Dėl okupacijos žalos atlyginimo Vyriausybė svarstys antradienį

Vyriausybė antradieniui nukėlė svarstyti ekspertų komisijos parengtus pasiūlymus dėl Sovietų Sąjungos okupacijos žalos atlyginimo.

Premjeras Andrius Kubilius pranešė, kad šis klausimas nukeltas, nes pirmadienį vidurdienį rengiamas Seimo posėdis, kuriame ketinama apsispręsti, ar skelbti referendumą dėl atominės elektrinės statybos:

„Šiandien skubam į Seimo posėdį“.Ministrų kabineto sudaryta komisija praėjusią savaitę pateikė derybines nuostatas ir veiksmų planą siekti atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą.Ekspertų grupei vadovavusi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė sakė, kad vienas iš siūlymų - išleisti išsamų leidinį įvairiomis kalbomis.Kol kas kitų siūlymų turinys nekomentuojamas.

Pasak T.B.Burauskaitės, komisija mano, kad jai būtų prasminga tęsti darbą, bet dėl to turi nuspręsti Vyriausybė.

Ministrų kabinetas gegužės pabaigoje nutarė sudaryti specialią komisiją parengti derybines nuostatas ir veiksmų planą siekiant atlyginimo už Sovietų Sąjungos okupacijos padarytą žalą.

B.Burauskaitės vadovaujamoje komisijoje dirbo Užsienio reikalų, Teisingumo, Kultūros ministerijų atstovai, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos pirmininkas Povilas Jakučionis, istorikas Algimantas Kasparavičius, Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktorė Virginija Čijunskienė, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacijų režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriato vadovas Ronaldas Račinskas.Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis neseniai teigė, kad jis per savo kadenciją okupacijos žalos atlyginimo klausimą Rusijos pusėje yra kėlęs šešis kartus, ir visus kartus buvo atsakyta neigiamai.

Šį mėnesį paskelbti apklausos rezultatai parodė, kad daugiau nei pusė šalies gyventojų mano, jog Lietuva turėtų reikalauti iš Rusijos atlyginti okupacijos metu padarytą žalą.

BNS užsakymu bendrovės RAIT apklausoje į klausimą, ar Lietuva turėtų, ar neturėtų reikalauti atlyginti okupacijos žalą, teigiamai atsakė 54 proc. respondentų.41 proc. apklausos dalyvių į minėtą klausimą atsakė neigiamai, o 5 proc. neturėjo nuomonės arba neatsakė.

Gegužės 30 - birželio 10 dienomis apklausta 1012 Lietuvos gyventojų, kurių amžius yra nuo 15 iki 74 metų.Sovietų Sąjunga Lietuvą okupavo 1940 metais, po ultimatumo pasiųsdama į šalį per 150 tūkst. Raudonosios armijos karių.

Okupacijos pradžioje Lietuva patyrė didelių gyventojų nuostolių - į lagerius ir tremtį išvežta 275 tūkst. žmonių, fronte žuvo 25 tūkst. gyventojų, taip pat žuvo per 20 tūkst. okupacijai besipriešinusių rezistentų ir jų rėmėjų.Vakarų valstybės nepripažino Lietuvos įjungimo į Sovietų Sąjungą teisėtumo.

Lietuvos piliečiai išreiškė savo valią dėl žalos atlyginimo 1992 m. surengtame gyventojų referendume, kuriame 90 procentų dalyvavusių rinkėjų pareikalavo, kad Rusija ne tik išvestų buvusios SSRS kariuomenę, bet ir atlygintų Lietuvai sovietinės okupacijos padarytą ir su ja susijusią žalą.

2000 m. Seimas priėmė įstatymą "Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, kuris įpareigoja Vyriausybę inicijuoti derybas ir nuolatos siekti, kad Rusijos Federacija atlygintų Lietuvos žmonėms ir Lietuvos valstybei SSRS okupacijos padarytą žalą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių