Dėl saugumo šefo - nesutarimai tarp D.Grybauskaitės ir valdančiųjų

Ryškėja pirmieji gilesni nesutarimai tarp Prezidentės Dalios Grybauskaitės ir didžiausiosios valdančiojoje koalicijoje partijos – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD).

Žadėjo, bet neteikia kandidato

Po to, kai pernai gruodį iš Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus pareigų atsistatydino Povilas Malakauskas, Prezidentė tikėjosi iškart po Naujųjų metų surasti kitą kandidatą į šias pareigas. D.Grybauskaitė planavo, kad naujojo saugumo šefo kandidatūrą Seimui galės oficialiai pateikti per parlamento rudens sesijos pratęsimą sausio 13-21 dienomis.

VSD vadovas skiriamas Prezidento Seimui pritarus.

Iki sesijos pratęsimo pabaigos liko vos kelios dienos, tačiau kandidatas į saugumo tarnybos vadovus vis dar nepateiktas. Neoficialiomis žiniomis, Prezidentei nesiseka suderinti tinkamos kandidatūros su Seimo valdančiaisiais.

D.Grybauskaitė norėtų, kad VSD nuolatiniu vadovu būtų paskirtas dabar laikinai šiai institucijai vadovaujantis Romualdas Vaišnoras. Jis pernai rugpjūtį, praėjus vos mėnesiui po Prezidentės inauguracijos, buvo paskirtas VSD generalinio direktoriaus pavaduotoju vietoje tuomet atleistų Dariaus Jurgelevičiaus ir Dainiaus Dabašinsko.

D.Grybauskaitė neblogai pažįsta R.Vaišnorą, kurį laiką dirbo kartu su juo Briuselyje, kai ji buvo eurokomisarė, o jis – ministras patarėjas Lietuvos atstovybėje prie NATO. Todėl būtent Prezidentės pasirinkimas buvo paskirti R.Vaišnorą naujuoju VSD vadovo pavaduotoju, o metų pabaigoje, atsistatydinus P.Malakauskui, laikinai einančiu generalinio direktoriaus pareigas.

Konservatoriams netinka

Tačiau bent daliai TS-LKD vadovų R.Vaišnoro kandidatūra netinka. Šaltinių valdančiojoje koalicijoje duomenimis, jai priešinasi ir įtakingoji krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė.

Nepatvirtintomis žiniomis, konservatoriai pageidautų, kad saugumui vadovautų buvęs aukštas VSD pareigūnas Linas Petronis arba VSD darbuotojas Virginijus Petkevičius. Tačiau D.Grybauskaitė skeptiškai žvelgia į šias kandidatūras.

Prezidentės ir Seimo valdančiųjų konsultacijos dėl priimtinos kandidatūros į VSD vadovus bus tęsiamos per artimiausias kelias savaites. Neatmetama, kad apie tai bus kalbama ir pirmadienį Prezidentūroje rengiamame valstybės vadovės susitikime su premjeru bei visais Vyriausybės nariais.

Tikimasi, kad tik kovą, kai Seimas susirinks į savo eilinę pavasario sesiją, Prezidentė pateiks kandidatą į VSD vadovus. „Tai yra Prezidentės apsisprendimas. Manau, kai turės tinkamą kandidatūrą, tai iškart pasiūlys Seimui svarstyti. Galėčiau tik prognozuoti, kad tai bus kovo mėnesį“, - penktadienį delfi.lt sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Arvydas Anušauskas.

Susies su kitais pareigūnais?

Gali būti, kad kandidatūros į VSD vadovus parinkimas bus susietas su kai kurių kitų aukštų pareigūnų likimu. Neoficialiomis žiniomis, Prezidentė jau pareikalavo, kad būtų atleistas iš pareigų užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas, nors premjeras Andrius Kubilius iki šiol buvo linkęs jį ginti. Dar sausį turėtų paaiškėti, ar savo poste išliks generalinis prokuroras Algimantas Valantinas. Vasarį baigsis valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės kadencija.

Skyrimai į visas laisvas pareigas gali būti tarpusavyje susieti Prezidentės ir valdančiųjų derybose dėl tinkamų kandidatūrų, jeigu iki pavasario arba pačios pavasario sesijos metu nežlugs pati A.Kubiliaus Vyriausybė ir nereikės formuoti naujos.

Negirdėjo apie nesutarimus

Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys sakė, kad kol kas nėra nei jokių konkrečių kandidatų į VSD vadovus, nei datų, kada jis galėtų būti paskirtas. „Tikrai nežinau nei kokių nors kandidatų, nei aiškaus laiko, kada jis galėtų būti pateiktas ir svarstomas Seime“, - teigė atstovas spaudai.

L.Balsys priminė, kad kandidatas turi būti suderintas Prezidentės konsultacijų su Seimu proceso metu. Todėl jis abejojo, ar šiuo klausimu galėtų būti tariamasi per Vyriausybės susitikimą su valstybės vadove pirmadienį.

Atstovas spaudai taip pat sakė negirdėjęs apie jokius nesutarimus tarp Prezidentės ir valdančiosios koalicijos ar atskirų valdančiųjų partijų kandidato į VSD vadovus klausimais.


Šiame straipsnyje: MalakauskasVSD

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių