Dėl D.Kedžio dukters bylos - prokuratūros ir VRM susirėmimas teisme

Generalinė prokuratūra ir Vidaus reikalų ministerija savo santykius aiškinasi teisme. Šio konflikto priežastis - generaliniam prokurorui Algimantui Valantinui nepatiko, kad VRM nenubaudė Kauno Panemunės policijos komisariato tyrėjų.

Būtent pas juos pirmiausia atsidūrė garsioji pedofilijos byla.

VRM viršijo kompetenciją

Antradienį Vilniaus apygardos administracinis teismas išnagrinėjo Generalinės prokuratūros skundą VRM.

Šiame skunde prašoma panaikinti Panemunės policijos komisariato tyrėjams Edmundui Navickui bei Rasai Kairienei palankias VRM generalinio inspektoriaus Juliaus Jasaičio spalio 26 dienos išvadas bei įpareigoti ministeriją vykdyti spalio 15 d. pasirašytą A.Valantino nutarimą, kuriame abiems tyrėjams jis siūlo skirti drausmines nuobaudas.

Pasak Generalinei prokuratūrai atstovavusio Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Aido Mažeikos, VRM viršijo savo kompetenciją, išvadose paneigdama Generalinio prokuroro sprendimą. „Jie aiškino, kad tyrėjai neturėjo atlikti tam tikrų veiksmų, bet tai sprendžia ne ministerija, o Generalinis prokuroras“, - kalbėjo A.Mažeika.

Vėliau portalui prokuroras patikslino, kad tarnybiniame patikrinime, Generalinė prokuratūra buvo nurodžiusi kokių veiksmų neatliko E.Navickas ir R.Kairienė, tačiau VRM savo išvadose pabrėžė, jog jie jų neprivalėjo atlikti. Dėl to ir kilo konfliktas.

„Generalinio prokuroro kompetencija yra iškelti drausmines bylas ikiteisminio tyrimo tyrėjams, VRM kompetencija yra juos nubausti arba nenubausti. Tai vidaus administravimo dalykas. Bet jie neigė tai, ką nustatė prokurorai, buvo vertinami prokurorų sprendimai“, - aiškino A.Mažeika.

Ginčo neturi būti

J.Jasaitis antradienį teisme aiškino nesuprantantis ginčo esmės - Generalinė prokuratūra iškėlė drausminę bylą, VRM atliko patikrinimą ir įvertino pareigūnų veiksmus.

„Išvada yra reikšminga tik tikrinamų pareigūnų tarnybinei atsakomybei ir šis sprendimas niekaip neliečia prokuratūros darbo“, - teigė VRM generalinis inspektorius.

Su tokia unikalia praktika, kai viena kitai nepavaldžios institucijos skundžia kažkurios tarnybinio patikrinimo išvadas teismui, per savo 10 metų praktiką VRM, J.Jasaitis sakė dar nesusidūręs.

Rašydamas atsiliepimą į prokuratūros skundą, J.Jasaitis prašė jį atmesti. Antradienį jis pareiškė keičiantis savo pozicijas ir paprašė ne skundą atmesti, o bylą visiškai nutraukti, nes nėra ginčo esmės.

Be to, pasak VRM generalinio inspektoriaus, atlikti antrą tarnybinį patikrinimą tų pačių pareigūnų atžvilgiu ir tuo pačiu pagrindu esą neįmanoma. Taip būtų pažeisti jų teisėti lūkesčiai.

Pasekmės - ateityje

A.Mažeika mano, kad nesutapimai VRM ir Generalinės prokuratūros išvadose gali turėti rimtų teisinių pasekmių ateityje. „Negali būti dviejų institucijų pasisakymo tuo pačiu klausimu ir, kad tie pasisakymai taip kardinaliai skirtųsi“, - teigia jis.

Prokuroro teigimu, šiomis VRM išvadomis pirmosios pasinaudos Generalinio prokuroro nubaustos Kauno prokurorės Genovaitė Ročienė ir Rita Čirvinskaitė, kurios joms skirtas nuobaudas yra apskundusios teismui.

Sprendimą šioje byloje Vilniaus apygardos administracinis teismas žada paskelbti sausio 21 d.

Priekaištų neturi

Pasak J.Jasaičio byla, dėl galimo Drąsiaus Kedžio dukters seksualinio išnaudojimo Kauno Panemunės policijos komisariate buvo tik mėnesį ir per tą laiką, nežiūrint į tyrėjų darbo krūvį buvo beveik baigta ištirti.

E.Navicko rankose šis tyrimas buvo tik vieną parą. Lapkričio 30-osios vakarą gavęs D.Kedžio pareiškimą, tyrėjas spėjo atlikti vos du veiksmus - pradėti ikiteisminį tyrimą bei nuvažiuoti į galimą įvykio vietą, pas mergaitės motiną Laimutę Stankūnaitę. Tačiau čia jam niekas durų neatidarė.

Jau kitą rytą bylą į savo rankas perėmė R.Kairienė. „Ji šį tyrimą vykdė iki gruodžio 30 dienos. Tačiau mes suskaičiavome, jog per tą laiką buvo tik 18 darbo dienų, per kurias atlikta apie 30 procesinių veiksmų“, - portalui yra sakęs J.Jasaitis.

VRM Generalinio inspektoriaus teigimu, jokio bylos vilkinimo R.Kairienės veiksmuose neįžvelgta. Per mėnesį buvo du kartus apklausta mergaitė, pats D.Kedys, pareikšti įtarimai Andriui Ūsui.

„Tyrėja pasitarusi su prokurore suderino veiksmų planą ir buvo nuspręsta, kad pirmoji bus apklausta mergaitė, o po jos kiti asmenys. Tačiau vaiko apklausai reikėjo pasiruošti, apklausos laiką suderinti su prokurore, psichologe, vaiko teisių apsaugos tarnybos darbuotojomis, taip pat reikėjo laukti, kol Kaune atsilaisvins apklausų kambarys“, - vardijo J.Jasaitis.

Apklausą sutrukdė mama

Mergaitės apklausą stabdė ir tai, kad tiek pats D.Kedys, tiek L.Stankūnaitė buvo išvykę kelioms dienoms į užsienį, o be jų jokių veiksmų tyrėja atlikti negalėjo.

Be to, pirminis D.Kedžio pareiškimas ir jo apklausa nedavė jokio pagrindo manyti, kad prieš mergaitę buvo naudojamas smurtas, kad jai padaryti kūno sužalojimai, su ja lytiškai santykiauta, ar buvo reali grėsmė jos sveikatai, normaliam fiziniam ar dvasiniam vystymuisi.

Kad tokia grėsmė yra paaiškėjo tik D.Kedžio dukters apklausos metu, gruodžio 18 dieną. Šioje apklausoje ikiteisminio tyrimo teisėjas nedalyvavo, ją vykdė psichologė, su kuria klausimus buvo suderinusi tiek tyrėja, tiek prokurorė.

„Gruodžio 21-22 dieną bylą buvo paėmusi prokuratūra, po to buvo Kalėdos, o gruodžio 29 mergaitė buvo dar kartą apklausta, šįkart dalyvaujant ikiteisminio tyrimo teisėjui”, - bylos eigą vardijo VRM Generalinis inspektorius.

Beje, ši apklausa nepasisekė. Nors ją stebėjo tiek D.Kedys, tiek A.Ūsas su savo advokatais, viską sutrukdė apklausos metu kažkieno į kambarį įleista L.Stankūnaitė. Pamačiusi mamą, mergaitė pareiškė, jog yra pavargusi ir negali kalbėti. Apklausa buvo baigta.

Planavo perduoti teismui

„Per visą bylos buvimą R.Kairienės žinioje, bylą kontroliuojanti ir tyrimui vadovaujanti prokurorė nei tyrėjai, nei jos tiesioginiam vadovui nepareiškė jokių pastabų, nei raštu, nei žodžiu, nei telefonu, o ir pats D.Kedys nepadavė jokio skundo dėl bylos vilkinimo ar netinkamo jos tyrimo“, - priekaištų tyrėjai nerado J.Jasaitis.

Tuo metu, pasak Generalinio inspektoriaus, bylos tyrimas vyko tyliai. Skandalai prasidėjo vėliau, kai A.Ūsas policiją ir prokuratūrą užvertė skundais.

„Tyrėja mums sakė, kad jei bylos nebūtų perėmusi prokuratūra, ji ją daugmaž po mėnesio būtų perdavusi teismui“, - sakė J.Jasaitis.


Šiame straipsnyje: KedysValantinasJasaitis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių