E.Kusaitės teisme buvo apklausti VSD pareigūnai

Trečiadienį terorizmu kaltinamos Eglės Kusaitės byloje, kurią nagrinėja Vilniaus apygardos teismas, apklausti Valstybės saugumo departamento (VSD) Klaipėdos apygardos valdybos pareigūnai.

Tačiau nei Antiteroristinio skyriaus viršininkas Dainius Noreika, nei buvęs VSD Klaipėdos apygardos valdybos viršininkas Algirdas Grublys plačiai apie bylą nekalbėjo.

D.Noreika teigė, kad E.Kusaitės advokato Kęstučio Stundžio klausimai yra susiję su operatyvine byla, kurios duomenų jis atskleisti negali.

„Aš negaliu komentuoti operatyvinės bylos“, - kalbėjo VSD pareigūnas.
VSD pareigūnas teigė, kad E.Kusaite departamentas susidomėjo 2007 metais, kai į juos pagalbos kreipėsi kaltinamosios motina ir teta. Tuo metu mergina buvo išvykusi į Vokietiją.

A.Grublys, į pensiją išėjęs 2009-ųjų sausio pabaigoje, tikino, kad apie E.Kusaitės bylą daug nežinojęs, jis tik patvirtino operatyvinio tyrimo pradžią, kaip administratorius. Tyrimą paskui esą perėmė Kovo su terorizmu valdyba, o jis teigė nenorėjęs kištis, būti apkaltintas suinteresuotumu, nes pažinojęs merginos motiną.

„Tai buvo eilinis pranešimas, kad dingo mergaitė. Tokių buvo daug. Tuo metu tai buvo eilinis pranešimas. Šiandien tai yra rezonansas“, - priežastis, kodėl nėra susipažinęs su byla, aiškino A.Grublys.

Pati E.Kusaitės mama Virginija Kusienė sakė, kad pareigūno nepažįsta.

„Kada ji buvo Vokietijoje ir pamatėme, kad ją veikia tiek Lietuvoje kažkokie žmonės, tiek Vokietijoje, ir norėjome pagalbos, kad ją iš ten sugrąžintų, tada ir kreipėmės. Mes visokias versijas pateikėme. Dabar jis sudėjo spėliones į bylą ir remiasi jais, kaip faktais. Tai buvo paspėliojimai, prašymai, ištirti, kokie žmonės ją supa, nes tie žmonės iš nusikalstamų struktūrų, mes taip galvojome. O dabar išaiškėjo, kad visi tie žmonės iš VSD“, - žurnalistams sakė V.Kusienė.

Ji tikino, kad VSD pareigūnai jos dukrą veikė dar iki jos išvykimo į Vokietiją (nuo 2003-iųjų), esą ten tai buvo agentė Aiša Patašjeva, Lietuvoje - Arnas Baranauskas, Amina Lina Serin, Hafizas.

Anot E.Kusaitės, nuo D.Noreikos esą prasidėjo jos atžvilgiu atlikti neteisėti veiksmai, „jo agentai buvo ją apsupę“.

„Jau nuo 13 metų aš su jais bendravau. Pareigūnas neturi teisės meluoti, jie meluoja į akis“, - kalbėjo kaltinamoji.

E.Kusaitė buvo sulaikyta 2009 metų spalį. Ji kaltinama kūrusi organizuotą grupę teroro aktui įvykdyti bei rengusis susisprogdinti Čečėnijoje strateginės reikšmės objekte. Mergina savo kaltę neigia ir tvirtina, kad į terorizmą ją bandė įtraukti VSD agentai.
Daugiau nei devynis mėnesius suimta buvusi klaipėdietė šiuo metu yra laisvėje, jai skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Pernai gruodį nuteisti E.Kusaitės bendrininkai brolis ir sesuo Apti ir Aišat Magmadovai. Jiems skirtos atitinkamai šešerių ir dvejų metų laisvės atėmimo bausmės.

Lietuvos prokurorų duomenimis, E.Kusaitė buvo užmezgusi ryšius su islamistinėmis grupuotėmis ir rengėsi teroro aktui nepriklausomybės nuo Rusijos siekusioje Šiaurės Kaukaze esančioje Čečėnijos Respublikoje. Pasak Rusijos prokuratūros,

A.Magmadovas ir jo sesuo naudodamiesi mobiliuoju telefonu bei internetu įkalbinėjo Lietuvos pilietę E.Kusaitę dalyvauti grupuotėje ir susisprogdinti viešoje vietoje Rusijoje. A.Magmadovas, pasak rusų prokurorų, 2009 metais įstojo į Čečėnijoje veikiančią ginkluotą grupuotę „Imarat Kavkaz“.

Grupuotės vadeivos esą pavedė A.Magmadovui parinkti islamą išpažįstančias moteris ir ideologiškai jas parengti teroristiniam aktui įvykdyti.

Kai kurie žmogaus teisių gynėjai ir politikai kėlė klausimus dėl Rusijos federalinės saugumo tarnybos vaidmens byloje. Prokurorai kaltinimus kategoriškai atmeta.
Magmadovus ketinama apklausti E.Kusaitės nagrinėjamoje byloje.


Šiame straipsnyje: Eglė Kusaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

gebelsas

gebelsas portretas
VSD geriau nekomentuoti....

Už ką

Už ką portretas
Faktiškai E.Kusaitė nieko blogo nepadariusi. Jaunų žmonių gyvenimas neturi būti politizuojamas.

Jou

Jou portretas
В переводе на литовский слово "Кусайте" - kandžiokit. :-) Ну это так, между прочим, а если посмотреть на неё, то жертва жертвой, наверное и выпендривается только для того, чтобы перед камерами засветиться :-)
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių