Derybose dėl okupacijos žalos nusprendė pasitelkti užsienio ekspertus

Vyriausybė pasitarime antradienį pritarė darbo grupės pasiūlymams dėl Sovietų Sąjungos okupacijos žalos atlyginimo.

Tarp pasiūlymų - užsienio ekspertų pasitelkimas, nemokama teisinė pagalba nukentėjusiems nuo SSRS okupacijos asmenims, taip pat numatoma parengti baigiamąją SSRS okupacinės žalos Lietuvoje apimčių studiją ir ją publikuoti lietuvių ir užsienio kalbomis, Vilniuje surengti tarptautinį mokslo atstovų seminarą Baltijos šalių sovietinės okupacijos raidos ir pasekmių tema, į jį pakviečiant ir Rusijos mokslininkus.Tolesnės diskusijos, kaip bus įgyvendinti šie pasiūlymai, vyks planuojamoje sudaryti nuolatinėje darbo grupėje.

„Mes, matyt, sudarysime nuolat veikiančią komisiją, kuri padėtų šį klausimą derybose tinkamai spręsti. Iš esmės pritarėme jų (darbo grupės - BNS) pasiūlymams ir rugsėjo pradžioje grįšime prie šio klausimo“, - antradienį žurnalistams sakė premjeras.„Manau, kad mes turime turėti omeny, kad šie klausimai, jų sprendimas, derybos dėl jų, diskusijos dėl jų gali užtrukti ir ilgesnį laikotarpį, turime būti tam pasiruošę“, - teigė jis.Jis pažymėjo tikintis, kad Rusija sugebės įvertinti savo istorijos puslapius.

„Rusija, aš tikiu, iš tikrųjų ateity taps demokratiška europietiška valstybe ir, kaip ir kitos europietiškos valstybės, gebės įvertinti tas tragedijas, kurios yra įvykusios istorijoje. Lietuvai taip pat yra tekę pakankamai skausmingai įvertinti savo istorijos puslapius - pavyzdžiui, kai kurių lietuvių dalyvavaimą žydų holokauste, mes tai esame padarę. Aš nematau priežasčių, kodėl Rusija to negalėtų padaryti“, - dėstė ministras pirmininkas.

Pasak premjero, nuolatinei darbo grupei bus suformuluotos įvairios užduotys, susijusios su pagalba individualiai žalą siekiantiems prisiteisti asmenimis, okupacijos žalos atlyginimo klausimo kėlimu tarptautiniu mastu.

„Tų darbų yra įvairių - pradedant nuo pagalbos tiems, kurie siektų individualiai prisiteisti žalos atlyginimą, tiek iki to, kad šie klausimai būtų diskutuojami ne tiktai tarp Lietuvos ir Rusijos atstovų, bet ir tarp Europos Sąjungos ir Rusijos atstovų“ ,- teigė A.Kubilius.Šį mėnesį paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad daugiau nei pusė šalies gyventojų mano, jog Lietuva turėtų reikalauti iš Rusijos atlyginti okupacijos metu padarytą žalą.

BNS užsakymu bendrovės RAIT apklausoje į klausimą, ar Lietuva turėtų, ar neturėtų reikalauti atlyginti okupacijos žalą, teigiamai atsakė 54 proc. respondentų.41 proc. apklausos dalyvių į minėtą klausimą atsakė neigiamai, o 5 proc. neturėjo nuomonės arba neatsakė.

Gegužės 30 - birželio 10 dienomis apklausta 1012 Lietuvos gyventojų, kurių amžius yra nuo 15 iki 74 metų.Sovietų Sąjunga Lietuvą okupavo 1940 metais, po ultimatumo pasiųsdama į šalį per 150 tūkst. Raudonosios armijos karių. Okupacijos pradžioje Lietuva patyrė didelių gyventojų nuostolių - į lagerius ir tremtį išvežta 275 tūkst. žmonių, fronte žuvo 25 tūkst. gyventojų, taip pat žuvo per 20 tūkst. okupacijai besipriešinusių rezistentų ir jų rėmėjų.

Vakarų valstybės nepripažino Lietuvos įjungimo į Sovietų Sąjungą teisėtumo.Lietuvos piliečiai išreiškė savo valią dėl žalos atlyginimo 1992 m. surengtame gyventojų referendume, kuriame 90 procentų dalyvavusių rinkėjų pareikalavo, kad Rusija ne tik išvestų buvusios SSRS kariuomenę, bet ir atlygintų Lietuvai sovietinės okupacijos padarytą ir su ja susijusią žalą.2000 m. Seimas priėmė įstatymą "Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, kuris įpareigoja Vyriausybę inicijuoti derybas ir nuolatos siekti, kad Rusijos Federacija atlygintų Lietuvos žmonėms ir Lietuvos valstybei SSRS okupacijos padarytą žalą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Audronė

Audronė portretas
Na reikėtų pakviesti Kuperį su Frykliu ekspertais, tai gal bent jiems keletą milijonų pamokės Lietuva. O šiaip Kubilius kaip visada su ištiesta ranka -vis maža ir maža.

VITIOCHAS

VITIOCHAS portretas
Lietuviams žalą atlyginti reikalauja iš rusų.Na kubilius žydams okupacinę žalą atiduoda iš lietuviško biudžeto.Tad kalusimas,kam užsidarėt IGNALINOS AT,KURI GALĖJO DIRBTI IR DUOTI PELNĄ,KOL PASTATYSIT TĄ JAPONIŠKĄ AT.,UŽ KURIĄ ANŪKŲ ANŪKAI DAR MOKĖS.Dvi AT elektrinės stovės pas kaimynus,tai ir visa konkurencija,kas pigiau parduos,ten perkame.Na jei viena iš jų sprogs,tai ir elektros mūms nebereikės,gal kas dar bešliaužiantis žvakutę uždegs.Kai tik valdžioje koncervantai,tai tuoj ivyksta didžiosios aferos,nes jie ir yra didžiausias LIETUVOS BLOGIS.

PETRVS

PETRVS portretas
Na taip, nusprendė "pasitelkti" užsienio ekspertus. Man tai lapai įdomu kiek tai kainuos Lietuvai? Kad nieko negausime, aš jau iš karto galiu pasakyti, bet štai "pašerti" Lietuvos biudžeto pinigais žydų tautybės "ekspertus" qubilius pirmas. Lietuvių mužikas kantrus,... pakels dar dviem procentais PVM, štai jums ir lėšos "ekspertams" užmokėti už "darbą"...
VISI KOMENTARAI 7
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių