Dėl Seimo posėdžių nelankymo parlamentarams gali grėsti apkalta

Daugiau nei vieną ar du plenarinius ar Seimo komitetų posėdžius be pateisinamos priežasties praleidusiems parlamentarams turėtų būti rengiama apkalta.

Nėra galimybių bausti parlamentarus

Tokią iniciatyvą trečiadienį pasiūlė Seimo pirmininkė Irena Degutienė bei Seimo Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) pirmininkas Algimantas Salamakinas.

Trečiadienį jie aptarė, kaip griežtinti parlamentarų darbo drausmę, kad šie lankytų Seimo plenarinius ir komitetų posėdžius, nebalsuotų už kolegas ir nepainiotų viešųjų bei privačių interesų.

Mat pagal šiandien galiojantį Seimo Statutą nėra galimybių bausti vieną ar kitą nusižengimą padariusį parlamentarą.

Kadencijos problema - pravaikštos

I.Degutienė teigė, kad didelė šios kadencijos problema - pravaikštos.

"Jei jūs neateinate į darbą vieną dieną, antrą dieną, trečią dieną be pateisinamos priežasties, tai paprastai darbdavys jus atleidžia arba bent jau gaunate drausminę nuobaudą. (...) Šiandien Seimo nariai yra įsigudrinę elgtis taip, kad tiksliai pasiskaičiuoja, jog jau pusę posėdžių praleidau, jeigu jau daugiau negu vienas - pasirodo, ateina į darbą. Bet visi matome, kad jo pusę mėnesio nebuvo darbe ir be jokios priežasties", - teigė parlamento vadovė.

Anot jos, dar blogiau lankomi komitetų posėdžiai. Kartais dėl Seimo narių, nelankančių komitetų posėdžių, nebūna kvorumo ir negalima priimti jokių sprendimų.

"Sutarėme, kad turi būti labai griežtos sankcijos numatytos Statute. Jeigu be pateisinamos priežasties praleidai vieną posėdį, netenki visos algos, jeigu praleidai daugiau posėdžių, rengiama apkalta", - sakė I.Degutienė ir pabrėžė, kad kol kas tai tik idėja. Seimo Statuto pataisos projektą rengs etikos sargai.

Piktnaudžiauja laisve

Seimo pirmininkė apgailestavo, kad tenka siūlyti tokius radikalius dalykus dėl dalies parlamentarų, kurie piktnaudžiauja šiuo metu galiojančiomis liberaliomis Statuto nuostatomis.

Dabar Statute numatyta, kad Seimo nariui, be svarbios pateisinamos priežasties nedalyvavusiam daugiau kaip pusėje Seimo posėdžių, kuriuose iš anksto buvo numatytas ir numatytu laiku įvyko balsavimas dėl teisės aktų priėmimo, to mėnesio atlyginimas mažinamas vienu trečdaliu.

Remiantis Etikos ir procedūrų komisijos išvadomis, atlyginimas sumažinamas Seimo valdybos sprendimu.

Dabar apkaltą parlamentarui galima inicijuoti tik tuo atveju, jeigu jis šiurkščiai pažeidė Konstituciją, sulaužė priesaiką ar įtariamas padaręs nusikaltimą.

Nori įtraukti ir frakcijų seniūnus

Svarstant parlamentinei veiklai skirtų lėšų naudojimą, pasak I.Degutienės, racionalu būtų įtraukti ir frakcijos seniūnus.

"Akistata to pažeidėjo prieš kitus fakcijos kolegas, yra dar toks gėdos jausmas, gal turės poveikį", - svarstė politikė.

Seimo Etikos ir procedūrų komisija taip pat įpareigota iki kovo 1-osios pateikti Statuto pataisas, kaip bausti už kolegas balsuojančius Seimo narius.

I.Degutienė neatmetė galimybės, kad ir tokiems pažeidėjams galėtų būti siūloma apkalta.

Etikos ir procedūrų komisijos A.Salamakino teigimu, etikos sargai keturis ar penkis kartus svarstė parlamentarus, balsavusius ne už save. "Bet kiek jų nepagautų reikia dauginti iš dvidešimties", - sakė jis.

Siūlo bausti iš karto du politikus

Anot A.Salamakino, tokiais atvejais reikėtų pasinaudoti Europos Sąjungos patirtimi ir bausti abu - parlamentarą, palikusį balsavimo kortelę ir balsavusįjį už jį. Pavyzdžiui, jie galėtų netekti trečdalio atlyginimo.

Etikos sargo teigimu, apkaltą reikėtų inicijuoti ir Seimo nariams, supainiojusiems viešuosius ir privačius interesus. A.Salamakinas teigė, kad kiti valstybės tarnautojai už tai gali būti atleisti iš darbo, todėl tokia pat taisyklės turėtų galioti ir parlamentarams.

A.Salamakino tvirtinimu, jeigu pavyktų gerokai priimti siūlomas nuobaudas, rezultatai būtų akivaizdūs.

"Neabejoju, kad ir balsavimai, ir lankomumas pagerės kaip diena ir naktis", - sakė jis.


Šiame straipsnyje: Seimo posėdžiaiapkalta

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių