Europa atsikirto I.Šimonytei: ministrės pastabos - klaidinančios

Europos Komisija penktadienį klaidinančiais ir neteisingais pavadino Lietuvos finansų ministrės Ingridos Šimonytės pareiškimus, esą Europos Sąjungos (ES) paramos mokėjimai Lietuvai sustabdyti ir dėl politinių priežasčių.

„Neseniai žiniasklaidoje pasirodę finansų ministrės I.Šimonytės pastebėjimai, kad Europos Komisijos mokėjimų Lietuvai pagal ES sanglaudos politikos programas sustabdymas yra politiškai motyvuotas ir taktinis žingsnis, yra klaidinantys ir neteisingi“, - sakoma išplatintame pranešime spaudai.

Europos Komisija teigia, kad laikydamasi aukštų finansų audito ir kontrolės standartų ji nusprendė laikinai sustabdyti mokėjimus tam tikroms programoms Lietuvoje, nes klaidų jose lygis – 4,4 proc., o tai daugiau už leidžiamą 2 proc. klaidų lygį.

ES vykdomoji institucija aiškina, kad nors Lietuvos Valstybės kontrolė pranešė apie mažesnį klaidų lygį (1,93 proc.), Europos Komisija su šiuo skaičiumi nesutinka, nes skaičiavimuose gali būti tam tikrų netikslumų, kurie nėra visiškai patikslinti arba kuriems ištaisyti nesiimta veiksmų.

„Europos Komisija laikosi nuomonės , kad į bet kokius galimus netikslumus reikėtų atsižvelgti tol, kol jie nėra visiškai patikslinti, todėl mano, kad 4,4 proc. klaidų lygis tiksliau atspindi programų įgyvendinimo Lietuvoje padėtį. Be to, laikinas mokėjimų sustabdymas automatiškai atšaukiamas, kai Europos Komisija įsitikina, kad klaidų priežastys visiškai pašalintos“, - sakoma pranešime spaudai.

Europos Komisija nurodo paprašiusi Lietuvos pateikti informaciją apie veiksmus padėčiai ištaisyti ir tokią informaciją gavo - naujausia informacija gauta balandžio 12 dieną.

„Europos Komisija dabar šią informaciją nagrinėja ir pateiks atsakymą“, - nurodoma pranešime.

Europos Komisija taip pat pabrėžė nesusidūrė su jokiomis mokėjimų pagal sanglaudos politikos programas problemomis, ir visi mokėjimai, kurie turėjo būti padaryti 2012 metais, valstybėms narėms jau atlikti.

I.Šimonytė trečiadienį Lietuvos televizijos laidoje „Teisė žinoti“ sakė, kad Europos Komisija pasinaudojo „nevisiškai“ aprašytomis procedūromis - taip ji bando išspręsti savo mokėjimo problemas ir šiek tiek atitolinti mokėjimus Lietuvai.

„Yra turbūt ir politinių priežasčių tai situacijai. Europos Komisija pasinaudojo nevisiškai procedūriškai aprašyta galimybe paprašyti daugiau informacijos. Aš turiu savo paaiškinimą, dėl kokios priežasties, be kita ko, taip galėjo atsitikti, todėl, kad pati esu neseniai asmeniškai gavusi trijų Europos Komisijos komisarų laišką, kuriame visų Europos Sąjungos narių, tarp jų ir Lietuvos - manyčiau, kad mūsų mažiausiai pagrįstai - prašoma nuosekliau teikti deklaracijas Europos Komisijai, prašant susigrąžinti lėšas“, - laidoje sakė I. Šimonytė.

„Kadangi praėjusių metų pabaigoje, taip paprastai kalbant, susigrūdo 40 proc. viso metinio biudžeto, prašant tas lėšas valstybės narėms susigrąžinti. Aš manau, kad visiškai natūralu, jog Europos Komisija tokiu atveju ėmėsi įvairių procedūrinių priemonių aiškintis su viena ir kita valstybe nare, ir tikrai nereikėtų sieti to su kažkokia Lietuvos unikalia situacija“, - kalbėjo ministrė.

Pasak I. Šimonytės, Europos Komisijos narys Januszas Lewandowskis (Janušas Levandoviskis) pats viešai pripažino, jog buvo blogai suplanuotas lėšų poreikis, ir dabar trūkstamas paramos sumas šalims ES finansuoti iš šių metų biudžeto.

Ministrė kalbėjo, jog griežtai žiūrint tuos reglamentus apie atvejus, kai sustabdoma ES parama, klaidų lygis buvo gerokai mažesnis nei numato reglamentai (2 proc.).

Valstybės kontrolės ataskaitoje pradžioje klaidų lygis buvo 1,93 proc. visos paramos, o vėliau, pasak finasnų ministrės, jis dar labiau sumažėjo.

Europos Komisijai šių metų vasarį, nustačius pažeidimų Lietuvoje 2010 metais panaudojant maždaug 26 mln. litų iš 2,8 mlrd. litų paramos, Lietuvai EK laikinai sustabdė paramos Europos regioninės plėtros ir Sanglaudos fondų projektams išmokėjimą. Nebuvo apmokėtas paskutinis pernai gruodį pateiktas Lietuvos prašymas dėl 163 mln. eurų (562,8 mln. litų).

Europos Komisijai, pasak I. Šimonytės, jau pateikti visi paaiškinimai, ir maždaug per dvi savaites laukiama sprendimo dėl paramos atnaujinimo.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių