Gaisravietę Tytuvėnų ansamblyje tirs archeologai

Pirmadienį į Tytuvėnus atvyko grupė archeologų, kurie tirs gaisravietę liepsnų ir vėjo nuniokotame bažnyčios bei vienuolyno ansamblyje.

Pasak Kultūros paveldo departamento (KPD) atstovės Jolantos Miškinytės, trys archeologai ketina tirti buvusias neformalaus sakralinio meno muziejaus patalpas vienuolyne - sijoti, rinkti liekanas. Per sausio pabaigoje čia kilusį gaisrą sudegė dalis muziejuje eksponuotų liturginių reikmenų.

Jos teigimu, archeologų išvados padės ir po gaisro pradėtam ikiteisminiam tyrimui. Archeologų darbas Tytuvėnuose gali užtrukti ilgiau nei mėnesį.

„Kadangi vyksta ikiteisminis tyrimas, be abejo, reikės sutikrinti tas liekanas. Reikia žiūrėti, kas yra likę, ar nėra kokių nors įkalčių, tarkime, jei tiriama padegimo versija. (...) Archeologai tokį savo darbą ir atliks, nes iki šiol negalėjo dirbti, kadangi viskas buvo įšalę. Šiandien ta gaisravietė buvo atidaryta, ir prasidės darbas“, - BNS sakė J.Miškinytė.

KPD atstovės teigimu, kol kas ansamblyje dirbs archeologai, o jei bus rasta specifinių detalių, brangių akmenų ar kitokių vertybių, tada prisidės ir jas išmanantys specialistai.

Kaip skelbta žiniasklaidoje, Tytuvėnų vienuolyno gaisras sunaikino retus auksakalių dirbinius - gotikines taures, kryžiaus formų monstrancijas, relikvijorius, komunines. XVI–XIX amžiaus sidabrinės ir auksinės vertybės buvo puoštos brangakmeniais, jų vertė skaičiuojama milijonais.

Anot paveldosaugininkų, kunigai be jų žinios atgabeno relikvijas į Tytuvėnus - vertybės eksponuotos muziejuje, kurio neturėjo būti, nes vienuolyne nebuvo tinkamos signalizacijos, saugyklų.

Po Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno gaisro pasigesta 60 kultūros vertybių, iš kurių 24 įtrauktos į Kultūros vertybių registrą. Sudegę eksponatai nebuvo apdrausti.

Per Tytuvėnų Šv. mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje ir Bernardinų vienuolyno ansamblyje sausio 26 dieną kilusį gaisrą išdegė apie 1 tūkst. kvadratinių metrų vienuolyno stogo, apdegė ir apanglėjo bažnyčios medžio stogo konstrukcijos, sudegė dalis sakralinio meno muziejuje eksponuotų liturginių reikmenų, gesinant gaisrą nuo vandens nukentėjo vienuolyno pirmojo aukšto freskos.

Vasario pabaigoje vėjui nuplėšus dalį bažnyčios stogo skardos, buvo paskelbtas ekstremalus įvykis. Ugniagesių gelbėtojų teigimu, bažnyčios pastato būklė tuomet tapo grėsminga.

Šiuo metu, pasak J.Miškinytės, gaisro ir vėjo nuniokoti Tytuvėnų bažnyčia ir vienuolynas jau praktiškai uždengti laikinais stogais. Vėliau ketinama rūpintis nuolatiniais stogais.

XVII-XVIII amžiais pastatytas Tytuvėnų bernardinų vienuolyno ansamblis vertintas kaip unikalus architektūros paminklas, labai mažai pakitęs nuo pastatymo laikų, vienas geriausiai išlikusių baroko epochos paminklų Lietuvoje ir Šiaurės Europoje.


Šiame straipsnyje: TytuvėnaiTytuvėnų bažnyčia

NAUJAUSI KOMENTARAI

Kva-kva

Kva-kva portretas
Na, jei jau archeologai pradės tyrinėti tai aukso tikrai nerasite, tik istorija :)

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
Du svarbiausi punktai iš Gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemų projektavimo ir įrengimo taisyklių, patvirtintų Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2009 m. gegužės 22 d. įsakymu Nr. 1-168: „5. A ir K tipų (N.P.: Tytuvėnų vienuolyne buvo įrengta K tipo) gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemos (GAS) turi būti sujungtos su priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos centralizuotu stebėjimo pultu. Jei priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje nėra centralizuoto stebėjimo pulto, GAS sistemų būklės kontrolės signalai gali būti perduodami į policijos arba apsaugos įmonių stebėjimo pultus. 9. Iki GAS sistemos priėmimo eksploatuoti techninei priežiūrai reikalingas veikimo išbandymų, reglamentuotų darbų tvarkaraštis turi būti suderintas su naudotoju, rangovu ir pridedamas prie GAS sistemų apžiūrėjimo ir išbandymo akto (N.P.: Tytuvėnų vienuolyno signalizacijos pajungimas prie pulto nebuvo išbandytas, toks aktas nesurašytas).“ Todėl Statybų užbaigimo komisijos pirmininkas ir ypač gaisrininkų atstovas šioje komisijoje negalėjo pasirašyti Statybų užbaigimo akto, nes nebuvo įjungta esminė apsauga nuo gaisro – signalas nebuvo perduodamas jokiems budintiems. Buvo pažeisti ne tik įstatymai ir kiti teisės aktai, bet ir sveiko proto reikalavimai: sirenos išvedimas ant išorinės sienos nesant pajungtam pultui pas budinčius yra beprasmis. Nes ant tos sirenos plafono neparašyta „atsargiai gaisras“ , arba „kvieskite gaisrininkus“. Sirenos cypimas ir lemputės mirksėjimas ant vienuolyno sienos tą girdinčiam žmogui niekaip neasocijuojasi su gaisru, greičiau su įsilaužimu. Visi įpratę, kad tokiais atvejais kai pradeda kaukti sirena ant sienos, netrukus atvažiuoja policija. Todėl apie gaisrą pranešė kelis km nuo vienuolyno gyvenantis žmogus, o ne kokie nors budintys, ar šalia gyvenantys. Akivaizdu, kad gaisrininkų atstovai, matydami, kad neįjungti signalai į budinčių pultus, tačiau vis tiek lengva ranka pasirašantys Statybų užbaigimo aktuose, kad viskas tvarkoje, grubiai pažeidžia Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento nustatytas taisykles, ypač svarbiausius aukščiau paminėtus du punktus dėl pajungimo prie visą parą prižiūrimo pulto ir dėl tokio pajungimo patikrinimo. Kodėl Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento generolai leidžia savo darbuotojams pažeidinėti jų pačių patvirtintas taisykles lieka mįslė. Gal dėl to, kad jie pavaldūs Vidaus reikalų, o ne Finansų ministerijai? Pastaroji gal neleistų šitiek vertybių - statybinių, pininginių, meninių ir paveldinių taip lengvai degti tik dėl to, kad kažkokie glušpetriai pasirašo nekreipdami dėmesio į tai, kad signalizacija – neįjungta.

Naglis Puteikis

Naglis Puteikis portretas
Ne vieną paveldo objektą esu priiminėjęs po restauravimo ar rekonstrukcijų ir kaip komisijos pirmininkas ir kaip narys. Kol man neatnešdavo akto, kad signalizacija "priduota" į pultą, tol nedėdavau parašo. Kai kas labai pykdavo (zzz parapijos klebonas Šilutės raj.), skųsdavo aukštesnei valdžiai (zzz rajono meras), ieškodavo kitų (patys suprantate, kokių) būdų (yyy rangovas), kad tik nereikėtų įjungti signalizacijos Į VISĄ PARĄ BUDINČIŲ patalpoje esantį pultą. O tik tokią signalizaciją didesnėse nei 200 kv. metrų ploto bažnyčiose ULTIMATYVIAI numato pačių priešgaisrininkų patvirtintos taisyklės. Spaudimui ir „saldaininimui“ nepasidaviau, nepasirašiau tos unikalios, vienos iš dviejų trikampių medinių bažnyčių Pripažinimo tinkama naudoti akto tol, kol neatnešė akto, kad signalizacija prijungta prie VISĄ PARĄ dirbančių budėtojų pulto ir kol pats tuo neįsitikinau. Taip dariau, todėl mano "priimti" objektai nesudega. Tytuvėnuose padarė kitaip - pasirašė neįjungę į pultą. Todėl sudegė. Degs ir toliau, kol gaisrininkai nepradės laikytis jų pačių išleistų taisyklių. Tytuvėnų gaisras apnuogino ir kitas problemas. Pvz. muziejinių reikalavimų naikinimą per pastaruosius 10 metų: įstatymai kultūros ministrų (Romos Žakaitienės ir Jono Jučo) iniciatyva buvo kelis kartus taisomi vis mažinant reikalavimus muziejams, šių taisymų metu buvo panaikinta ir Kultūros paveldo departamento teisė kontroliuoti privačius, tarp jų - ir bažnytinius muziejus. Tytuvėnų gaisras apnuogino ir priešgaisrinės apsaugos problemas, nes iki šiol priešgaisrinės apsaugos pareigūnai tikina, esą Tytuvėnuose buvo tik vietinė signalizacija. Jie klaidina - jokių vietinių signalizacijų seniai nebėra – tą draudžia ES teisė, o visos priešgaisrinės taisyklės dar 2009 m. buvo pakeistos pagal ES reikalavimus. Visuose už ES pinigus sutvarkytuose statiniuose sumontuojamos visos būtinos apsaugos sistemos, įskaitant ir moderniausią priešgaisrinę signalizaciją. Tytuvėnuose tokia – moderniausia ir brangiausia - ir buvo nupirkta, sumontuota, tačiau neįjungta. Problema yra ta, kad pažeidžiant Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento patvirtintas taisykles ji nėra prijungiama visą parą budinčių darbuotojų pultų, kai , kurie yra ta signalizacija nėra eksploatuojama . O eksploatuojama ji tada, kai arba specialioje patalpoje (pas gaisrininkus, policijoje, arba saugos tarnyboje) visą parą budi žmogus, priimantis pavojaus signalą, arba signalas yra susietas su pultu saugos tarnyboje.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių