Generalinio prokuroro pamainos paieškos užtruks? (papildyta)

Politikai spėja, kad generalinio prokuroro Algimanto Valantino pamainos gali būti ieškoma taip pat sudėtingai, kaip ir sunkiai sekasi surasti kandidatą į Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovus.

Nežino motyvų

Seimo pirmininkei Irenai Degutienei ir įtakingiems parlamentarams buvo netikėta penktadienį popiet gauta žinia apie A.Valantino atsistatydinimą. „Sužinojau šią žinią iš Seimo vadovės“, - portalui sakė didžiausios Seimo Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos (TS-LKD) seniūnas Jurgis Razma.

Kadangi penktadienį apie atsistatydinimą pranešęs generalinis prokuroras kol kas nepateikė oficialios tokio poelgio versijos, politikai atsisako detaliau komentuoti A.Valantino žingsnį. „Šiam momentui nežinau motyvų, sužinojau tik atsistatydinimo faktą, bet toks svarbus sprendimas turi būti paaiškintas. Reikalingi motyvai ir argumentai, tada galimi kokie nors detalesni komentarai“, - tvirtino J.Razma.

Panašiai kalbėjo ir opozicijos lyderis, Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis. „Negirdėjau tikrųjų motyvų, todėl neįmanoma plačiau ir solidžiau komentuoti šio generalinio prokuroro sprendimo“, - teigė jis.

Oficialiai pranešta, kad A.Valantinas ketina kitą savaitę plačiau paaiškinti savo apsisprendimo trauktis iš užimamų pareigų motyvus.

Seimo pirmininkė I.Degutienė pareiškė gerbianti A.Valantino sprendimą ir užsiminė, kad prokuratūros sistemai galbūt "būtų geriau, jeigu jis būtų priimtas kiek anksčiau".

„Tvarkykitės patys“

V.Mazuronis užsiminė, kad A.Valantinas galėjo pagaliau suvokti, jog „dabartinė valdančioji dauguma neleis dirbti ilgiau“. „Generalinį prokurorą spaudė spaudė ir va, rezultatas – prispaudė galutinai“, - tvirtino opozicijos lyderis.

Pasak jo, nėra gerai, kad A.Valantinas pasirinko ne Generalinės prokuratūros reformavimą, „bet lengviausią kelią – pasitraukti, kai tiek darbų laukia“. „Gali būti, kad toks generalinio prokuroro sprendimas yra ne kas kita, kaip signalas valdantiesiems – jeigu jūs norite tvarkytis patys, tesižinokite ir tvarkykitės, kaip norite“, - sakė V.Mazuronis.

Jis taip pat neatmetė, kad generalinis prokuroras galėjo pasitraukti dėl dalies visuomenės spaudimo bei Seimo sprendimo pritarti Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadoms, kuriose kritikuojamas prokuratūros darbas tiriant vadinamąją Kauno pedofilijos bylą.

Tačiau V.Mazuronis pakartojo, kad kur kas „profesionalesni ir solidesni komentarai“ galimi tik po to, kai A.Valantinas paaiškins savo sprendimą.

Gali likti iki pavasario

Prezidentė Dalia Grybauskaitė neatidėliodama pasirašė dekretą dėl teikimo Seimui priimti A.Valantino pasitraukimą iš generalinio prokuroro pareigų.

Kol kas neaišku, ar šis dekretas galės būti svarstomas kitą ketvirtadienį rengiamoje vienos dienos neeilinėje Seimo sesijoje, ar jį teks perkelti į eilinę pavasario sesiją, kuri prasidės tik kovo 10 dieną.

Neeilinė vienos dienos sesija rengiama 47 valdančiajai koalicijai priklausančių Seimo narių iniciatyva. Tik jie gali siūlyti papildyti neeilinės sesijos darbotvarkę, kuri jau yra sudaryta. Tam reikia iš naujo surinkti visu 47 parlamentarų parašus po reikalavimu įtraukti į darbotvarkę ir A.Valantino atsistatydinimo klausimą.

„Stengsimės tai padaryti, nes turbūt nelabai gerai, kai daugiau kaip visą mėnesį iki eilinės sesijos generalinis prokuroras, norintis atsistatydinti, yra lyg ir pakabintas tarp žemės ir dangaus. Dar nežinau, ar per kitos savaitės pirmąsias dienas pavyks surinkti visų 47 Seimo narių, inicijavusių neeilinę sesiją, parašus, tačiau imsimės iniciatyvos tai padaryti“, - sakė J.Razma.

Jis neatmetė, kad laiku visų parašų nepavyks surinkti. Tuomet A.Valantinas bent iki kovo 10 dieną prasidedančios pavasario sesijos tebedirbs generaliniu prokuroru.

Nesiseka susitarti

TS-LKD frakcijos seniūnas, paklaustas, kas galėtų užimti generalinio prokuroro vietą, kai A.Valantinas bus iš šių pareigų atleistas, tvirtino nieko šiuo klausimu nežinąs.

„Tai klausimas ne man, o pirmiausia Prezidentei. Ji turės teikti kandidatą Seimui, nors, žinoma, išankstinių derinimų bent jau su valdančiąja koalicija turbūt neišvengsime. Aš tikrai negirdėjau jokių spėliojimų naujojo generalinio prokuroro klausimu“, - tikino J.Razma.

Tačiau jis spėjo, kad kandidato į Generalinės prokuratūros vadovus paieška nebus lengva: „Manau, kad bus lygiai tokios pat sudėtingos paieškos, kaip ir į VSD vadovo postą“.

Buvęs VSD generalinis direktorius Povilas Malakauskas iš šio posto buvo atleistas dar pernai gruodį. Šiuo metu saugumo šefo pareigas laikinai eina Romualdas Vaišnoras.

Prezidentė D.Grybauskaitė kol kas nepateikė Seimui naujo kandidato į VSD vadovus, žadėdama tai padaryti eilinėje Seimo sesijoje pavasarį. Neoficialiomis žiniomis, valstybės vadovei nesiseka susitarti su valdančiąja dauguma, ypač TS-LKD, dėl jai ir Seimui priimtino kandidato.

Turėjo įtakos Seimo išvada

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovas Stasys Šedabaras taip pat nesiėmė svarstyti, kas galėtų užimti generalinio prokuroro postą. „Turi pasirinkti Prezidentė“, - pabrėžė jis.

S.Šedbaras sutiko, kad nebus lengva pakankamai greitai rasti tinkamą kandidatą. „Tą ir pati valstybės vadovė, kaip suprantu, pasakė. Taip, tai jautri ir sudėtinga pozicija“, - kalbėjo komiteto vadovas.

Jis neatmetė, kad Teisės ir teisėtvarkos komiteto pateiktas ir viso Seimo patvirtintas įvertinimas, jog Kauno pedofilijos byla buvo tiriama nepakankamai efektyviai ir kokybiškai, galėjo turėti įtakos generalinio prokuroro apsisprendimui. „Mūsų parlamentinis įvertinimas Seimo nutarimu buvo išsakytas, tai tam tikra pozicija vieno iš subjektų, kuris dalyvauja skiriant ir atleidžiant generalinį prokurorą. Manau, kad Seimo pozicija turėjo įtakos, nes parlamento ir prokuratūros bendradarbiavimas yra akivaizdus“, - sakė S.Šedbaras.

Komiteto vadovas nespėliojo, kokios trukmės kadencijai bus paskirtas naujas Generalinės prokuratūros vadovas. Pagal dabar galiojančius įstatymus, generalinio prokuroro kadencija trunka net septynerius metus. A.Valantino įgaliojimai turėjo baigtis tik 2012 metų lapkritį.

Tačiau šiomis dienomis prabilta apie būtinybę iki ketverių ar penkerių metų sutrumpinti generalinio prokuroro kadenciją. Tai turėtų būti padaryta pakeičiant Prokuratūros įstatymą. Jeigu tai bus padaryta iki naujojo generalinio prokuroro paskyrimo, tuomet jis užims šias pareigas ne septyneriems metams, bet trumpesnei kadencijai.


Šiame straipsnyje: Valantinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių