Finansų krizė sugrąžins lietuvių emigrantus?

Pasaulinė finansų krizė paveikia ne tik bankus, bet ir paprastų žmonių gyvenimus. Tai šiuo metu pradeda jausti ir lietuvių emigrantai, kurių didžioji dauguma Lietuvą paliko dėl ekonominių sumetimų. Yra manančių, kad dabar yra palankiausias būdas paskatinti emigrantus sugrįžti.

Būtent ekonominiai emigrantai prisideda prie juos priimančios valstybės ekonomikos augimo, o Lietuvai pridaro nemaža nuostolių. Neveltui imtasi priemonių sugrąžinti „prarastuosius“, praneša lrt.lt.

„Emigrantai nuolat kalba apie grįžimą namo, todėl ši krizė yra pats tinkamiausias momentas žmones paskatinti grįžti į Lietuvą“, – neabejoja Airijos lietuvių verslininkų asociacijos prezidentas Mindaugas Maciulevičius.

Airijoje pasaulinė finansų krizė sutapo su prieš porą metų prognozuotu šalies statybų tempo lėtėjimu. Per metus naujų statybų skaičius sumažėjo įspūdingai – nuo 90 tūkst. iki 25 tūkst. naujų būstų.

Statybų tempo mažėjimui buvo ruoštasi iš anksto, tad nors finansų krizė ir prisidėjo prie statybų sektoriaus sustojimo, tai Airijoje buvo numatyta ir imtasi atitinkamų priemonių.
Dalis lietuvių, Airijoje netekę statybininko darbo, persikvalifikuoja: dirba smulkius remonto ar apdailos darbus, įsidarbina paslaugų sektoriuose ar gamybos sektoriuose. Tačiau ypač pastarasis sektorius nėra saugus.

Apie 50 proc. Airijoje pagamintos produkcijos eksportuojama į Jungtinę Karalystę. Todėl buvo įprasta už prekes atsiskaityti svarais sterlingų, o dabar šios valiutos kursas krinta. Valstybė to nenumatė, todėl darbdaviai priversti mažinti darbuotojų skaičių. Antra didžiausia rinka, į kurią eksportuojama, yra JAV – šalis, dėl kurios nekilnojamojo turto krizės prasidėjo dabartinė pasaulinė finansų krizė.

„Svarstančių galimybę grįžti tikrai yra nemažai. Klausimas tik – kada jie grįš. Ypač jauni žmonės, tik sukaupę tam tikrą pirmąjį kapitalą, galvoja apie galimybę Lietuvoje pradėti savo verslą. Jiems labai svarbios savirealizacijos galimybės. Lietuva turėtų išsklaidyti tam tikrus mitus, pavyzdžiui, jog pradedantys verslininkai bus apkrauti didžiuliais mokesčiais, nepakeliamomis įmokomis „Sodrai“ ir pan.

Žmonės, pradirbę keletą metų ir per šią finansinę krizę praradę savo darbo vietą, tikrai svarsto galimybę grįžti. Bet dauguma dar neturi aiškios vizijos, todėl šį grįžimą atidėlioja ir analizuoja situaciją. Be to, tokiu atveju Airijoje yra ir tam tikros socialinės išmokos“, – Airijos lietuvių dilemas lrt.lt aiškino M. Maciulevičius.

Jurga Kievišaitė, Tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro projektų vadybininkė, taip pat mano, jog šis metas būtų sėkmingiausias bandymas sugrąžinti lietuvių emigrantus.

„Dabar dauguma emigravusių lietuvių svarsto, ar dirbti bet kokį pasitaikiusį darbą, ar grįžti į Lietuvą. Finansinė krizė tikrai paveikė lietuvius, nes dauguma jų dirba žemos kvalifikacijos darbą statybų, žemės ūkio, aptarnavimo sektoriuose ir yra daug labiau pažeidžiami“, – lrt.lt teigė moteris.


Šiame straipsnyje: emigrantaigrįžti

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių