Dėl pedofilijos skandalo siūloma bausti 5 Kauno ir 2 Generalinės prokuratūros prokurorus (dar papildyta)

Penktadienį vakare baigtos rašyti Generalinio prokuroro Algimanto Valantino sudarytos vidinio tyrimo komisijos išvados, kuriose pasiūlytos nuobaudas Drąsiaus Kedžio dukters tvirkinimo bylą tyrusiems Kauno ir Generalinės prokuratūros prokurorams.

Kauno miesto apylinkės prokuratūros prokurorę Genovaitę Ročienę, į kurios rankas byla pateko iškart po pradėto tyrimo Panemunės policijos komisariate, už padarytus nusižengimus penkių prokurorų komisija siūlo atleisti iš darbo.

Kauno miesto vyriausiojo prokuroro pavaduotoją Ritą Čirvinskaitę ir Kauno apygardos prokurorą Andrių Kiuršiną siūloma pažeminti pareigose, o jo viršininką - Kauno apygardos vyriausiojo prokuroro pavaduotojo pavaduotoją Nerijų Marcinkevičių nubausti papeikimu. Vos 4 dienas prie bylos prisidėjusiai Civilinių bylų skyriaus prokurorei Solveigai Radzevičienei, komisijos nuomone, tikslinga skirti pastabą.

Į šį sąrašą taip pat pateko trys Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus pareigūnai - vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas bei Sigitas Jankauskas ir Vida Ramanauskienė.

Z.Burokui komisija siūlo pareikšti pastabą, o S.Jankauskui - papeikimą. V.Ramanauskienės veiksmuose jokių pažeidimų įžvelgta nebuvo.

Pasak vidinio tyrimo komisijos pirmininko, Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro pavaduotojo Antano Stepučinsko, negalima daryti išvadų, kad ikiteisminis tyrimas buvo specialiai vilkinamas, tačiau pažeidimų prokurorų veiksmuose tikrai buvo.

„Šis tyrimas buvo netipinis, tačiau jis tirtas, kaip tipinis“, - papildė komisijos narys, to paties departamento prokuroras Aidas Mažeika.

Pasak jo, tyrimą nuo pat pradžių, kai jis dar buvo atliekamas policijos komisariate kuravusi, o vėliau jį savo žinion perėmusi G.Ročienė nepadarė to, ką turėjo padaryti, t.y. neatliko vietos apžiūros protokolo, neapklausė reikiamų asmenų. Kaip komisijai aiškino pati prokurorė, ji tuo metu nemanė, kad tai yra būtina, kad tai gali duoti kažkokių rezultatų.

„Jai trūko kompetencijos tokiame tyrime. Buvo dirbta, bet buvo gana rimtų taktinių klaidų, nebuvo atlikti tam tikri ikiteisminio tyrimo veiksmai“, - pabrėžė komisijos nariai.

Dėl to neprieštaravo ir pati G.Ročienė. Ji neigia vilkinusi byla ir sako, jog laukė ekspertizės išvadų, kurių niekas duoti neskubėjo. „Galų gale, mums, prokurorams, nebuvo vesti jokie mokymai, nebuvo rekomendacijų, kaip tirti tokias bylas. Aš teismui nesu perdavusi nė vienos tvirkinimo bylos, kodėl man buvo paskirta ši, neįsivaizduoju“, - vakar kalbėjo prokurorė.

Ji teigė dar nežinanti, ar bandys prieštarauti tokioms komisijos išvadoms.

Komisijos narių teigimu, Generalinės prokuratūros prokurorų veiksmuose rastus pažeidimus, būtų galima pateisinti tuo, kad ši byla prokuratūroje buvo labai trumpą laiką.

Ji prokuratūrą pasiekė balandžio 10 d., tačiau kaip tik buvo Velykos, todėl prokuroras su ja susipažinti pradėjo balandžio 14 d. Tą pačią dieną buvo gauta informacija, kad D.Kedys sutinka, jog jo dukrai būtų atlikta ekspertizė, todėl visa tyrimo medžiaga nukeliavo pas ekspertus, kuriems buvo būtina susipažinti su visa joje esančia medžiaga.

Generalinei prokuratūrai byla grąžinta tik birželio 1 d., tačiau sulaukta prašymo kuo greičiau ją perduoti Kauno apygardos prokuratūrai, kur tuo metu vyko tyrimas.

Vis dėlto, prokurorų teigimu, negalima sakyti, jog per tą laiką, kai bylą turėjo ekspertai, nieko nebuvo daroma nei Vilniuje, nei Kaune. Jau kovo 20 d. Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Kęstutis Betingis, Kauno apylinkės prokuratūrai nurodė, jog byloje rasta pažeidimų ir liepta juos kuo skubiau pašalinti.

Dar kartą į Generalinę prokuratūrą byla atkeliavo liepos viduryje. Čia su ja detaliai buvo susipažįstama dvi savaites ir tada A.Valantinas priėmė sprendimą, jog būtina sudaryti darbo grupę, kuri turėjo išsiaiškinti, ar tyrime buvo padaryta viskas, kas turėjo būti padaryta.

Prokurorų teigimu, galbūt viskas būtų vykę sparčiau, jei ne paties D.Kedžio trukdymas ikiteisminiam tyrimui. „Pareiškėjęs savo žingsniais savotiškai informavo asmenį, kurį prašė patraukti baudžiamojon atsakomybėn ir taip sudarė jam prielaidą susikurti savo alibi, nepaliko jam netikėtumo“, - sakė A.Mažeika.

Penki Kauno prokurorai apie patikrinimo išvadas ir rekomendacijas informuoti jau ketvirtadienį. Generalinės prokuratūros prokurorai komisijos sprendimus gaus tik pirmadienį atėję į darbą.

Pagal galiojančius įstatymus, su jomis visi jie galės susipažinti per 5 darbo dienas ir, jei su kažkuo nesutinka, išvadas apskųsti. Jei jie su jomis nesutiks ir po Generalinio prokuroro sprendimo dėl nuobaudų paskyrimo, galės kreiptis į teismą.

 


Šiame straipsnyje: Kedys

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių