E.Kusaitė teismui sako buvusi provokuojama VSD (atnaujinta)

Vilniaus apygardos teisme pirmadienį parodymus pradėjusi duoti terorizmu kaltinama Eglė Kusaitė sako buvusi provokuota Valstybė saugumo departamento (VSD) darbuotojų.

Kol kas teisėjai klaipėdietei neuždavė klausimo, ar ji prisipažįsta kalta dėl pateiktų kaltinimų.

„VSD propagavo mane kalbomis ir veikė psichotropiniais vaistais, VSD suderino su Rusijos ambasada ir nurodė mane išleisti“, - teismui sakė E.Kusaitė.

Byloje esančią informaciją, esą E.Kusaitė parodė, kaip dedamas šachidės diržas, mergina neigė, ji tvirtino negalėjusi parodyti tokio dalyko, nes tokio diržo akyse nematė.

E.Kusaitė taip pat paneigė esą susisprogdinti norėjusi dėl savo mylimojo čečėno žūties, nes nuo tada, kai žmogus mirė ir kada ji buvo sulaikyta, praėjo penkeri metai.

„Be ar tikrai jis žuvo, ar tikrai čečėnas? ar ne saugumietis?“ -  savo įtarimus teisme vardijo kaltinamoji.

Būdama paaugle, E.Kusaitė susipažino su čečėnų jaunuoliu, kuris vėliau esą žuvo kovodamas.

Teiginius, kad ji neva galėjusi nusižudyti dėl santykių šeimoje, E.Kusaitė taip pat paneigė, sakydama, kad santykiai šeimoje buvo normalūs, kildavo tik paaugliškų problemų.

„Nuo 13 iki 20 metų buvau saugumo įtakoje. Arnoldas Baranauskas, Lina Sirin, (...)“, - kaltinamoji vardijo jai įtaką dariusius pareigūnus.

Anot jos, šie asmenys ją išlaikė, diktavo savo sąlygas.

E.Kusaitė savo parodymus teismui skaito iš popieriaus lapo. Liudijimą mergina pradėjo žodžiais, kad VSD jai nuo ankstyvos paauglystės darė poveikį, stengėsi atriboti nuo šeimos ir padaryti radikalia musulmone.

Ji buvo apgyvendinta VSD išnuomotame bute Klaipėdoje, Ryšininkų gatvėje. Saugumo pareigūnai mokėjo už buto nuomą, telefoninių pokalbių papildymo sąskaitas, pragyvenimą.

Skaičiais byloje įvardytus liudytojus E.Kusaitė nurodė buvus VSD darbuotojais.

„Aiša Jelena Koševaja - ji apsimetinėjo musulmone, provokavo kalbas (...), siūlė vyti į Egiptą teroro aktui, įkalbinėjo nebendrauti su artimaisiais“, - teigė antradienį 23 metų gimtadienį minėsianti E.Kusaitė.

Pasak jos, kita operatyvinė darbuotoja kartu su ja gyvenusi VSD išnuomotame bute pati gamino maistą, tačiau jo niekada nevalgė. E.Kusaitės teigimu, jai nuo šio maisto sutrikdavo sveikata.

Kito VSD darbuotojo, pasak E.Kusaitės, kaip Abdulos Hafizo, svajonė buvusi susisprogdinti už islamą, bet jis to padaryti negalįs, nes turi žmoną ir du vaikus.

„Hafiz norėdavo užmegzti pokalbį šia tema (apie sprogmenis - BNS), bet aš buvau prasta pašnekovė, jokių bendrininkų neieškojau, jokių teroro aktų neplanavom, apie teroro aktus su Magmadovais nekalbėjau. Kelionei gautus pinigus išleidau vizoms, kosmetikai ir lauktuvėms“, - sakė E.Kusaitė.

Mergina teigė patyrusi ir pareigūnų fizinį smurtą. Ji sakė, kad po sulaikymo 2009 spalį iš jos buvo tyčiojamasi, ji buvo spardoma, purtoma, 2010-ųjų balandžio 8 dieną ją sumušė Rusijos federalinio saugumo tarnybos (FSB) darbuotojai.

„Trys rusakalbiai dalyvavo, jie mane tardė“, - sakė E.Kusaitė. Ji teigė, kad vienas pareigūnų priekabiavo prie jos seksualiai.

E.Kusaitė buvo sulaikyta 2009 metų spalį. Ji kaltinama kūrusi organizuotą grupę teroro aktui įvykdyti bei rengusis susisprogdinti Čečėnijoje strateginės reikšmės objekte.

Daugiau nei devynis mėnesius suimta buvusi klaipėdietė šiuo metu yra laisvėje, jai skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti, paimti dokumentai.

Pernai gruodį Rusijoje nuteisti E.Kusaitės bendrininkai brolis ir sesuo Apti ir Aišat Magmadovai. Jiems skirtos atitinkamai šešerių ir dvejų metų laisvės atėmimo bausmės.

Lietuvos prokurorų duomenimis, E.Kusaitė  buvo užmezgusi ryšius su islamistinėmis grupuotėmis ir rengėsi teroro aktui nepriklausomybės nuo Rusijos siekusioje Šiaurės Kaukaze esančioje Čečėnijos Respublikoje. Pasak Rusijos prokuratūros, A.Magmadovas ir jo sesuo naudodamiesi mobiliuoju telefonu bei internetu įkalbinėjo Lietuvos pilietę E.Kusaitę dalyvauti grupuotėje ir susisprogdinti viešoje vietoje Rusijoje. A.Magmadovas, pasak rusų prokurorų, 2009 metais įstojo į Čečėnijoje veikiančią ginkluotą grupuotę „Imarat Kavkaz“.

„Apie jokius teroro aktus su Magmadovais nekalbėjau, tai šmeižtas“, - teismui pareiškė E.Kusaitė.

Šioje byloje liudytoju apklaustas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas. Jis paliudijo, kad 2010 metų birželį paprašė atlikti tarnybinių tikrinimų dėl vidinės kontrolės mechanizmų. Tikrinimai buvo atlikti ir baigti 2011 metų kovo mėnesį.

„Atlikus vidinius tyrimus komitetas ir aš buvau supažindinti. Buvo nustatyti vidinės kontrolės mechanizmo trūkumai, kurie, manau, atsispindėjo šios bylos rezultatuose. Vienintelę savo nuomonę galėčiau išsakyti, kad profilaktinės priemonės, kurios įprastinės VSD veikoje, jos nebuvo atliekamos“, - sakė A.Anušauskas.

Jis teigė, kad VSD turi rinkti žvalgybinę informaciją, bet, esant reikalui, gali imtis ne viešų priemonių, įspėti nusikaltimus darančius asmenis dėl pasekmių, bet to nedarydavo.


Šiame straipsnyje: Eglė Kusaitė

NAUJAUSI KOMENTARAI

aaaa

aaaa portretas
Bet kaip irodysi,kad provokavo?Manau be sansu.

Avantiūrizmas

Avantiūrizmas portretas
Jaunų žmonių fantazija yra laki. Nėra pagrindo traumuoti sveiką merginą. Kodėl ją visi puola? Kas leidžia iš namų išvežti mergaites ir įpainioti į košmarus? Lietuviai neturi būti avantiūrizmo aukomis.

HM

HM portretas
MIELIEJI, JŪS NET NENUTUOKIATE, KĄ ...SD IŠDARINĖJA ... JIEMS VIENI JUOKAI, KAD PEDOFILIJOS BYLĄ SUKURPTI, SU TIKRAIS VEIKĖJAIS IR JŲ TIKROM ĮVYKDYTOM VEIKOM.
VISI KOMENTARAI 3
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių