ES atideda derybas su Rusija

Europos Sąjunga atideda derybas su Rusija dėl strateginės partnerystės sutarties, kol Rusija neatitrauks savo pajėgų iš Gruzijos.

Tai pirmadienį Briuselyje po neeilinės Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijos žurnalistams sakė Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus.

Artimiausias ES-Rusijos derybų raundas buvo numatytas rugsėjo 15 dieną.

"Kuo reikia tikrai pasidžiaugti, kad Europos pozicijos buvo konsoliduotos, prieita vis tiktai vieningos nuomonės. Kelias buvo gan sunkus, nes kiekviena pusė bandė interpretuoti klausimą iš savo pozicijos. Bendrai paėmus, jei reiktų vertinti EVT susitikimą, jis kelia pasigėrėjimą. Jeigu galima būtų vienu žodžiu nusakyti šį suvažiavimą - jo išreikštos pozicijos dėka antrasis Miunchenas nepasikartojo", - sakė šalies vadovas, pažymėjęs, kad konkrečių sankcijų Rusijai klausimą aptars ES šalių užsienio reikalų ministrai.

Pasak V.Adamkaus, daugiausiai susitikimo dalyvių pastangų pareikalavo tolesnių ES ir Rusijos santykių klausimas.

"Aiškiai visi sutiko, kad tokie santykiai, kokie buvo, tęstis negali ir jie yra kryžkelėje. Daug kas priklausys nuo prezidento Sarkozy vizito (į Maskvą). Daug kas klausia, ar bus sankcijos, ar nebus. Praktiškai sankcijos jau dabar yra. Jeigu vertinti tai labai siauru požiūriu, jos vykdomos", - kalbėjo V.Adamkus.

Lietuvos vadovo teigimu, ES pavyko vieningai pasmerkti Rusijos agresiją prieš Gruziją, taip pat, anot jo, buvo tvirtai išsakyta pozicija nepripažinti nepriklausomybę paskelbusių Pietų Osetijos ir Abchazijos.

Prezidentą Briuselyje lydėję šalies diplomatai pažymėjo, kad ES nusprendė siųsti į Gruziją stebėtojų misiją, kuri bus su bendrijos vėliava. Pasak jų, stebėtojai turės mandatą vykti ir į separatistinius Gruzijos regionus.

"Tos misijos paskyrimas praktiškai anuliuoja Rusijos buferines zonas, kuriomis Rusija bandė pateisinti savo kariuomenės buvimą. ES net tik vienbalsiai nusprendė teikti humanitarinę pagalbą Gruzijai, bet įsipareigojo sudaryti sąlygas padėti jai atsistatyti nuo įvykusių karinių veiksmų", - sakė V.Adamkus, pridūręs, jog artimiausiu metu bus sušaukta donorų konferencija, kuri ims vystyti Gruzijos atstatymo planus.

Pasak prezidento, ES nutarė sustiprinti savo santykius su rytinėmis Europos kaimynėmis, atkreipė dėmesį į energetinę priklausomybę nuo Rusijos išteklių bei sutarė ieškoti kelių, kaip diversifikuoti energetinius šaltinius.

Prezidentas pažymėjo, kad EVT posėdyje buvo svarstytas ir Ukrainos klausimas.

"Specialaus nutarimo nėra, tačiau aiškiai pasakyti, kad į Ukrainos interesus bus atsižvelgta artimiausiu keliu ir tuo klausimu bus kalbama ES-Ukrainos viršūnių susitikime", - susitikimo išvadas aiškino V.Adamkus.

Jis taip pat pabrėžė, jog Briuselyje buvo atsižvelgta į Lietuvos poziciją ir jos nuomonės buvo paisoma.

"Mes daugiau ar mažiau išsakėm tai, kas priimtame bendrame komunikate labai aiškiai atsispindėjo. Taip, kad į tai buvo atkreiptas dėmesys. Aš manau, kad Lietuva šioje konferencijoje tikrai suvaidino reikšmingą rolę", - konstatavo Lietuvos vadovas.

Europos Komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barroso (Žoze Manuelis Baroso), ES pirmininkaujančios Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy (Nikolia Sarkozi) ir ES užsienio politikos vadovas Javieras Solana (Chavjeras Solana) kitos savaitės pradžioje vyks į Maskvą išsakyti Bendrijos pozicijos.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių