Georgas W.Bushas - BNS), na žymiai vėliau. Bet iš tikrųjų praktika vyko, ir aš paklausiau, kokia būtų prezidento pozicija", - BNS penktadienį sakė M.Laurinkus.

"Prezidento atsakymas buvo neigiamas. Ir aš pasakiau - mes laikysimės tos pozicijos, kurią jūs pasakėte. Čia truputį viskas mistifikuota yra", - telefonu iš Tbilisio sakė M.Laurinkus.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas atlieka tyrimą, kurio metu aiškinasi, ar pagrįsti žiniasklaidos pranešimai, jog netoli Vilniaus 2004-2005 metais veikė slaptas Jungtinių Valstijų CŽV kalėjimas įtariamiems teroristams.

"ABC News" teigimu, tardymo centras, kuriame kalinti aštuoni "Al Qaeda" kovotojai, veikė nuo 2004 metų rugsėjo iki 2005 metų lapkričio mėnesio.

M.Laurinkus ambasadoriaus Gruzijoje pareigas eina nuo 2008 metų rugsėjo. Prieš tai nuo 2004 metų jis buvo Lietuvos ambasadorius Ispanijoje.

Prezidentė D.Grybauskaitė yra sakiusi, jog turi "netiesioginių įtarimų", kad CŽV kalėjimas Lietuvoje veikė.


Šiame straipsnyje: DegutienėCŽVLaurinkus

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių