G.Grina: pasiklausymas balansuoja tarp intereso ir žmogaus teisių

Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinis direktorius Gediminas Grina sutinka, kad slaptas pasiklausymas visuomet pažeidžia žmogaus teises, tačiau pabrėžia, jog tai daroma dėl nacionalinio, valstybės, tai yra jos visų žmonių, intereso.

Trečiadienį pristatymas VSD praėjusių metų veiklos ataskaitą, G.Grina pažymėjo, jog pasiklausymas nėra vykdomas savavališkai, o sankcionuotas teismo.

„Visą laiką yra balansas tarp nacionalinio intereso ir tarp to, kiek mes galime pažeisti žmogaus teises“, - pristatydamas ataskaitą spaudos konferencijoje sakė G.Grina.

„Telefoninių pokalbių pasiklausymas nėra kažkokia VSD specifinė mistika. VSD pasiklauso pokalbių ir kontroliuoja internetinę erdvę. Mes turime 8 operatyvinės veiklos subjektus, kurie turi teisę tą daryti, teismui sankcionavus, tiesiog VSD sudaro galimybę savo turimomis priemonėmis vykdyti šiuos veiksmus iš tikro“, - sakė G.Grina.

Spaudos konferencijoje dalyvavęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas pažymėjo, kad iš visų pasiklausymo atvejų VSD savo užduotims atliekami veiksmai sudaro šeštadalį.Kaip teigiama ataskaitoje, Valstybės saugumo departamentas pernai atliko 59 tūkst. operatyvinės veiklos subjektų elektroninių ryšių tinklais perduodamos informacijos kontrolės užduotis.

Iš jų - 35 tūkst. 603 atvejai buvo telefoninių pokalbių ir SMS turinio kontrolė, 412 - internetu perduodamos informacijos kontrolė, 5 tūkst. 119 - informacijos gavimas apie buvusius elektroninių ryšių įvykius, 17 tūkst. 903 - informacijos gavimas apie abonentų telefono numerius, tinklo galinius įrenginius ar jų priklausomybę.

VSD teigimu, viena elektroninių ryšių tinklais perduodamos informacijos kontrolės užduotis reiškia vieno galinio įrenginio - telefono numerio, IP adreso ar elektroninio pašto adreso, kurių vienas asmuo gali turėti keliolika - stebėseną.

Dėl tam tikrų aplinkybių nutraukus konkretaus asmens naudojamu galiniu įrenginiu perduodamos informacijos turinio kontrolę ir tais pačiais metais vėl ją atnaujinus, užduočių statistikoje tai skaičiuojama kaip nauja užduotis.Pasak ataskaitos, 2011 metais daugiau kaip pusę turinio kontrolės užduočių pateikė Lietuvos kriminalinės policijos biuras, VSD užduotys sudarė 17 procentų.

VSD trečiadienį pirmą kartą viešai pristatė savo veiklos ataskaitą, ji iki šiol buvo uždarai vertinama Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete. Parengti viešinimui skirtą VSD ataskaitą įpareigojo NSGK, argumentuodamas, jog taip bus stiprinamas pasitikėjimas departamentu.


Šiame straipsnyje: VSDGediminas GrinaPasiklausymas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių