Ekspertai: profsąjungų nepopuliarumą lemia sovietmečio palikimas

Profesinių sąjungų nepopuliarumą Lietuvoje lemia sovietmečio palikimas, teigia ekspertai, komentuodami duomenis, jog lietuviai vangiausiai Europos Sąjungoje (ES) jungiasi į profsąjungų veiklą.

Vyriausybės atstovai pripažįsta, kad rodikliai netenkina, ir tikina, kad valdžia siekia aktyvesnio žmonių dalyvavimo profesinių sąjungų veikloje.

„Profsąjunga yra ganėtinai sukompromituota iš sovietinio laikotarpio. Kitas dalykas - profsąjungoms lengviau, kur yra plėtojama didelė gamyba“, - BNS sakė sociologas, tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas Vladas Gaidys.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad komunizmo atsikračiusiose šalyse įsigalėjo „labai stipri liberalios ekonomikos idėja“.

Tokiai pozicijai pritarė ir sociologas Romas Lazutka, kuris pabrėžė, kad sovietmečiu profsąjungos nevykdė darbuotojų atstovavimo funkcijos.

Jo teigimu, dabar profesinės sąjungos išgyvena sunkesnius metus ir dėl to, kad daug kur dominuoja paslaugų sektorius su mažomis įmonėmis.

„Nebėra tokių masinių profesijų, paprastai - keli darbuotojai ir jų vadovas. Vadovas yra darbdavio atstovas. Taigi jiems susitelkti sunkiau, ir vakarų šalyse blėsta profsąjungų kūrimasis“, - BNS sakė R.Lazutka.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas teigė, kad ministerija skatina žmonių dalyvavimą profesinėse sąjungose, stengiasi stiprinti trišales tarybas, tačiau pabrėžė, kad valdžios įtaka yra ribota.

„2007-2011 metais buvo finansuojama ir ES lėšomis remiama socialinių dialogo stiprinimo programa. Rezultatai - įsteigta 18 koordinacinių mokymo centrų, 24 dvišalės-trišalės tarybos“, - BNS sakė A.Bitinas.

„Ministerija negali priversti stoti į profsąjungas. Mes tikrai skatiname, bet tai turėtų būti bendras supratimas ir žmonių. Jie turi suprasti, kad ne gėda dalyvauti profsąjungoje, o būtinybė“, - kalbėjo viceministras.

Kovo mėnesį paskelbtas tyrimas parodė, kad, lyginant su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis, Baltijos šalys labai pasyviai dalyvauja profesinių sąjungų ir nevyriausybinių organizacijų veikloje.

Per Eurobarometro apklausą tik 3 proc. respondentų Lietuvoje ir Estijoje bei 9 proc. Latvijoje nurodė esantys profesinių sąjungų nariai.

Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje profesinėms sąjungoms priklauso 109 tūkst. gyventojų.NAUJAUSI KOMENTARAI

buvęs narys

buvęs narys portretas
Visiška nesamonė. Žmonės nestoja įprofsajungas, nes bijo likti be darbo vietos, arba ateityje išvis negauti jokio darbo. Pirmas darbdavio klausimas būna -"ar priklausai kokiai nors profesinei sąjungai"? . Jeigu taip darbą tikrai matysi kaip savo ausis.

Buvusiam nariui

Buvusiam nariui portretas
Parodei savo lietuvišką mąstymą. Geriau užsikasti po žemem ir tylėt....Nesu girdėjas , kad įdarbą nepriimtų nei buvai profsąjungoj. Klausimas kokia ta profsajunga ir kokį ji darbą dirbo. Dauguma protingų darbdavių net skatina iniciatyvas iš apačios. Žinoma ir ptofsąjungoms dar daug kur yra tobulėt su šiuolaikiniu marketingu.

vergvaldziams

vergvaldziams portretas
labai patogu neturet profsajungu,parenka darbininku atstove kuri vis sako visur taip isnaudojami zmones, algos nedideles, visur darbo kruvis per sunkus,tylekit ir tyli zmones tarpusavi pasikalba ir tiek.vergove.
VISI KOMENTARAI 16
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių