Darbo partijos byloje paskelbta savaitės pertrauka

Darbo partijos bylos kaltinamieji ir jų advokatai Apeliaciniam teismui apskundė Vilniaus apygardos teismo nutartį, kuria kaltinamiesiems buvo paskirti valstybės gynėjai.

Tai paaiškėjo Vilniaus apygardos teismo posėdyje penktadienį.

Vasario 20 dieną priimta nutartimi į bylą, kurios išnagrinėti nepavyksta per beveik ketverius metus, buvo paskirti valstybės gynėjai. Dabar byloje iš viso dalyvauja dešimt advokatų.

''Priimti skundą nusprendėm ir siųsim Apeliaciniam teismui", - paskelbė bylos nagrinėjimui pirmininkaujanti teisėja Daiva Pranytė-Zalieckienė. Pagal galiojančią tvarką, nutartį galima skųsti per ją priėmusį teismą.

Be to, juridiniam asmeniui Darbo partijai paskirta valstybės gynėja Violeta Mikutavičienė pareiškė, kad nori nusišalinti nuo šios bylos.

„Darbo partijos prezidiumas nusprendė nesuteikti man, kaip advokatei, jokių įgaliojimų. Tai rodo aiškų nepasitikėjimą ir interesų konfliktą“, - sakė advokatė.

Posėdyje taip pat buvo paskelbtas Darbo partijos prezidiumo sprendimas nesuteikti šiai advokatei įgaliojimų.

Teismas nusprendė, kad advokatės nusišalinimo klausimas bus išspręstas po Apeliacinio teismo nutarties.

Kaltinamasis Seimo narys Vytautas Gapšys savi ruožtu pareiškė nušalinimą visai teisėjų kolegijai.

„Manau, kad kolegija pademonstravo šališkumą. Mano gynėjai nepraleidžia posėdžių, tačiau paskyrė gynėją, kuris nėra susipažinęs su byla. Antro gynėjo aš nepageidauju. Teismas apsunkina bendradarbiavimą su mano pasirinktu gynėju, nuo šiol reikės derinti poziciją, tai papildoma našta. Yra pagrindo manyti, kad kolegija turi šališka nuomonę dėl bylos baigties, palaiko kaltinimo pusę, suinteresuota tik tuo, kad priimti apkaltinamąjį nuosprendį, orientuojasi tik į bylos nagrinėjimo greitį“, - rašoma V.Gapšio pareikštame nušalinime teismui.

Po šio nušalinimo teismas paskelbė pertrauką iki kovo 9 dienos.

„Tikėkimės, kad iki kito penktadienio, kada vyks posėdis, Apeliacinis teismas išnagrinės skundą. (...) Po teismo sprendimo spręsim ir dėl nušalinimo“, - sakė teisėja D.Pranytė-Zalieckienė.

Darbo partijos bylos kol kas pavyko apklausti tik penkis liudytojus, penktadienį planuota apklausti dar vieną liudytoją, tačiau dėl pareikštų nušalinimų ir skundų jo apklausa neįvyko. Iš viso šioje byloje teismui reikės apklausti daugiau nei 300 liudytojų.

Darbo partijos pirmininkas, kaltinamasis Viktoras Uspaskichas piktinosi, kad kviečiami liudytojai, kurie liudija epizoduose dėl mažų pinigų sumų, esą taip byla bus nagrinėjama ir dešimt metų.

''Pakvieskit liudytojus dėl 25 milijonų, bet jų nėra", - emocingai aiškino V.Uspaskichas.

Šiemet balandžio 16 dieną sukaks ketveri metai, kai Darbo partijos byla yra teisme. Teismui tik pernai pavyko paskelbti kaltinamąjį aktą ir sužinoti kaltinamųjų poziciją dėl pateiktų kaltinimų. Bylos posėdžiai nuolat buvo atidedami dėl kaltinamųjų sveikatos, gynėjų nedalyvavimo, jų keitimosi ir kitų priežasčių.

Vilniaus apygardos teismas yra nustatęs Darbo partijos bylos nagrinėjimo grafiką.
Vilniaus apygardos teismas yra kreipęsis į Nacionalinę teismų administraciją, kad ši kitus teismus informuotų, jog tomis dienomis, kai nagrinėjama Darbo partijos byla, nebūtų skiriami posėdžiai kitose bylose, kuriose dalyvauja Darbo partijos byloje dirbantys advokatai.

Kolegija yra nusprendusi pirmuoju apklausti partijos lyderį, europarlamentarą V.Uspaskichą, paskui apklausti Vitaliją Vonžutaitę, Seimo narį Vytautą Gapšį, po jo - M.Liutkevičienę ir Darbo partijos, kaip juridinio asmens atstovą.

Tačiau V.Uspaskichas pareiškė, kad parodymus duos, kai bus apklausti liudytojai, tokią poziciją išreiškė ir kiti kaltinamieji.

Prokuroras Saulius Verseckas teigia, kad 2004-2006 metais DP partijos dokumentuose nefiksuota apie 25 mln. litų pajamų ir apie 23 mln. litų išlaidų, susijusių su turtu, įsipareigojimais ar struktūros pasikeitimais.

Pamečiui skaičiuojant, anot teisėsaugininko, 2004-aisiais nefiksuota apie 13 mln. litų pajamų ir apie 13 mln. litų išlaidų, 2005-aisiais - apie 7,6 mln. litų pajamų ir apie 6,9 mln. litų išlaidų, 2006-aisiais - apie 4,4 mln. litų pajamų ir apie 3,7 mln. litų išlaidų.

S.Versecko teigimu, V.Uspaskichas  2004-ųjų pavasarį pavedė kitai bylos kaltinamajai V.Vonžutaitei vesti teisės aktus pažeidžiančią buhalteriją. Anot kaltintojo, politikas 2004-2006 metais kontroliavo sistemingai vykdytą neoficialių lėšų apskaitą bei ja užsiėmusius asmenis. Valstybinis kaltintojas taip pat paskelbė, kad nuo 2005-ųjų pradžios V.Vonžutaitė  pavedė Nijolei Steponavičienei, kuri, kaip žiniasklaidoje skelbta, pradėjo bendradarbiauti su teisėsauga, nefiksuoti dokumentuose partijos lėšų formavimo.

Šioji su Darbo partija nebuvo susijusi darbo santykiais. S.Verseckas taip pat tvirtino, kad DP vadovas per V.Vonžutaitę vadovavo dar vienai kaltinamajai M.Liutkevičienei, kuri būdama atskaitinga už buhalterini išlaidų teisingumą, žinodama, kad yra nefiksuotų lėšų, apgaulingai tvarkė buhalterinę apskaitą, oficialiai nefiksuodavo atlyginimų mokėjimų.

Anot prokuroro, oficialiuose dokumentuose neįrašytos lėšos buvo skirtos neoficialiems darbo užmokesčiams, pačiam DP lyderiui, įvairiems renginiams finansuoti, iš bendrovės „Teo“ gautoms sąskaitoms apmokėti, filialams, reklaminiams rašiniams, dalyvauti rinkimuose, politikos konsultantui samdyti.

„Darbiečių“ lyderis 2006 metų rugpjūtį pripažinus jį įtariamuoju ilgiau nei metus nuo Lietuvos teisėsaugos slapstėsi Rusijoje.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių