Į skolas įklimpę žmonės ryžtasi parduoti savo organus

Į skolas įklimpę žmonės ryžtasi parduoti net savo organus. "Parduodu inkstą" - tokio turinio skelbimų vėl pilnas internetas, rašo dienraštis "Lietuvos rytas".

"Žiūrėdamas į tokius pasiūlymus galiu pasakyti - žmonės gyvena blogai. Tai jau trečioji tokia banga, kylanti sunkmečiu. Savo inkstus parduoti buvo siūloma Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kai prasidėjo Rusijos ekonominė blokada. Kiek vėliau, smogus Rusijos krizei, kilo antroji prekybos organais banga. Dabar - vėl tas pats", - dienraščiui sakė medicinos profesorius Balys Dainys.

Tačiau profesorius tikina, jog iki šiol Lietuvoje niekas inksto nepardavė. "Turime įstatymą, kuriame nustatytos labai griežtos bausmės už tokią veiklą. Tiesa, man yra tekę gydyti žmogų, kuris buvo pirkęs inkstą iš nepažįstamo asmens. Bet jis buvo ne Lietuvos pilietis, o iš Ukrainos. Žmogus su svetimu inkstu gyveno kelerius metus", - sakė B.Dainys.

Savo inkstus siūlantys žmonės, kuriuos kalbino "Lietuvos rytas", sakė suprantantys, kad tai nelegalu. Bet trauktis jiems nebėra kur.

Už inkstą Rokiškio gyventojas Saulius norėtų gauti 200 tūkst. litų. Tai - didžiausia nurodyta suma, kurią pavyko aptikti skelbimuose.

"Paėmiau paskolas iš dviejų bankų, o atlyginimas sumažėjo 800 litų. Bankai nelaukia, netrukus ir antstoliai pasirodys", - savo žingsnį aiškino rokiškėnas.

Jo nuomone, sunkmečiu Seimas turėtų įteisinti prekybą organais. Juolab kad vyras jau sulaukė žmonių, susidomėjusių jo pasiūlymu, nors konkrečiai nė su vienu dar nesutarė.

Šiuo metu Lietuvoje yra 222 pacientai, laukiantys inkstų persodinimo operacijų. 61 jų laikinai yra ne recipientai - dėl medicininių priežasčių inkstų transplantacijų jiems neįmanoma atlikti.

Bet Nefrologinių ligonių asociacijos "Gyvastis" prezidentę Ugnę Šakūnienę piktina tokie pasiūlymai parduoti inkstus.

Lietuvos įstatymai numato, kad gyvas donoras gali būti tik artimas giminaitis ar sutuoktinis. Svetimų žmonių organai su jų pačių ar artimųjų sutikimu paimami tik po mirties. Jei bus legalizuota prekyba organais, nebeliks donorų savanorių, o retas sergantysis už inkstą galės sumokėti šimtatūkstantinę sumą.

U.Šakūnienė minėjo, kad inkstus siūlantys asmenys klaidingai mano, neva užtenka, jog atitiktų tiktai donoro ir recipientų kraujo grupė. Taip nėra - inkstas tinka tiktai vienam žmogui iš 600.

Lapkričio 27 dieną Vilniaus Santariškių klinikose buvo atlikta 1500-oji inksto transplantacija.


Šiame straipsnyje: skolosinkstaiorganai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių